Wygrać przyszłość z pomocą Unii

  Wygrać przyszłość z pomocą Unii

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Założenia Umowy Partnerstwa - trwają konsultacje regionalne, jak wydamy Fundusze Europejskie
  Wygrać przyszłość z pomocą Unii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec/Polskapresse

  Ministerstwo Rozwoju Regionalnego 16 listopada konferencją w Katowicach zainicjowało cykl konsultacji regionalnych. Ich tematem są przygotowane przez MRR Założenia Umowy Partnerstwa. Konsultacje odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich.

  - Polska znakomicie radzi sobie z wykorzystywaniem Funduszy Europejskich z puli dostępnej na lata 2007-2013 i jestem pewna, że trend ten utrzyma się również w kolejnej perspektywie finansowej - powiedziała w Katowicach minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. W konsultacjach, oprócz przedstawicieli ministerstwa, uczestniczą samorządowcy z poszczególnych regionów, partnerzy społeczni oraz przedstawiciele biznesu.


  Założenia Umowy Partnerstwa to wyjściowy dokument, w którym przedstawione są plany spożytkowania Funduszy Europejskich, które zostaną przyznane Polsce na lata 2014-2020. Nadchodzący budżet, którego wysokość i kształt ciągle się ważą, będzie najprawdopodobniej ostatnim, w którym Polska może liczyć na wysokie kwoty unijnego wsparcia.

  Mimo że inwestycje dofinansowane z funduszy unijnych doskonale przyczyniły się do rozwoju naszego kraju w ostatnich latach, nie możemy spocząć na laurach i po prostu przekopiować pomysłów z ubiegłych lat. Polska wyszła już z etapu nadganiania podstaw cywilizacyjnych wobec krajów starej Unii. Teraz musimy podjąć nowe wyzwania. Sposób, w jaki wykorzystamy fundusze z kolejnej perspektywy finansowej, może zaważyć na przyszłości Polski.

  Założenia Umowy Partnerstwa odnoszą się zarówno do tzw. polityki spójności, do której zaliczają się programy regionalne oraz krajowe, o których pisaliśmy w naszym cyklu przez ostatnie miesiące, jak i do wspólnej polityki rolnej i wspólnej polityki rybołówstwa. Założenia te opisują np., jakie są priorytety naszego kraju w najbliższych latach, a co za tym idzie, jakiego typu projekty będą mogły liczyć na dofinansowanie z budżetu unijnego. Dokument wskazuje także, za które obszary odpowiedzialne będą władze krajowe, a za które samorządy.

  - Pierwszy kwartał 2013 r. upłynie na opracowywaniu właściwego dokumentu, który na przełomie marca i kwietnia powinien zostać przedłożony Radzie Ministrów - powiedziała minister Bieńkowska. - W nowym unijnym budżecie większy nacisk zostanie położony na współpracę nauki z biznesem, zwiększenie efektywności energetycznej i rozwój sieci transportowej, zwłaszcza kolejowej - dodała.

  Kolejnym krokiem będzie przyjęcie założeń przez rząd, który na podstawie tego dokumentu przygotuje Umowę Partnerstwa. Umowa to z kolei dokument, który Polska przedstawia Komisji Europejskiej. W umowie deklarujemy, jak chcemy inwestować Fundusze Europejskie.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego,
  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo