Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyreguluj wewnętrzny termostat

Przemysław Walewski
Już wiemy, że to mózg steruje naszym ciałem i potrzebuje dobrych warunków do podczas biegania. O skutkach chronicznego odwodnienia napisałem w poprzednim odcinku. Przypomnę tylko, że co trzeci biegacz amator jest odwodniony już stając na starcie. Odwodnienie plus upalna pogoda tworzą niebezpieczny duet!

Dlaczego temperatura naszego ciała wyniosi ok. 37 st. C? Nasz mózg, a co za tym idzie ciało, posiada pamięć praprzodków, którzy żyli na Czarnym Lądzie. Kolejne cywilizacyjne odcinki „Był sobie człowiek”, przez tysiące lat, dały nam z kolei tolerancję na zimno (temperatura ciała potrafi spaść do 28 st. Celsjusza). Co ciekawe, mieszkańcy obszarów polarnych mają temperaturę ciała tylko o 0,2 st. Celsjusza niższą niż mieszkańcy Czarnego Lądu.

To właśnie sprawiło, nasz biologiczny termostat, że to człowiek przetrwał cywilizacyjne kataklizmy, a pozostałe gatunki ginęły. Temperatura ciała odchyla się tylko o dziesiąte stopnia od normy 37 st. C, pomimo dużych wahań temperatur otoczenia. Osobiście bardzo dobrze czuję się w tropikalnych warunkach, a instynktownie nie lubię zimna. Optymalna temperatura otoczenia dla człowieka to 18 - 22 st. Celsjusza. Intensywna praca fizyczna związana jest z obniżeniem optymalnej temperatury człowieka, podkreślają Marina m. Bułatowa i Władimir N. Płatonow, autorzy „Treningu w różnych warunkach geoklimatycznych i pogodowych”.

Na przykład, pracę w częstotliwości skurczów serca 140-150 uderzeń na minutę najlepiej wykonuje się w temperaturze powietrza 16-17 st. Celsjusza, zwiększenie do 170-180 uderzeń związane jest z ograniczeniem strefy komfortu temperatury do 13-14 st. Celsjusza. To, co nasz organizm odbiera, zależy od tzw. temperatury odczuwalnej, gdzie ważnym elementem jest wilgotność powietrza, ruchy powietrza. Podczas upałówim słabszy wiatr, tym odczuwamy większy żar. Prędkość wiatru ma w tej sytuacji niebagatelne znaczenie. Silne podmuchy przynoszą przyjemne orzeźwienie. Wilgotność powietrza przy tym powinna być jak najniższa, bo suche powietrze pomniejsza skalę upału.

Najgorzej jest w upalne dni przy prawie bezwietrznej aurze i wysokiej wilgotności, nazywanej parnością. Jaka jest temperatura odczuwalna można sprawdzić przy pomocy aplikacji w telefonie albo specjalnej tabeli (więcej na www.wszystkoobieganiu.pl). Przygotowując się do zawodów, sprawdźmy temperaturę odczuwalną. Niech nas nie zwiedzie bezchmurne niebo. Na temperaturę otoczenia nie mamy wpływu, ale mamy wpływ na przygotowanie naszego organizmu i „zakodowanie” biologicznego termostatu do pracy w wysokich temperaturach. Genetycznie niektórzy są bardziej predysponowani do biegania w wysokich temperaturach. Nie w każdych warunkach można pokusić się o „życiówkę”. O adaptacji do treningów i startów w letnich miesiącach w następnym artykule.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski