MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów! PKW i sondaż IPSOS: PiS, KO (PO), SLD (lewica, Wiosna, Razem), PSL (Kukiz), Konfederacja. Wybory do Sejmu 2019 (14.10.2019)

Rafał Cieśla
Rafał Cieśla
PKW opublikowała częściowe wyniki wyborów
PKW opublikowała częściowe wyniki wyborów Karolina Misztal
Przez całą noc trwało liczenie głosów. PKW podaje aktualnie cząstkowe wyniki wyborów do Sejmu na podstawie danych z 42,22 proc. obwodowych komisji wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 49,30 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 22,27 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej 10,88 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe 9,75 proc., a Konfederacja Wolność i Niepodległość 6,62 proc. Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS w wyborach zwycięża PiS z wynikiem 43,6 proc. Za nim jest KO (27,4 proc.), dalej Lewica/SLD (11,9 proc.). Do Sejmu wchodzi jeszcze PSL (Kukiz) z wynikiem 9,6 proc. oraz Konfederacja (6,4 proc.). Czy te wyniki są zgodne z naszym sondażem? Przypomnijmy, że ostatni sondaż wyborczy przeprowadziliśmy na przełomie września i października 2019. Wtedy wybory do Sejmu w Polsce wygrał PiS. Także w Wielkopolsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które powoli powiększa przewagę nad głównym konkurentem, czyli Koalicją Obywatelską PO, Nowoczesna, IP, Zieloni). Wyniki sondażu wskazywały, że niezły wynik osiągnie także lewica (SLD, Wiosna, Razem), mandaty zdobędzie PSL (startuje wspólnie z Kukiz'15). Jak wskazywał nasz sondaż poza parlamentem miała znaleźć się Konfederacja, która jednak nieco zyskała w stosunku do sondażu przeprowadzonego w ostatnich dniach sierpnia. Jak się okazuje - zyskała jeszcze więcej.

Wyniki wyborów do Sejmu 2019

Frekwencja: 61,74%

 1. 43.59%
 2. 27.40%
 3. 12.56%
 4. 8.55%
 5. 6.81%
 6. Pozostałe komitety wyborcze
  1.09%

Państwowa Komisja Wyborcza

Poznań w Sejmie będzie reprezentowało 10 posłów. Pięciu z nich to przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, trzech reprezentantów będzie miało Prawo i Sprawiedliwość, a dwóch Sojusz Lewicy Demokratycznej. Sprawdź, kto z okręgu wyborczego nr 39 dostał się do Sejmu.Przejdź dalej --->

Wybory 2019 w Poznaniu. Oni dostali się do Sejmu. Oto 10 prz...

AKTUALIZACJA, godz.7.00:
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała częściowe wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Sejmu z 42,22 proc. obwodowych komisji wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 49,30 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 22,27 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej 10,88 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe 9,75 proc., a Konfederacja Wolność i Niepodległość 6,62 proc.

PKW podała również cząstkowe wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Senatu z 42,26 proc. komisji obwodowych. PiS uzyskało 49,41 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 29,81 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe 5,49 proc. Pozostałe komitety zdobyły mniej niż 5 procent głosów.

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 poznamy najwcześniej w poniedziałek wieczorem lub we wtorek.

ZOBACZ TEŻ:
Internauci komentują wyniki wyborów. Zobacz memy!

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu rozpaliły internet. W zalewie sporów, dyskusji i kłótni nie zabrakło prześmiewczych memów i demotywatorów. Zobacz te najlepsze znalezione w sieci. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wybory parlamentarne 2019: Najlepsze MEMY i DEMOTYWATORY. Zo...

Wyniki wyborów 2019, sondaż IPSOS, exit poll

W niedzielę, 13 października po zamknięciu lokali wyborczych poznaliśmy wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS. Wybory do Sejmu 2019 wygrywa w nim Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 proc. Druga jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,4 proc., a trzecia Lewica/SLD z wynikiem 11,9 proc. Do Sejmu wchodzi też PSL/Kukiz (9,6 proc.) oraz Konfederacja (6,4 proc.)

Poniżej prezentujemy informacje dotyczące ostatniego sondażu przedwyborczego.

Sondaż wyborczy 2019: wyniki. Wielkopolska. PiS i Konfederacja lekko w górę. KO, SLD i PSL na zbliżonym poziomie. Kto wejdzie do Sejmu

Ostatni sondaż przed wyborami przeprowadziliśmy na przełomie września i października. W stosunku do poprzedniego badania, które zostało przeprowadzone miesiąc temu zyskało Prawo i Sprawiedliwość (ok. 2 proc.) oraz Konfederacja (ok. 1 proc.). Pozostali bez większych zmian. Czy to oznacza, że te wyniki są stabilne i do czasu wyborów niewiele się zmieni w Wielkopolsce? Raczej tak. Oczywiście na wynik wpłynie jeszcze ostatni tydzień kampanii wyborczej i mobilizacja elektoratów, co może zdecydować o tym, czy PSL i Konfederacja przekroczy próg wyborczy i zdobędą miejsca w Sejmie oraz ile ostatecznie mandatów przypadnie PiS, KO i SLD.

Wybory parlamentarne 2019: Sondaż Polska Press Grupy. Wyniki w woj. wielkopolskim

 1. PiS, Solidarna Polska, Polska Razem
  40.30%
 2. PO, .N, Zieloni, Inicjatywa Polska
  35.10%
 3. Wiosna, Razem, SLD
  12.90%
 4. PSL-Koalicja Polska
  6.90%
 5. 4.10%
 6. 0.70%

Polska Press Grupa/Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

Sondaż 2019 wyniki: PiS powiększa przewagę nad Platformą Obywatelską w wyborach do Sejmu w Wielkopolsce. Co z kampanią wyborczą?

Jak wskazują nasze sondażowe wyniki, PiS wyprzedza Platformę o ok. 5 punktów procentowych. W ciągu miesiąca zyskało kolejne 2 proc. poparcia w stosunku do Koalicji Obywatelskiej. Dlaczego? Niewątpliwie wpływ na te zmiany wyników ma kampania wyborcza, która jak do tej pory jest mizerna, zwłaszcza w wykonaniu polityków Koalicji Obywatelskiej

Wystarczy prześledzić sobie aktywność kandydatów w Poznaniu. Liderka listy KO Joanna Jaśkowiak w porównaniu do liderki PiS w okręgu poznańskim, czyli Jadwigi Emilewicz – jest niewidoczna. Zresztą podobnie jest z całą kampanią Koalicji. Oczywiście są wyjątki, jak na przykład Adam Szłapka, który każdego dnia odwiedza jakiś zakątek Poznania, czy powiatu. Podobnie wygląda kampania Waldego Dzikowskiego. Czy aktywność pojedynczych polityków jest w stanie zwiększyć poparcie dla całej listy? Tak, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Podobnie zresztą jak z kampanią prowadzoną wyłącznie w mediach społecznościowych.

W PiS jest inaczej. Oprócz Jadwigi Emilewicz, która dosłownie jest wszędzie i wypowiada się merytorycznie, partia może liczyć na innych aktywnych kandydatów: Szymona Szynkowskiego vel Sęka, czy Bartłomieja Wróblewskiego. Także Tadeusz Dziuba jest widoczny w kampanii.

Czytaj też: Debata polityków PiS i KO: Tadeusz Dziuba kontra Rafał Grupiński

Dlatego dziś traktowanie tego, że PiS wygrywa z KO w naszym województwie w kategoriach niespodzianki nie ma większego sensu. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego w regionie od czasu wyborów do Parlamentu Europejskiego jest bowiem stabilne i utrzymuje się na zbliżonym poziomie

Sondaż 2019: wybory do Sejmu. PSL ponad progiem, SLD wróci do Sejmu? Sondażowe wyniki dla Wielkopolski

Nasz sondaż, który został przeprowadzony na przełomie września i października wskazuje również, że mandaty z Wielkopolski zdobędą również kandydaci PSL, którzy do wyborów idą wspólnie z Pawłem Kukizem. Ale znacznie lepszy wynik od nich notuje lewica, która wyciągnęła wnioski i startuje zjednoczona (SLD, Wiosna, Razem) pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Poparcie dla tego komitetu, jeśli oczywiście nie dojdzie do jakichś sensacyjnych wydarzeń, będzie wynosiło kilkanaście procent. Na to bowiem wskazują nasze dwa ostatnie sondaże.

Sondaż 2019: wybory do Sejmu: nieobecni nie mają racji. Czy to wpłynie na frekwencję w wyborach parlamentarnych 2019

O ostatecznych wynikach wyborów parlamentarnych zdecyduje w dużym stopniu frekwencja. W ostatnich dniach prowadzone są akcje społeczne zachęcające Polaków do głosowania. I bardzo dobrze. Badanie sondażowe dla Głosu zostało zrealizowane we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia. Próba – 500 respondentów.

Zobacz też: Politolog i politycy komentują wyniki sondażu

Znane są już wyniki najnowszego sondażu wyborczego przeprowadzonego dla Głosu Wielkopolskiego. Znaczące zwycięstwo odnosi w nim Prawo i Sprawiedliwość. Jak te wyniki komentują: politolog i politycy? Sprawdź!Przejdź do następnego slajdu ----->

Wybory do Sejmu 2019: Sondaż "Głosu" - jak wyniki komentują ...

Zobacz też:

Prezentujemy nazwiska wszystkich kandydatów do Sejmu startujących w okręgu nr 39 obejmującym Poznań i powiat poznański. Tutaj znajdziesz kompletne listy wyborcze w wyborach parlamentarnych komitetów: Komitet Koalicja Obywatelska PO .N Zieloni, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Nazwiska kandydatów znajdziesz na kolejnych stronach ---->

Wybory do Sejmu 2019: Kandydaci z Poznania - sprawdź listy w...

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

Na kogo głosować?

Trwa głosowanie...

W kampanii wyborczej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski