Wyniki matur 2013: Jedni się cieszą, inni przygotowują do poprawek

Anna Jarmuż, Katarzyna Sklepik
Maturzystki z poznańskiego  II LO cieszą się ze swoich wyników. Nic dziwnego, w tej szkole zdali wszyscy!
Maturzystki z poznańskiego II LO cieszą się ze swoich wyników. Nic dziwnego, w tej szkole zdali wszyscy! Grzegorz Dembiński
Wyniki matur 2013 pokazały, że w wielkopolskich szkołach są spore różnice w poziomie nauczania. Oprócz szkół sukcesu, jest grupa takich, które od lat nie mogą poprawić osiągnięć.

Matematyka po raz kolejny okazała się pięta achillesową wielkopolskich maturzystów. Zdało ją tylko - lub aż! - 85 procent uczniów, uzyskując średnio 56,39 procent punktów. I choć zaliczyło ją procentowo więcej absolwentów niż w roku ubiegłym, to zdobyli oni mniej punktów. Bowiem maturzyści 2012 uzyskali z podstawowej matematyki średnio 58,21 procent punktów.
Taki odsetek niezdanych matur z matematyki nie dziwi Andrzeja Kaczmarka, dyrektora Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.

Czytaj także:

Wyniki matur 2013: CKE podała wyniki matury! Zobacz!

- Nie mamy co liczyć na wysokie wyniki z matematyki, jeśli nie przeprowadzimy reformy w nauczaniu tego przedmiotu - mówi Andrzej Kaczmarek. - Samo stawianie wysokich wymagań, to stanowczo za mało, by o wynikach z matury z matematyki mówić: sukces.

W piątek, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki matur. W naszym województwie przystąpiło do nich 27.801 absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i liceów profilowanych. Ostatni dzień roku szkolnego i uroczyste wręczenie świadectw maturalnych było świętem dla 22.378 maturzystów, którzy mogą pochwalić się cenzurkę z kompletem zdanych egzaminów.

Słoną łezkę porażki uroniło 5423 absolwentów, którym nie udało się zdobyć wymaganych 30 procent, by zdać maturę z obowiązkowych przedmiotów. Na pocieszenie warto dodać, że do sierpniowej poprawki będzie mogło przystąpić 3578 z nich. Niestety, pozostałych 1845 maturzystów nie zdało więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu.

Więcej zdaje, ale czy lepiej?

Dyrektorzy zauważyli, że z roku na rok stopniowo zdaje coraz więcej maturzystów. Natomiast - jak przyznają - ta ilość nie zawsze i nie ze wszystkich przedmiotów idzie w jakość. W tym roku większość punktów zdobytych przez wielkopolskich maturzystów jest zbliżona do średniej krajowej, ale nie oznacza to, że są to wyniki, z których powinniśmy być dumni.

- Wielkopolska jest w grupie niższych, ale nie najniższych wyników - komentuje wyniki matur 2013 Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

To fakt, ale generalizować nie można. Od lat wielkopolskie licea i technika dzielą się na szkoły sukcesu, w których uczniowie zdobywają coraz lepsze wyniki i na szkoły, które od lat nie mogą podnieść poziomu.

Alina Chojnacka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu dumna jest ze swoich maturzystów.

- Cieszę się, że wszyscy uczniowie "Marcinka" zdali - mówi Alina Chojnacka. - Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej. Wielu naszych uczniów startuje na bardzo oblegane kierunki. Od tych wyników zależy, czy dostaną się na studia. Tegoroczni maturzyści bardzo dobrze poradzili sobie z językiem angielskim i matematyką, ale lepiej mogłoby być z biologią.

- Łatwo jest wejść do czołówki, trudniej to miejsce utrzymać - przyznaje Andrzej Karaś, dyrektor Zespołu Ogólnokształcącego nr 2 w Poznaniu, który nie ukrywa, że jego uczniowie zdali egzaminy jeszcze lepiej, niż w ubiegłym roku.- Bardzo dobrze wypadły przedmioty rozszerzone: angielski - 92 procent, niemiecki - 96 procent, francuski - 89 procent, chemia - 79 procent, historia 82 procent, matematyka - 70 procent, biologia - 79 procent - wylicza dyrektor.

Z kolei Andrzej Kaczmarek wylicza tych którzy nie zdali. Oczywiście - głównie z matematyki: - W technikum do poprawki w sierpniu przystąpi 28 uczniów, podobnie w liceum profilowanym, w liceum ogólnokształcącym - 10.

Pogłębiającą się różnicę w poziomie szkół najlepiej obrazuje poziom zdawalności egzaminów. W liceach ogólnokształcących wynosi on 90 procent, w technikach - 71 procent a w wygaszanych liceach profilowanych - tylko 60 procent.

Dwa miesiące kanikuły!

W piątek, świadectwa odebrało 207 tysięcy uczniów wielkopolskich szkół podstawowych, 111 tysięcy gimnazjalistów i 120 tysięcy licealistów, uczniów technikum i szkół zawodowych. Przed nimi dwa miesiące błogiego lenistwa.

Nie oznacza to, że szkoły w tym czasie nie będą pracować. Poza remontami, odbywać się w nich będą między innymi półkolonie, zajęcia sportowe i - uwaga! - korepetycje z matematyki dla tych maturzystów, którzy oblali egzamin z "królowej nauk".

Jedną z takich szkół jest poznański Zespół Szkół Handlowych, który od kilku już lat, przygotowuje wakacyjne korepetycje dla swoich uczniów.

- Po takiej porażce, jaką dla młodego człowieka jest niezaliczony egzamin maturalny, nie powinien on zostać sam - uważa Andrzej Kaczmarek. - Dlatego dla naszych uczniów, którym do zdobycia 30 procent zabrało 1 lub 2 punktów przygotowujemy zajęcia w wakacje, które pomogą im nabrać matematycznej pewności i nadrobić ewentualne braki. Po takich zajęciach poprawka zawsze jest zdana.

Wyniki matur z przedmiotów dodatkowych

To średnie wyniki, jakie wielkopolscy uczniowie osiągnęli z matury 2013. Są one porównane ze średnią krajową z poszczególnych części egzaminów.

Wiedza o społeczeństwie
podstawa - 42,31 procent
średnia kraju: 43 procent
rozszerzenie - 36,72 procent
średnia kraju: 42 procent
Geografia
podstawa - 38,43 procent
średnia kraju: 38 procent
rozszerzenie - 44,92 procent
średnia kraju: 47 procent
Biologia
podstawa - 43,29 procent
średnia kraju: 44 procent
rozszerzenie - 45,97 procent
średnia kraju: 50 procent
Chemia
podstawa - 42,91 procent
średnia kraju: 40 procent
rozszerzenie - 56,55 procent
średnia kraju: 56 procent
Historia
podstawa - 52,22 procent
średnia kraju: 53 procent
rozszerzenie - 54,98 procent
średnia kraju: 54 procent
Fizyka i astronomia
podstawa - 38,67 procent
średnia kraju: 38 procent
rozszerzenie - 48,42 procent
średnia kraju: 47 procent
Informatyka
podstawa - 47,36 procent
średnia kraju: 46 procent
rozszerzenie - 56,29 procent
średnia kraju: 56 procent

Język polski
rozszerzenie - 60,88 procent
średnia kraju: 63 procent
Matematyka
rozszerzenie - 51,11 procent
średnia kraju: 54 procent
(dane OKE Poznań)

Wyniki z obowiązkowych matur

W Wielkopolsce maturę zdało 81 procent uczniów. Z pozostałych 19 procent, tylko 13 ma szansę na sierpniową poprawkę. Sprawdź, ilu maturzystów zdało w twoim mieście:
Poznań - 82 procent Kalisz - 84 procent Konin - 80 procent Leszno - 79 procent Piła - 77 procent
Sprawdź, jak zdali poszczególne przedmioty obowiązkowe (podstawa) i jaką zdobyli z nich średnią:
język polski - 96 procent
matematyka - 85 procent
język angielski - 95 procent
język niemiecki - 92 procent
język rosyjski - 88 procent
język francuski - 98 procent
język hiszpański - 98 procent
język włoski - 100 procent
Język polski
podstawa - 54,64 procent
średnia kraju: 55 procent
Matematyka
podstawa - 56,39 procent
średnia kraju: 55 procent
Język angielski
podstawa - 69,36 procent
średnia kraju: 68 procent
Język niemiecki
podstawa - 55,82 procent
średnia kraju: 58 procent
Język rosyjski
podstawa - 58,80 procent
średnia kraju: 61 procent
Język francuski
podstawa - 75,69 procent
średnia kraju: 76 procent
Język hiszpański
podstawa - 74,38 procent
średnia kraju: 78 procent
Język włoski
podstawa - 82,13 procent
średnia kraju: 77 procent
(dane OKE Poznań)

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nauczycielka

Panu Karaśiowi cos się pomyliło z biologii rozszerzonej ma ledwo ponad 56%. To już kolejny raz dyrektor z Krzesin interpretuje wyniki jak chce. Poza tym szkoła to nie fabryka do osiagania coraz wyższych wyników.

k
kurwa

pojepani

b
były krzesinek

Szkoda tylko że pan Karaś zamiast zacząć wyliczać nie zacznie wyliczać ile przeciętny nauczyciel wymaga na ocenę dopuszczającą... Z całym szacunkiem, ale ta dst ze sprawdzianu to tak jak bdb w każdej innej szkole więc wyliczać to mogą uczniowie bez których pan dyrektor nie miałby co jeść...

b
były krzesinek

Szkoda tylko że pan Karaś zamiast zacząć wyliczać nie zacznie wyliczać ile przeciętny nauczyciel wymaga na ocenę dopuszczającą... Z całym szacunkiem, ale ta dst ze sprawdzianu to tak jak bdb w każdej innej szkole więc wyliczać to mogą uczniowie bez których pan dyrektor nie miałby co jeść...

Dodaj ogłoszenie