Wypadek drogowy. Czy możliwa jest refundacja kosztów...

  Wypadek drogowy. Czy możliwa jest refundacja kosztów leczenia od państwa?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Wypadek drogowy. Czy możliwa jest refundacja kosztów leczenia od państwa?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Państwo może dokonać refundacji kosztów leczenia osobie, która doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku drogowego. Kiedy będzie można skorzystać z takiego rozwiązania?
  O kompensatę finansową od państwa mogą wystąpić osoby, które doznały poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku czynu zabronionego, czyli np. wypadku drogowego, i nie uzyskały zwrotu poniesionych w związku z tym kosztów od sprawcy, ubezpieczyciela, czy pomocy społecznej.

  Warto zaznaczyć, że wraz z dniem 13 stycznia 2016 roku zmieniły się zasady przyznawanie takich kompensat i stawki. Wcześniej można było ubiegać się o refundację w wysokości do 12 tys.
  zł. Po zmianach wysokość kompensaty wynosi do 25 tys. zł. W przypadku kiedy ofiara poniosła śmierć, a o kompensatę występują jej najbliżsi – kwota może wynieść do 60 tys. zł. Sąd ma możliwość uznać, że ścisłe udowodnienie wysokości żądania jest niemożliwe lub utrudnione, może w granicach tych kwot zasądzić sumę według własnej oceny.

  Aby złożyć wniosek o kompensatę, należy pamiętać o odpowiednich terminach. Musi on zostać złożony w okresie 3 lat od dnia pojawienia się skutków wypadku, ale nie później jak 5 lat od lat jego zaistnienia. Złożenie wniosku jest bezpłatne, a kompensatę przyznaje sąd właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby uprawnionej do jej otrzymania.

  Podstawa prawna

  Art. 6. Art. 8. Ust.1. i 5 ustawy z 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynności zabronionych. (Dz.U. z 2016 r. poz. 325 z późn. zm.)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY