MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawka szkolna 300 plus 2020. Poznańskie Centrum Świadczeń wypłaca pieniądze na wyprawki szkolne niemal od ręki

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione z opodatkowania i nie podlega egzekucji komorniczej.
Świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione z opodatkowania i nie podlega egzekucji komorniczej. PIXABAY
Do Poznańskiego Centrum Świadczeń od początku miesiąca wpłynęło ponad 17 tys. wniosków o wyprawkę szkolną. Rodzicom, z tego tytułu, wypłacono już ponad 2 mln złotych.

Wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start", w formie elektronicznej, można składać od 1 lipca. Taka pomoc, trzeci rok z rzędu, przysługuje rodzicom na każde uczące się dziecko bez względu na dochód rodziny.

- Co dzień wydajemy blisko 600-700 decyzji i na bieżąco wypłacamy pieniądze. Dzięki temu na kontach rodziców jest już ponad 2 mln złotych

- mówi Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Lipiec jest miesiącem wyłącznie elektronicznych wniosków, ale tę formę ich składania PCŚ rekomenduje także w sierpniu, bo z powodu epidemii, ten sposób jest najbezpieczniejszy. Jeśli jednak ktoś nie ma takiej możliwości, najlepiej sierpniową wizytę w urzędzie umówić telefonicznie. Można to zrobić pod numerem infolinii urzędu miasta 646 33 44 lub na stronie www.pcs-poznan.pl poprzez kalendarz wizyt.

Czytaj więcej: Kiedy złożyć wniosek o 300 plus? Kiedy dostaniemy pieniądze z programu "Dobry Start"?

- Wnioski papierowe będziemy od sierpnia przyjmować w obu naszych placówkach, przy ulicy Wszystkich Świętych 1 i Małachowskiego 10 - dodaje rzecznik prasowy PCŚ. - Przy okazji przypominam, że w tym roku wnioski o 500 plus składają tylko rodzice nowo urodzonych dzieci. Niestety, robi to też wielu rodziców, którzy świadczenie otrzymali w zeszłym roku z decyzją do 31 maja 2021. Takich "niepotrzebnych" wniosków otrzymaliśmy już ponad 1000.

Czytaj również: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 26 lipca

Do 30 listopada wniosek o 300 plus można złożyć w urzędzie miasta albo gminy w miejscu zamieszkania lub ośrodku pomocy społecznej. Online wnioski składamy przez Emp@tię, portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub bankowość elektroniczną (umożliwia to na przykład PKO Bank Polski w iPKO w sekcji eUrząd) albo przez portal PUE ZUS. Wniosek składa rodzic, opiekun faktyczny lub prawny dziecka albo pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców.

Czytaj również: Dla kogo pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego?

Jeśli wniosek o wyprawkę szkolną złożymy do 31 sierpnia, świadczenie dostaniemy najpóźniej 30 września, ale jak widać pieniądze wypłacane są niemal od ręki. Gdy zrobimy to od 1 września do 30 listopada, na pieniądze poczekamy do 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Czytaj także: Kiedy nastolatkowi wolno pracować?

Prawo do pomocy z programu „Dobry Start” mają uczniowie, którzy nie ukończyli jeszcze 20 roku życia i uczniowie do 24 roku życia - jeśli mają orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. 300 plus przysługuje również na dzieci w pieczy zastępczej - wnioski przyjmują i rozpatrują powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR). Tych wniosków nie złożymy elektronicznie, musimy wybrać się tam osobiście.

Czytaj też: Pieniądze z programu Mama 4+: dla kogo i ile?

Wyprawka nie przysługuje studentom, przedszkolakom i uczniom zerówki (ani w przedszkolu, ani w szkole).

Świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione z opodatkowania i nie podlega egzekucji komorniczej.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski