Zobacz
  koniecznie

  Czy Twoje imię i nazwisko jest na liście?

  Rozwiń
  Wyreguluj wewnętrzny termostat

  Wyreguluj wewnętrzny termostat

  Przemysław Walewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wyreguluj wewnętrzny termostat
  Już wiemy, że to mózg steruje naszym ciałem i potrzebuje dobrych warunków do podczas biegania. O skutkach chronicznego odwodnienia napisałem w poprzednim odcinku. Przypomnę tylko, że co trzeci biegacz amator jest odwodniony już stając na starcie. Odwodnienie plus upalna pogoda tworzą niebezpieczny duet!
  Wyreguluj wewnętrzny termostat
  Dlaczego temperatura naszego ciała wyniosi ok. 37 st. C? Nasz mózg, a co za tym idzie ciało, posiada pamięć praprzodków, którzy żyli na Czarnym Lądzie. Kolejne cywilizacyjne odcinki „Był sobie człowiek”, przez tysiące lat, dały nam z kolei tolerancję na zimno (temperatura ciała potrafi spaść do 28 st. Celsjusza). Co ciekawe, mieszkańcy obszarów polarnych mają temperaturę ciała tylko o 0,2 st. Celsjusza niższą niż mieszkańcy Czarnego Lądu.


  To właśnie sprawiło, nasz biologiczny termostat, że to człowiek przetrwał cywilizacyjne kataklizmy, a pozostałe gatunki ginęły. Temperatura ciała odchyla się tylko o dziesiąte stopnia od normy 37 st. C, pomimo dużych wahań temperatur otoczenia. Osobiście bardzo dobrze czuję się w tropikalnych warunkach, a instynktownie nie lubię zimna. Optymalna temperatura otoczenia dla człowieka to 18 - 22 st. Celsjusza. Intensywna praca fizyczna związana jest z obniżeniem optymalnej temperatury człowieka, podkreślają Marina m. Bułatowa i Władimir N. Płatonow, autorzy „Treningu w różnych warunkach geoklimatycznych i pogodowych”.

  Na przykład, pracę w częstotliwości skurczów serca 140-150 uderzeń na minutę najlepiej wykonuje się w temperaturze powietrza 16-17 st. Celsjusza, zwiększenie do 170-180 uderzeń związane jest z ograniczeniem strefy komfortu temperatury do 13-14 st. Celsjusza. To, co nasz organizm odbiera, zależy od tzw. temperatury odczuwalnej, gdzie ważnym elementem jest wilgotność powietrza, ruchy powietrza. Podczas upałówim słabszy wiatr, tym odczuwamy większy żar. Prędkość wiatru ma w tej sytuacji niebagatelne znaczenie. Silne podmuchy przynoszą przyjemne orzeźwienie. Wilgotność powietrza przy tym powinna być jak najniższa, bo suche powietrze pomniejsza skalę upału.

  Najgorzej jest w upalne dni przy prawie bezwietrznej aurze i wysokiej wilgotności, nazywanej parnością. Jaka jest temperatura odczuwalna można sprawdzić przy pomocy aplikacji w telefonie albo specjalnej tabeli (więcej na www.wszystkoobieganiu.pl). Przygotowując się do zawodów, sprawdźmy temperaturę odczuwalną. Niech nas nie zwiedzie bezchmurne niebo. Na temperaturę otoczenia nie mamy wpływu, ale mamy wpływ na przygotowanie naszego organizmu i „zakodowanie” biologicznego termostatu do pracy w wysokich temperaturach. Genetycznie niektórzy są bardziej predysponowani do biegania w wysokich temperaturach. Nie w każdych warunkach można pokusić się o „życiówkę”. O adaptacji do treningów i startów w letnich miesiącach w następnym artykule.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo