Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłudzenia kredytów i pożyczek na cudze dane są coraz częstsze. Problem jest większy podczas pandemii. Chroń PESEL i swoje dane osobowe

oprac. Milena Kochanowska
Jeśli nie chcemy paść ofiarą oszustów, którzy na nasze nazwisko wezmą wysoki kredyt lub pożyczkę, numer PESEL osobom trzecim udostępniajmy tylko w uzasadnionych sytuacjach
Jeśli nie chcemy paść ofiarą oszustów, którzy na nasze nazwisko wezmą wysoki kredyt lub pożyczkę, numer PESEL osobom trzecim udostępniajmy tylko w uzasadnionych sytuacjach Pixabay
Średnio oszuści próbują wyłudzić na cudze nazwisko aż 25 tys. zł, tylko w III kwartale 2020 r. odnotowano wyłudzenia na łączną kwotę ponad 61 mln złotych – informuje Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego. W czwartek, 28 stycznia przypada Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Na co dzień znajdujemy się w wielu sytuacjach, kiedy musimy udostępnić swój numer PESEL osobie trzeciej, a ostatnio z powodu pandemii takich przypadków jest nawet więcej. Jeśli dostanie się on w niepowołane ręce, możemy mieć spore kłopoty finansowe. Jak uniknąć takich problemów i co zrobić, gdy ktoś przejmie nasze dane osobowe?

Chrońmy PESEL i swoje dane osobowe: Wyłudzenia są coraz częstsze!

Wyłudzenia kredytów i pożyczek na cudze nazwiska to coraz większy problem. W związku z pandemią większość spraw załatwiamy w sieci i tam też przenieśli się przestępcy. Według raportu infoDOK Związku Banków Polskich tylko w III kwartale 2020 r. odnotowano aż 1888 prób wyłudzeń na łączną kwotę ponad 61 mln złotych. Oznacza to, że niemal co godzinę dochodzi do próby zaciągnięcia zobowiązania finansowego na skradzione dane. Średnia kwota pojedynczej próby oszustwa kredytowego wynosi ponad 25 tys. złotych.

– Choć numer PESEL stanowi informację wrażliwą i bezwzględnie powinniśmy uważać, by ten nie dostał się w niepowołane ręce to pamiętajmy, że z reguły sam PESEL nie wystarczy osobie trzeciej do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki na nasze nazwisko – mówi Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Zobacz koniecznie: Co zrobić ze zniszczonymi lub starymi banknotami? Gdzie wymienimy je na nowe? Sprawdź, jak wygląda wniosek o wymianę banknotu

Nie oznacza to jednak, że możemy bez obaw udostępniać PESEL osobom trzecim. Róbmy to tylko w sytuacjach uzasadnionych.

Chrońmy PESEL i swoje dane osobowe: Jak podawać dane i co z kopiowaniem dokumentów?

  • Jeśli jesteśmy proszeni o podanie numeru PESEL w instytucji finansowej, towarzystwie ubezpieczeniowym, w przychodni czy aptece w celu zrealizowania e-recepty, nie powinniśmy mieć większych powodów do obaw - najlepiej jednak zróbmy to na piśmie podając kartkę z numerem uprawnionej osobie.
  • Jeżeli dostajemy SMS-em bądź e-mailem prośbę o podanie swoich danych lub ktoś do nas dzwoni z taką prośbą, zweryfikujmy dokładnie nadawcę wiadomości i zachowujmy dużą ostrożność przed przekazaniem jakiejkolwiek informacji na swój temat.

Ważne! Od prawie dwóch lat obowiązuje zakaz kopiowania dokumentów (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka itp.), na których znajdują się nasze dane osobowe. Jeśli jakaś firma, poza bankiem lub zakładem ubezpieczeń, wymaga od nas przekazania dokumentu tożsamości to może poprosić nas tylko o wgląd. Kopiowanie go jest prawnie zabronione.

Sprawdź: Jakie nowe podatki wejdą w życie w 2021 roku? Które podatki będą jeszcze wyższe? Jakie opłaty zostaną podwyższone?

Chrońmy PESEL i swoje dane osobowe: Zastrzeżenia kredytowe

– Prewencyjnym rozwiązaniem, które zwiększy naszą ochronę przed działaniem oszustów jest skorzystanie z zastrzeżeń kredytowych. Na rynku dostępnych jest kilka systemów, np. Alerty BIK, ChronPESEL.pl oraz BezpiecznyPESEL.pl, a niektóre z nich są w pełni darmowe – dodaje ekspertka FRRF.

Chrońmy PESEL i swoje dane osobowe: Co robić, gdy skradzono nam dowód osobisty lub go zgubiliśmy?

Gdy zgubiliśmy nasz dowód osobisty lub obawiamy się, że ktoś wykradł nasze dane bądź w inny nieuprawniony sposób uzyskał do nich dostęp, najpierw skontaktujmy się z bankiem. Dopiero w drugiej kolejności powinniśmy ten fakt zgłosić policji. Chodzi bowiem o jak najszybsze zastrzeżenie dokumentów. Należy je zastrzec nawet wtedy, gdy nie korzystamy lub nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych.

Zastrzec dokumenty możemy osobiście w wybranym banku (niekoniecznie swoim) lub telefonicznie. Wystarczy, że utratę dokumentu zgłosimy w jednej instytucji, a ta odnotuje taką informację w centralnym systemie, z którego korzystają wszystkie banki, firmy pożyczkowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne i inne podmioty.

Uwaga! Podobna zasada dotyczy kart płatniczych i kart kredytowych. Jeśli skradziono nam kartę lub ją zgubiliśmy i nie mamy pewności, czy nie dysponuje nią osoba trzecia, jak najszybciej powiadommy o tym fakcie nasz bank.

Chrońmy PESEL i swoje dane osobowe: Wymieńmy dokumenty i zmieńmy hasła

Oprócz zastrzeżenia dokumentu w banku i zgłoszenia sprawy policji zmieńmy hasła do bankowości elektronicznej oraz w innych serwisach, które mają dostęp do naszego rachunku płatniczego lub karty kredytowej. Dla bezpieczeństwa zmieńmy hasła także w mediach społecznościowych, żeby oszust nie mógł przejąć naszego konta.

Chrońmy PESEL i swoje dane osobowe: Monitorujmy swoją aktywność kredytową

Możemy to sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. Z otrzymanego raportu dowiemy się, kiedy i jakie instytucje pytały o naszą historię kredytową, co będzie dla nas wskazówką, czy i gdzie oszust próbował zaciągnąć zobowiązanie na nasze nazwisko.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyłudzenia kredytów i pożyczek na cudze dane są coraz częstsze. Problem jest większy podczas pandemii. Chroń PESEL i swoje dane osobowe - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski