Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypalanie traw jest zabronione. Resort rolnictwa przypomina o karach, jakie za to grożą

MIKO
Podczas wypalania traw giną tysiące zwierząt. Może też ono spowodować groźny pożar
Podczas wypalania traw giną tysiące zwierząt. Może też ono spowodować groźny pożar PIXABAY
Wypalającym trawy na łąkach i nieużytkach grozi nawet 10 lat więzienia i utrata dopłat oraz kara grzywny do 5 tys. zł.

Wypalanie traw jest zabójcze dla przyrody

W komunikacie ministerstwa rolnictwa czytamy: "Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy dla przyrody i niebezpieczny dla człowieka".

Z tym stwierdzeniem musi się zgodzić każdy myślący człowiek. Niestety, wciąż wśród wielu rolników pokutuje przekonanie, że wypalanie traw wiosną prowadzi do użyźnienia gleby. Nic bardziej błędnego.

Wypalanie traw nie użyźnia gleby

Badania naukowe wskazują jednoznacznie, że nawet jednorazowe wypalenie trawy może spowodować obniżenie wartości plonów od 5 do 8 procent. Podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do około 1000 °C, a z tego powodu rokrocznie giną tysiące zwierząt - od owadów poprzez mniejsze ssaki, do ptaków. Tak wysoka temperatura niszczy też warstwy próchnicy i zabija mikroorganizmy odpowiadające za równowagę biologiczną. Po pożarze gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do plonów sprzed pożaru.

**

W zeszłym roku odnotowano ponad 48 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w wyniku których śmierć poniosło 8 osób

**

Jeśli znamy "podpalacza", bezwzględnie zgłośmy to policji, bo takie zachowanie może doprowadzić do groźnych pożarów, podczas których ginie wiele zwierząt, a akcje ratownicze są zazwyczaj bardzo kosztowne.

Wypalanie traw a utrata dopłat

Resort informuje, że oprócz sankcji karnych za wypalanie traw grożą dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest bowiem jednym z warunków, który zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. Brak ich przestrzegania może doprowadzić do zmniejszenia płatności o minimum 5 procent. Jeszcze surowszą karę poniesie rolnik, który świadomie wypala grunty rolne. Wówczas całkowita kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o 25 procent, a w zupełnie skrajnych przypadkach, na przykład stwierdzenia rozległego i dotkliwego w skutkach wypalania traw, torfowisk ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Kary za wypalanie traw

Zakaz wypalania traw określony został w ustawach o ochronie przyrody oraz o lasach. Za tego rodzaju wykroczenie Kodeks wykroczeń przewiduje

  • karę aresztu,
  • nagany
  • grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tys. zł.

Jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który spowoduje zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób albo mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca, zgodnie z Kodeksem karnym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Najważniejsze informacje o abonamencie RTV w 2019 roku

Zobacz:

Straż pożarna apeluje o rozsądek i niewypalanie traw. Taki pożar niesie ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Nie wypalaj traw! Zobacz, czym to się kończy >>>Pamiętajmy też, że takie zachowanie podlega karze aresztu lub grzywny. Jest to najniższy wymiar kary. Ale w przypadku rozprzestrzenienia się pożaru i stworzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia kara może urosnąć nawet do 10 lat pozbawienia wolności!

Takie są skutki wypalania traw! Strażacy apelują: nie róbcie...

Mamy dopiero luty a pożary traw już są prawdziwym utrapieniem. Za ich wypalanie grożą wysokie kary! - zobacz:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski