Wypadek przy pracy. Co robić?

Milena Kochanowska
Wypadek przy pracy. Co robić? To trzeba wiedzieć
Wypadek przy pracy. Co robić? To trzeba wiedzieć Dariusz Gdesz
Wypadek w pracy. Co robić? Radzi Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. To trzeba wiedzieć!

Mój pracownik skręcił w pracy nogę. Czy takie zdarzenie powinienem zgłosić do inspekcji pracy?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Nie. Pracodawca ma obowiązek zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał takie skutki, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.

Czy każdy wypadek w pracy, któremu uległ pracownik możemy nazwać wypadkiem przy pracy?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Wszystkie wymienione przesłanki muszą być spełnione łącznie.

Syn miał wypadek samochodowy, gdy wracał do domu ze studiów. Na uczelnię wybrał się bezpośrednio po zakończeniu swojej zmiany w firmie, w której jest zatrudniony na umowę o pracę. Słyszałam, że takie zdarzenie można również uznać za wypadek przy pracy. Czy to prawda?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyna zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się, oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu, również drogę do miejsca lub z miejsca zwykłego spożywania posiłków oraz odbywania nauki i studiów.

Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: W określonych okolicznościach tak. Każdy przypadek jest jednak indywidualny i należy go bardzo starannie przeanalizować.

Poślizgnęłam się w firmowej łazience i złamałam rękę. Czy można uznać to za wypadek przy pracy?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi na przykład w trakcie korzystania z firmowych pomieszczeń socjalnych lub urządzeń higieniczno-sanitarnych, w trakcie świadczenia pracy, będzie to wypadek przy pracy.

Jaki wypadek przy pracy uważa się za ciężki?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: To taki wypadek, który powoduje ciężkie uszkodzenie ciała, na przykład: utratę wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenia ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu. Do ciężkiego uszkodzenia ciała zaliczyć można również zagrażającą życiu lub nieuleczalną chorobę, trwałą chorobę psychiczną, całkowitą lub częściową niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe istotne zniekształcenie ciała.


Znajomy spadł z rusztowania podczas pracy. Na skutek rozległych obrażeń wewnętrznych zmarł po dwóch miesiącach pozostawania w śpiączce. W jaki sposób kwalifikować tego rodzaju wypadek? Czy jest to wypadek śmiertelny?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Wypadek śmiertelny to taki, w wyniku którego śmierć nastąpiła w ciągu sześciu miesięcy od dnia wypadku.

Co powinien zrobić pracodawca, gdy w jego firmie dojdzie do wypadku?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Pracodawca powinien przede wszystkim udzielić pomocy poszkodowanym, zabezpieczyć miejsce wypadku, zawiadomić wypadku właściwego inspektora pracy i prokuratora, oraz powołać zespół powypadkowy, którego celem jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku, i zastosowanie odpowiednich środków prewencyjnych, zapobiegających podobnym wypadkom w przyszłości.

Ile czasu ma pracodawca na sporządzenie protokołu powypadkowego?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Okoliczności i przyczyny wypadku ustala zespół powypadkowy, który musi sporządzić protokół powypadkowy w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Wydłużenie tego terminu wymaga podania przyczyn opóźnienia w treści protokołu powypadkowego.

W jaki sposób kwalifikować wypadek, do którego doszło podczas podróży służbowej?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Wypadek, któremu uległ pracownik w czasie podróży służbowej do miejsca delegowania lub między miejscem oddelegowania, a miejscem zakwaterowania albo w miejscu zakwaterowania, nie spowodowany jego postępowaniem, pozostający w związku z wykonywaniem przez zatrudnionego powierzonych mu zadań jest traktowany na równi z wypadkiem przy pracy. Do tego rodzaju zdarzeń zaliczyć możemy również wypadki pracowników powstałe podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony oraz przy wykonywaniu przez nich zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie