Wygrana MKS Poznań, ale cały weekend w pierwszych ligach piłki ręcznej nieudany

Kolejna runda spotkań pierwszoligowych nie była zbyt pomyślna dla wielkopolskich piłkarek i piłkarzy ręcznych – dwa zwycięstwa oraz pięć porażek. Bardzo cenną wygraną zanotował męski zespół MKS Poznań, który pokonał Warszawiankę. Zwyciężyła także kobieca drużyna Polonii Kępno.

MKS Poznań po bardzo emocjonującym meczu wygrał z Warszawianką 25:24, znowu zwiększając szanse na pozostanie w pierwszej lidze. Sześć minut przed końcem goście prowadzili 24:23 i wydawało się, że punkty pojadą do stolicy. Do wyrównania doprowadził Daniel Bartłomiejczyk, a zwycięskiego gola minutę przed końcem zdobył Maciej Tokaj. Bohaterem spotkania był jednak bramkarz MKS Poznań Dariusz Zarzecki, który 14 sekund przed ostatnią syreną popisał się kapitalną interwencją, dając swemu zespołowi końcowy sukces.

O niepowodzeniu Wolsztyniaka w Kościerzynie zadecydowała przede wszystkim słaba skuteczność. Przez 25 minut drugiej polowy podopieczni trenera Wojciecha Hanyża zdobyli zaledwie cztery bramki, co wykorzystali gospodarze obejmując prowadzenie 20:16. Tych strat nie dało się już odrobić, choć w ostatniej minucie po trafieniu Patryka Szutty wolsztynianie przegrywali tylko 20:21.

Real Astromal Leszno dzielnie walczył na wyjeździe z KPR Borodino Legionowo, ale ostatecznie uległ niepokonanemu liderowi grupy A 25:32. Drużyna trenera Ryszarda Kmiecika zaprezentowała się jednak z dobrej strony. Dopiero niespełna 10 minut przed ostatnią syreną, bezkonkurencyjni w grupie legionowianie odskoczyli na dwie bramki (24:22), a wyraźniejsza przewaga KPR Legionowo, który zrobił następny krok na drodze do PGNiG Superligi, uwidocznia się dopiero w samej końcówce.

W grupie B Ostrovia przegrała w Zawierciu z plasującym się niżej w tabeli tamtejszym Viretem 27:33. Gospodarze wygrali zasłużenie. W końcówce pierwszej połowy wypracowali kilkubramkową przewagę i po przerwie kontrolowali wydarzenia na boisku. Dziewięć trafień najskuteczniejszego zawodnika meczu Arkadiusza Galewskiego nie pomogło ostrowskim biało-czerwonym.

Nie popisał się także zespół MKS Kalisz ulegając na wyjeździe niżej notowanemu MTS Chrzanów 31:36. Gospodarze w ostatnich minutach pierwszej połowy odjechali kaliszanom na cztery bramki i tych strat nie dało się już odrobić.To dopiero pierwsze w tym roku zwycięstwo MTS Chrzanów przed własną widownią. Przegrana z takim rywalem chluby kaliszanom nie przynosi.

W pierwszej lidze kobiet bardzo ważne spotkanie z innym zespołem dołu tabeli Koroną Handball Kielce przegrała Sparta Oborniki Wielkopolskie. Wynik 36:15 mówi wszystko. Zespół trenera Tomasza Konitza praktycznie nie podjął w Kielcach walki, w 27. minucie przegrywając już 3:17, a do przerwy 6:19. Sytuacja drużyny z Obornik w tabeli jest bardzo trudna. Spartankom na szczęście pomogła drużyna Polonii Kępno, która pokonała na wyjeździe MKS AZS UMCS Lublin 29:28. Gola decydującego o zwycięstwie kępnianki zdobyły osiem sekund przed końcową syreną.

MKS Poznań – Warszawianka 25:24 (16:13). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Tokaj 8, Bartłomiejczyk 3, J. Kasperczak 3, Komisarek 3, Martyński 3, Przedpełski 3.

Vetrex Sokół Kościerzyna – Wolsztyniak 22:20 (12:12).
Najwięcej bramek dla Wolsztyniaka: P. Szutta 6, Chrapa 5, Kuta 4.

Borodino Legionowo – Real Astromal Leszno 32:25 (14:13). Najwięcej bramek dla Realu Astromalu: Krystkowiak 7, Wesołek 4, Giernas 3, Łuczak 3, Przekwas 3, M. Wierucki 3.

Viret CMC Zawiercie – Ostrovia 33:27 (16:13). Najwięcej bramek dla Ostrovii: Galewski 9, Jedwabny 5, Tomczak 4, Bałwas 3.

MTS Chrzanów – MKS Kalisz 36:31 (17:13). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Adamski 8, Surosz 6, Celek 4, Sieg 4, Wawrzyniak 4, Krzywda 3.

Korona Handball Kielce – Sparta Oborniki Wielkopolskie 36:15 (19:6).
Najwięcej bramek dla Sparty: Żołyniak 6, Wasiak 3.

MKS AZS UMCS Lublin – Polonia Kępno 28:29 (12:13). Najwięcej bramek dla Polonii: Wesołowska 6, Wojtasik 5, Cichoń 4, Fijałkowska 3.