Wyprosiłeś z autobusu matkę? A co z dresiarzem?

  Wyprosiłeś z autobusu matkę? A co z dresiarzem?

  Zdjęcie autora materiału

  Michał Kopiński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wyprosiłeś z autobusu matkę? A co z dresiarzem?
  Jeździłem kiedyś regularnie tramwajem z przystanku przy placu Cyryla Ratajskiego w stronę Małych Garbar. Najciekawiej było w piątki. Zwłaszcza z tyłu wagonów.
  Wyprosiłeś z autobusu matkę? A co z dresiarzem?
  CZYTAJ KOMENTOWANY TEKST  Scenariusz zawsze był podobny: Psssyk (otwarcie puszki z piwem), kur..., chu..., muzyka z komórki na cały regulator. Słowem, ktoś znowu zaczynał imprezowy weekend jeszcze w MPK. Czasami ktoś z nas, współpasażerów, protestował, żeby usłyszeć: – A w r.. chcesz? O godzinie 18 w piątek, po całym tygodniu pracy, raczej nikt nie chciał, więc z czasem przestaliśmy się czepiać. Byle dojechać i wysiąść.

  Przypomniałem sobie te historie sprzed kilku lat po przeczytaniu tekstu o trzech matkach wyproszonych przez kierowcę MPK z autobusu za... wejście do niego z dziećmi w wózkach. Kierowca mógł się przyczepić – bo odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów – ale nie musiał. Teoretycznie jest więc czysty. I wszystko byłoby OK, gdyby ten sam kierowca – i jego, podobnie myślący, koledzy kierowcy i motorniczowie – byli tak konsekwentni w zapewnianiu nam bezpieczeństwa nie wtedy, kiedy trzeba przegonić z pustawego pojazdu matki z małymi dziećmi, a kiedy trzeba pokazać drzwi pijącym, klnącym i zaczepiającym pasażerów gagatkom.

  Osobna kwestia to przepisy ZTM-u i MPK, które często – jak w tym przypadku – są nieprecyzyjne, nieżyciowe lub takie i takie jednocześnie. Gdyby były jasne, a kierowcy i motorniczowie wiedzieliby, co dokładnie powinni – a czego nie mogą – robić w każdej sytuacji, żadna nadgorliwość i żadne przymykanie oka nie wchodziłyby w grę.
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo