Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska Za Bramką odkrywają tajemnice Poznania [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Labuda
Wykopaliska Za Bramką odkrywają tajemnice Poznania
Wykopaliska Za Bramką odkrywają tajemnice Poznania Waldemar Wylegalski
Plac przy ulicy Za Bramką nie przestaje zaskakiwać archeologów. – To największe odkrycie w skali miasta, a może nawet kraju – mówi Jakub Affelski z pracowni archeologiczno-konserwatorskiej „Szpila”.

Chodzi o odkryty w 2014 roku fragment średniowiecznej fosy miejskiej oraz pierwsze relikty drewnianych konstrukcji, będące częścią umocnień jej południowej krawędzi.

– Jest to jedno z największych odkryć obwarowań obwodowych Poznania. Znajdujemy się w strefie gdzie Stare Miasto otoczone było murem miejskim. Drewniane umocnienia przed fosą, miały odeprzeć atak wroga – wyjaśnia badacz. Jego zdaniem może być to jedyna okazja na tego rodzaju odkrycie. – Mieliśmy szczęście, że do tej pory żaden budynek na tym terenie nie stanął. Tylko dlatego to, co znajdowało się w ziemi, przetrwało – wyjaśnia.

Dlaczego to odkrycie uznano za wyjątkowe? Według Miejskiego Konserwatora Zabytków, relikty dadzą wiele istotnych danych na temat historii infrastruktury nowożytnej miasta.

–Z każdej pali zostanie pobrana próbka do badań dendrochronologicznych. Dzięki temu będziemy mogli szczegółowo określić wiek i gatunek drewna – wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska

Plac przy ulicy Za Bramką odkrywa swoje tajemnice od lipca 2014 roku. W części południowej przebadano też teren dawnego cmentarza. Sklasyfikowano ponad 300 pochówków datowanych na okres od XV do XVIII wieku. Odnalezione szczątki ludzkie stanowią teraz podstawę badań antropologicznych na Wydziale Biologii UAM.

Wszystkie pozyskane zabytki trafią do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski