Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontowali przejazd kolejowy w Poznaniu. Gdy jedzie pociąg, włącza się gong. "Tak nie można żyć. Gorzej niż dzwony w kościele"

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Wideo
od 16 lat
Miesiąc temu PKP Polskie Linie Kolejowe wyremontowały przejazd kolejowy na poznańskich Smochowicach w ramach modernizacji trasy kolejowej z Poznania do Szczecina. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie hałas, który okoliczni mieszkańcy słyszą, gdy przejeżdża pociąg. A wszystko przez... gong, który włącza się podczas zamykania szlabanu i przestaje dzwonić dopiero po przejechaniu pociągu.

- My tu nie wytrzymujemy już psychicznie. Jesteśmy już zdesperowani. Ten gong tak przeszkadza, że bez tabletek nasennych trudno jest w nocy zasnąć... - nie kryje bezsilności oraz zdenerwowania pan Henryk, jedna z wielu osób, które mieszkają w pobliżu przejazdu kolejowego na ul. Polanowskiej w Poznaniu.

Z kolei pan Tomasz dodaje: - Ten poziom hałasu jest tak irytujący i trudny wytrzymania, że trudno cokolwiek powiedzieć.

Sprawdź też:

Obaj mężczyźni przyznają zgodnie, że problem z hałasem zaczął się po tym, jak PKP Polskie Linie Kolejowe, w ramach modernizacji trasy z Poznania do Szczecina, miesiąc temu wyremontowały także przejazd kolejowy na ul. Polanowskiej.

- Przed remontem wyglądało to zupełnie inaczej, było inne natężenie dźwięku. Wtedy włączał się dzwonek jedynie w trakcie samego zamykania szlabanu. A teraz ten sygnał dzwoni nie tylko jak zamyka się szlaban, ale aż do momentu aż przejedzie pociąg. Komu to jest potrzebne? - pyta retorycznie pan Tomasz.

- Sąsiadka, amatorskim sprzętem, zmierzyła poziom hałasu i wyszło 85 decybeli. A ten gong bije przez cały czas przejazdu pociągu. To nie jest tak, że on pohałasuje przez chwilę i wyłącza się jak nadjeżdża pociąg. On się wyłącza dopiero, kiedy pociąg przejedzie, a to czasem trwa nawet 7 minut... Gorzej niż dzwony w kościele - dodaje pan Henryk.

Na komfort podróży koleją wpływa nie tylko punktualność pociągów, ich czystość i wygoda, ale też współpasażerowie. Oto 10 irytujących typów pasażerów, na których pewnie nie raz natrafiłeś w czasie podróżowania koleją ------->

Najbardziej wkurzający pasażerowie, jakich spotkasz w pociągu

Mieszkańcy o pomoc i wyłączenie sygnału dźwiękowego zwracali się także do PKP Polskich Linii Kolejowych.

- Dokładamy wszelkich starań, aby urządzenia zamontowane na przejazdach kolejowo-drogowych zapewniały bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym oraz by nie powodowały dyskomfortu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, na przejeździe kolejowo-drogowym na Smochowicach w Poznaniu, sygnalizator akustyczny przy torze nr 1 został wyłączony. Nie wpływa to na bezpieczeństwo i jest zgodne z przepisami - mówi Radosław Śledziński, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału PKP Polskich Lini Kolejowych.

Chociaż jeden z sygnałów dźwiękowych faktycznie został wyłączony, to sami mieszkańcy przekonują, że w praktyce... nie odczuwają żadnej różnicy w poziomie hałasu. - Problem jest nadal. PKP wyciszyły jeden z gongów, ale to nie zmniejszyło znacząco hałasu. Nadal pozostał bowiem włączony drugi gong, po drugiej stronie przejazdu. A siła jego dźwięku jest tak samo duża i nam to nadal bardzo przeszkadza. Tak dalej nie można funkcjonować - opowiada pan Henryk.

Zobacz też:

Jednocześnie zwraca uwagę na wcześniejszy przejazd kolejowy na poznańskiej Woli, który także przebiega przez trasę z Poznania do Szczecina. - To ta sama trasa, a nie ma tam żadnego gongu, tylko same szlabany na przejeździe. Do tego na Woli jest o wiele większy ruch samochodowy. A u nas, gdzie w pobliżu mieszkają ludzie, a samochodów jest niewiele, to słyszymy ten hałas... W nocy to tędy nawet pies z kulawą nogą nie przechodzi - mówi pan Henryk.

I dodaje: - PKP nam odpowiadało, że to przejazd kategorii B i sygnał musi być słyszalny z odległości 30 metrów. Ale ja go słyszę z 300 metrów, a nie 30... Po co aż tak duża siła tego sygnału?

- Taki poziom hałasu i długość tego sygnału jest absolutnie nieuzasadniona. Brakuje dobrej woli urzędniczej, żeby ktoś na to spojrzał - kończy pan Tomasz. Obaj mężczyźni nie są jedynymi mieszkańcami, którzy narzekają na poziom hałasu. Odkąd przejazd został wyremontowany, do naszej redakcji już kilkukrotnie dzwoniły okoliczni mieszkańcy z prośbą o interwencję.

Zobacz też:

Od lipca pasażerowie lotniska Ławica w Poznaniu będą mieli do dyspozycji 37 kierunków lotów do 19 państw. Sprawdź, gdzie będzie można polecieć z Ławicy ----->

Loty z Poznania w czasach koronawirusa. Sprawdź, do jakich k...

Sortownia bagażów aktualnie również świeci pustkami. Co jakiś czas uruchamiana jest jedynie taśma, na której normalnie powinny przejeżdżać bagaże. Wszystko po to, aby po koronawirusie sprzęt był w jak najlepszym stanie

Lotnisko Ławica od kulis. Zobacz nieznane miejsca na lotnisk...

Od poniedziałku, 1 czerwca, można ponownie latać z Poznania do Warszawy. Na pokładzie pierwszego samolotu ze stolicy Wielkopolski były 22 osoby.

Pierwsze samoloty wróciły na lotnisku Ławica w Poznaniu. Jak...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski