Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu gimnazjalnego: Radzą sobie z polskim, ale matma kuleje

Anna Jarmuż
Wyniki egzaminu gimnazjalnego: Radzą sobie z polskim, ale matma kuleje
Wyniki egzaminu gimnazjalnego: Radzą sobie z polskim, ale matma kuleje Seidler Slawomir
Gimnazjaliści odebrali wyniki kwietniowego egzaminu. W Wielkopolsce jest gorzej niż w kraju. Szkoły, które wypadły dobrze w zeszłym roku, utrzymały lub poprawiły swój wynik.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w piątek wyniki egzaminu gimnazjalnego. W tym roku lepiej niż w ubiegłym młodzież poradziła sobie z językiem polskim i przyrodą. Gorzej wypadła na teście z historii i wiedzy o społeczeństwie. Wyniki z matematyki są podobne, jak w roku ubiegłym - tak samo słabe.

Nasi poniżej średniej
Młodzi Wielkopolanie z części humanistycznej uzyskali średnio 55,24 proc. punktów - historia i wos oraz 65,73 proc. - język polski. To trochę poniżej średniej krajowej, która wynosi w tym roku 56 proc. - historia i wos oraz 69 proc. - j. polski.

Jeszcze gorzej u gimnazjalistów jest z wiedzą ścisłą. Test sprawdzający wiadomości z zakresu przedmiotów przyrodniczych napisali na średnio 50,17 proc. (śr. krajowa - 51 proc.), a z matematyki - 47,82 proc. (śr. kraj. - 49 proc.).

Tradycyjnie nasza młodzież najlepiej wypadła na egzaminie z języków obcych. Z angielskiego (który wybrało najwięcej osób) uzyskała średnio 62 proc. punktów (śr. kraj. - 64 proc.) , niemieckiego - 54 proc. (śr. kraj - 57 proc.), rosyjskiego - 56 proc. (śr. kraj. - 61 proc.), francuskiego - 83 proc. (śr. kraj. - 75 proc.), a hiszpańskiego - 70 proc. (śr. kraj. - 71 proc.).

Analiza wyników egzaminu pokazuje, że uczniowie kończący gimnazjum potrafią wykorzystywać informację zawarte w tekście oraz wyciągać wnioski z map, obrazów, planów, fotografii i wykresów. Nie radzą sobie natomiast z chronologią, twierdzeniem Pitagorasa, i doświadczeniami z chemii.

Zadowoleni z wyników
Nie wszyscy gimnazjaliści wypadli na tegorocznym egzaminie słabo. Wielu uzyskało bardzo dobre wyniki.

- Jestem zadowolony, chociaż mogło być lepiej - przyznaje Michał Sobolewski, gimnazjalista ze Stęszewa. - Liczyłem, że lepiej pójdzie mi egzamin z matematyki, ale i tak uzyskałem prawie 90 procent. Słabiej napisałem test z przyrody, ale za to zaskakująco dobrze z języka polskiego - aż 97 proc. - wylicza gimnazjalista.

Takich jak on jest więcej. Bardzo dobrze na egzaminie wypadli w tym roku uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego im. „Dąbrówki”, zresztą podobnie jak w zeszłym roku. W 2015 r. szkoła ta miała najlepsze wyniki w Poznaniu.

- Średnie są porównywalne do zeszłego roku. Jesteśmy zadowoleni - mówi Paweł Kozłowski, dyrektor „Dąbrówki”.

Uczniowie z historii i wosu uzyskali średnio 86 proc. punktów, z języka polskiego - 81 proc., z matematyki - 87 proc., przedmiotów przyrodniczych - 81 proc., a z języka angielskiego - 98 proc.

Zadowoleni są też uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego im. K. Marcinkowskiego. Rok temu młodzież z tej szkoły miała najlepsze wyniki z języka polskiego w Poznaniu. W tym wypadła jeszcze lepiej.

- Poprawiliśmy wynik. Z języka polskiego mamy średnią powyżej 80 proc. - mówi Alina Chojnacka, dyrektorka „Marcinka”.

Teraz uczniowie, którzy odebrali wyniki egzaminu gimnazjalnego, muszą dostarczyć je do wybranych szkół. Czas na to mają od 24 do 28 czerwca. O tym, czy dostali się do wybranej szkoły, dowiedzą się w lipcu.

Co dalej z gimnazjami?
To pytanie przewija się już od wielu miesięcy. Likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej była jedną z przedwyborczych obietnic PiS. Pomysł miał wielu przeciwników, ale też zwolenników. W mediach społe- cznościowych organizowano wiele akcji pod hasłem: „Nie dla likwidacji gimnazjów” i „Tak dla likwidacji gimnazjów”. W walkę w obronie swoich szkół włączyli się też sami gimnazjaliści (także z Poznania). Od wielu miesięcy nowa minister edukacji milczy na ten temat. Decyzję w sprawie kształtu polskiej oświaty chce ogłosić 27 czerwca w Toruniu, na zakończenie cyklu ogólnopolskich debat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski