Wygrana Unii Swarzędz, falstart Polonii Środa. Piłkarze III ligi rozpoczęli zmagania

Maksymilian Dyśko
Unia Swarzędz pewnie pokonała Bałtyk Gdynia (3:1) Radość Dariusza Pawlaka po strzelonej bramce Jan Piechota
W piątek spotkaniem Świt Skolwin – Polonia Środa Wielkopolska, rozpoczęły się zmagania grupy II piłkarskiej trzeciej ligi. W pierwszy weekend sierpnia odbyła się pierwsza kolejka trzeciej ligi. Grupa składa się z zespołów czterech województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

W rozgrywkach bierze udział pięć drużyn z Wielkopolski: Sokół Kleczew, Unia Swarzędz, Pogoń Nowe Skalmierzyce, Jarota Jarocin oraz Polonia Środa Wielkopolska.

Awans do II ligi uzyska zwycięzca grupy, natomiast trzy ostatnie drużyny pożegnają się z rywalizacją na trzecioligowych boiskach. Rozgrywki zapowiadają się bardzo interesująco. Wśród grona faworytów do uzyskania awansu wymieniane są: Świt Skolwin, Olimpia Grudziądz oraz rezerwy Pogoni Szczecin.

UNIA SWARZĘDZ

Unia Swarzędz po roku nieobecności wraca na III-ligowe boiska. Niebiesko-biali zapewnili sobie awans, dzięki mistrzostwu w IV lidze, zdobywając 75 punktów w 36 spotkaniach. Na inaugurację sezonu zespół Tomasza Bekasa podjął Bałtyk Gdynia.

Od samego początku klub ze Swarzędza kontrolował przebieg spotkania. Częściej utrzymywał się przy piłce, rozgrywał podania na połowie przeciwnika a w 7 minucie oddał celny strzał na bramkę. W 20 minucie spotkania Unia przeprowadziła groźny atak prawą stroną boiska, który zakończył się trafieniem Jana Paczyńskiego. W kolejnych minutach gra nieco się zaostrzyła i arbiter spotkania Dawid Kuraszewicz sięgnął po kartki. Upomniany został zawodnik Unii – Adam Borucki (29’) oraz Bałtyku Gdynia – Fabian Lengiewicz (40’). W doliczonym czasie gry pierwszej połowy, Unia mogła podwyższyć stan prowadzenia na 2:0, lecz po strzale Oskara Kozłowskiego fantastyczną paradą popisał się Michał Bartkowiak.

Niebiesko-biali od początku drugiej połowy mieli jasno określony cel i w 48 minucie Ernest Korek skierował piłkę do bramki. Było już 2:0. Kwadrans później, zawodnicy Bałtyku Gdynia przeprowadzili groźny atak środkiem boiska i bramkarz Unii - Mateusz Kustosz sprokurował rzut karny. Do jedenastki podszedł Mateusz Długołęcki, który pewnie wykorzystał swoją szansę. Kolejne minuty spotkania były pod dyktando drużyny Roberta Reiwera. W 78 minucie bramkarz niebiesko-białych popisał się kapitalną interwencją i wybronił strzał z trzeciego metra. Zespół z Gdyni w dalszym ciągu napierał na bramkę przeciwnika, lecz w doliczonym czasie gry Unia Swarzędz przeprowadziła zabójczą kontrę, po której Damian Pawlak oddał bardzo precyzyjny strzał zza pola karnego w lewy róg bramki. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1 dla gospodarzy.

O przygotowania do meczu oraz opinie na temat spotkania, postanowiliśmy zapytać trenera Unii Swarzędz.

- Do pewnego momentu byłem bardzo zadowolony. Chcieliśmy zagrać kombinacyjnie w ataku i to przyniosło efekt w postaci dwóch bramek. Niepotrzebnie sprokurowaliśmy rzut karny. Powinniśmy utrzymać piłkę w środku boiska i rozgrywać piłkę w bardziej precyzyjny sposób. Jeśli chodzi o przygotowania do spotkania, mieliśmy ograniczone pole manewru, natomiast znalazłem nagranie z meczu kontrolnego Bałtyku Gdynia i na tej podstawie przekazałem swoim zawodnikom instrukcje na dzisiejsze spotkanie.

– powiedział Tomasz Bekas.

13 sierpnia o godzinie 17:00 niebiesko-biali podejmą Starogard Gdański w ramach II kolejki.

POLONIA ŚRODA WIELKOPOLSKA

Jak wspomnieliśmy rozgrywki w III lidze rozpoczęły się od piątkowego meczu Polonii Środa ze Świtem w Skolwinie. Poloniści nie będą mieli dobrych wspomnień z tego spotkania, bo przegrali je aż 0:6.

W 9 min po ataku lewą flanką Szymon Kapelusz pokonał bramkarza Polonii. Cztery minuty później po podaniu pomocnika Świtu ze środka boiska, Oleh Synytsya podwyższył na 2:0. Jeszcze przed przerwą zawodnicy ze Szczecina zadali kolejny cios Polonii a autorem bramki był Przemysław Kędziora. W drugiej połowie rozwiązał się już worek z bramkami.

Trener Polonii Środa Wielkopolska skomentował wynik spotkania.

- Świt jest głównym kandydatem do awansu i jest bardzo wymagającym zespołem. Powinniśmy popracować nad kilkoma elementami, w tym utrzymaniem się przy piłce, poruszaniem w defensywie oraz rozgrywaniem piłki.

• Vineta Wolina – Zawisza Bydgoszcz 1:3
Powtórzyła się historia z 2014 roku, kiedy to Kolejorz wrócił z Wyspy Gejzerów na tarczy. W czwartkowy wieczór lechici wyglądali tak, jakby przyjechali na Islandię na wycieczkę. Grali wolno, bez pomysłu, bez agresji i mogli przegrać nawet wyżej.Zobacz oceny piłkarzy Lecha po meczu z Vikingurem --->

Vikingur - Lech Poznań 1:0. Kompromitacja Kolejorza na Islan...

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani