18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynajmę pokój studentom

Milena Kochanowska
Wynajmę pokój studentom? Tak, ale muszę znać przepisy
Wynajmę pokój studentom? Tak, ale muszę znać przepisy Archiwum
Wiele osób, żeby dorobić sobie do emerytur lub rent, wynajmuje studentom mieszkanie lub pokój. Co trzeba wiedzieć, by dorabiając w ten sposób, nie łamać przepisów? Przeczytaj koniecznie!

Jesteśmy właścicielami mieszkania spółdzielczego i chcemy wynająć pokój studentowi. Czy musimy mieć na to zgodę spółdzielni mieszkaniowej?

– Nie. Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne użytkowanie przez członka spółdzielni całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody spółdzielni – odpowiada Marian Jacczak, radca prawny. – Chyba, że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub jego przeznaczenia. I nie ma tu znaczenia czy wynajmującemu przysługuje lokatorskie, czy własnościowe prawo do lokalu.

Ze względu na ewentualne spory i roszczenia, które mogą powstać w przyszłości, lepiej i bezpieczniej dla obu stron, jeśli umowa najmu zostanie zawarta w formie pisemnej. Należy w niej precyzyjnie określić prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego. Powinny znaleźć się w niej: określenie stron czyli wskazanie wynajmującego i najemcy; przedmiot najmu – lokal, który będzie wynajmowany lub jego część; okres, na jaki jest zawierana umowa najmu; wysokość czynszu oraz sposób i termin jego zapłaty; określenie innych opłat związanych z mieszkaniem obciążających najemcę – woda, gaz, energia elektryczna, telefon itp., sposób i termin ich zapłaty. Niezmiernie ważne jest również określenie przyczyn, które uprawniają wynajmującego do rozwiązania umowy z najemcą ze skutkiem natychmiastowym.
Zawierając umowę najmu pamiętajmy, że swoboda stron w kształtowaniu jej treści jest ograniczona przez przepisy ustawy o ochronie lokatorów. Dotyczy to zwłaszcza rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. Dlatego warto zawierać umowy na krótkie okresy, wtedy nie będzie potrzebne jej wypowiadanie, bo wygaśnie ona wraz z terminem w niej określonym.
Czy umowa najmu lokalu mieszkalnego lub jego części musi być zarejestrowana w urzędzie skarbowym i czy wynajmując lokal mieszkalny mamy obowiązek płacić VAT?

– Nie ma obowiązku zgłaszania w urzędach skarbowych zawartych umów najmu lokalu mieszkalnego – wyjaśnia Marian Jacczak. – Tego typu umowy nie podlegają bowiem podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Osoba, która na własny rachunek wynajmuje lokal mieszkalny na cele mieszkaniowe nie ma też obowiązku płacenia VAT-u. Opodatkowany jest natomiast wynajem na cele inne niż mieszkaniowe.

Zgodnie z przepisami, zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności przysługujących wynajmującemu po zakończeniu wynajmowania mieszkania. Pieniądze te mogą być potrzebne na pokrycie zaległego czynszu i innych opłat związanych z najmem lokalu oraz na naprawienie ewentualnych szkód wyrządzonych przez najemcę. Wysokość kaucji ustalają wynajmujący z najemcą. Nie może ona jednak przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za lokal, obliczonego według stawki obowiązującej w dniu zawarcia umowy. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca licząc od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu ewentualnych należności wynajmującego. Zwrot następuje po jej zwaloryzowaniu.

Czy wynajmując pokój studentom musimy płacić podatek od uzyskanych przychodów?
– Tak, bo dochody z najmu lokalu mieszkalnego są opodatkowane – mówi Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. – Wybór formy opodatkowania należy do podatnika. Wynajmujący może więc płacić podatek albo na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, albo ryczałtowo, stosownie do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jeżeli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, to opodatkowaniu będzie podlegał dochód z najmu. Podatek będzie naliczany według obowiązującej skali podatkowej 18 i 32 proc. Podatnicy osiągający dochód z najmu mają obowiązek bez wezwania wpłacać zaliczki poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczą kwotę 3 089 zł. Wybierając opodatkowanie w formie ryczałtu należy złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o takim wyborze – najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego. Natomiast jeżeli wynajem lokalu następuje w ciągu roku oświadczenie o wyborze ryczałtu trzeba złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia najmu, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybierając formę ryczałtu musimy za każdy miesiąc obliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek skarbówki w do 20 dnia następnego miesiąca. Stawka podatku wynosi 8,5 proc. Można też wybrać kwartalne płacenie ryczałtu po zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego. Trudno jest stwierdzić, która forma opodatkowania będzie korzystniejsza. Zależy to od wielu okoliczności, które podatnik musi ocenić.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski