Wyścigi samochodowe: Trzy dni emocji na Torze Poznań [ZDJĘCIA]

Zawody samochodowe na Torze Poznań.
Zawody samochodowe na Torze Poznań. Paweł Miecznik
To były największe wyścigi samochodowe na Torze "Poznań" - Automobilklub Wielkopolski w sezonie 2012. 9. i 10. runda FIA-CEZ Circuit Racin Trophy, 3. runda FIA-CEZ Endurance Trophy, 5. i 6. runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 3. runda Kia Lotos Race, 3. runda Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe, 3. i 4. runda Wyścigowego Pucharu Polski oraz 1. runda Maluch Trophy i 3. runda Haigo. Razem prawie 200 kierowców i aut, rywalizujących na poznańskim obiekcie przez trzy dni o mistrzowskie punkty.

W pierwszym dniu imprezy rozegrano kwalifikacje, a późnym popołudniem o punkty walczyli kierowcy w Wyścigowym Pucharze Polski. W klasie 1A najlepszy był Maciej Szkudlarek (A. Wielkopolski), natomiast w klasie 1N zwyciężył Przemysław Kaźmierczak (A. Wielkopolski). W klasie 4 triumfował Norbert Stańczyk (Moto-Klub Radom), w klasie 5 - Radosław Kordecki (A. Wielkopolski), w klasie 8 - Andrzej Grigorjew (A. Polski), a w klasie 9 - Jarosław Kamiński (A. Łódzki).

Drugi dzień zawodów przywitał kierowców upalną pogodą, która jednak podczas przedpołudniowych kwalifikacji przyniosła również deszcz. Dotyczyło to szczególnie kierowców startujących w Kia Lotos Race, którzy pierwszą kwalifikacje toczyli w słońcu, a drugą w deszczu. Ostatecznie w niedzielnych wyścigach z pierwszego rzędu wystartują Michał Dobrowolski (A. Wielkopolski) i Stanisław Kostrzak (GKM Bałtyk Gdynia), a z drugiego - Filip Tokar (A. Kielecki) i Jakub Sudoł (A. Wielkopolski).
A potem rozpoczęły się już wyścigi. W sprincie FIA-CEZ najlepszy okazał się Czech Tomas Kostka jadący Audi A4 DTM.

Zgodnie z tegorocznym regulaminem mistrzostw tego kraju, Kostka dwa razy zjeżdżał do depot, ale to nie przeszkodziło mu w zwycięstwie. Drugi na mecie był Maciej Stańco (A. Kielecki - Ferrari 430 GT3), a sekundę po nim finiszował Luis Scarpaccio (A. Wielkopolski - Mercedes AMG SLS). Stańco po raz trzeci w tym sezonie triumfował w Grand Prix Polski i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Wyścig Porsche GT3 wygrał Stefan Biliński (A. Wielkopolski), który wyprzedził Mateusza Lisowskiego oraz Mariusza Miękosia (A. Łódzki). W klasie 2 zwyciężył Andrzej Lewandowski (A. Wielkopolski), a w klasie 3 - Radosław Kordecki (A. Wielkopolski). W tym wyścigu jako gość jechał Robert Lukas (A. Kielecki) i prowadził od startu, zyskując prawie 10 sekund nad rywalami, a po pięciu okrążeniach zjechał z toru.

Bardzo interesujący był wyścig Endurance. Już po lotnym starcie doszło do kraksy, w której uczestniczyły cztery auta: Porsche aktualnych mistrzów Polski Teodora Myszkowskiego i Andrzeja Lewandowskiego (A. Wielkopolski) oraz czeskie załogi BMW - Senkyr Motorsport i Purum Sport oraz Ferrari X-Racing. A rywalizację wygrała czeski duet

Jakub Kubas i Antonin Herbeck, jadący Pagani Zonda GR (Rock Media Motorsport). Za nimi finiszowali ich rodacy Richard Chlad i jego syn Richard junior. Trzecią pozycję wywalczyli Artur Janosz i Maciej Stańco jadący Ferrari 430 GT3. Tym sposobem duet Janosz - Stańco objął prowadzenie w punktacji generalnej mistrzostw Polski Endurance, wykorzystując kraksę prowadzących do tej pory Myszkowskiego i Lewandowskiego.

W Formule Haigo w klasie 1600 zwyciężył Nils-Holger Wilms (M 90), natomiast w klasie 1300 najlepszy był Frank Jakob (Estonia 21). Natomiast w rywalizacji Maluch Trophy, w klasie MT Div1 triumfował Konrad Tadla (A. Wielkopolski), a w klasie MT Div2 - Przemysław Szulc (A. Wielkopolski).

W trzecim dniu imprezy, od rana na Torze "Poznań" padał deszcz. Ale szybko wyszło słońce i zawodnicy mogli stanąć do kwalifikacji, po których rozpoczęły się wyścigi. Drugi wyścig Porsche GT3 padł lupem Mateusza Lisowskiego, który tym razem wyprzedził Stefana Bilińskiego (A. Wielkopolski) i Mariusza Miękosia (A. Łódzki). W klasie 2 ponownie zwyciężył Andrzej Lewandowski (A. Wielkopolski).

Wreszcie na starcie stanęły auta w Kia Lotos Race, a kierowcy rozegrali dwie rundy, krótko jedna po drugiej. Pierwszy wyścig wygrał Michał Dobrowolski (A. Wielkopolski), przed Zbigniewem Łaciszem (A. Śląski) i Grzegorzem Kubatem (A. Radomski). W drugim wyścigu najlepszy był natomiast Bartłomiej Mirecki (A. Wielkopolski), który po emocjonującej walce wyprzedził Zbigniewa Łacisza oraz Damiana Łatę (A. Kielecki). Po poznańskiej rundzie Kia Lotos Race, w klasyfikacji generalnej na pozycji lidera umocnil się Zbigniew Łacisz.

W sprincie FIA CEZ najmocniejszych aut, ponownie zwyciężył Czech Tomas Kostka (Audi A4 DTM), mimo ze ponownie dwa razy zjeżdżał do depot. Na drugim miejscu finiszował inny Czech Antonin Herbeck (Pagani Zonda GR), a trzeci był Maciej Stańco (A. Kielecki - Ferrari 430 GT3). Stańco lideruje w klasyfikacji Grand Prix Polski i wyprzedza różnicą 10 punktów Artura Janosza (A. Kielecki - Ferrari 430 GT3), z którym startuje w parze w rywalizacji Endurance.

Trzydniowe zawody zakończyły wyścigi niemieckiej Formuły Haigo oraz pucharowa rywalizacja Maluch Trophy. W Formule Haigo w klasie 1600 ponownie zwyciężył Nils-Holger Wilms (M 90), natomiast w klasie 1300 najlepszy był Tobias Worm (MT 77). W Maluch Trophy w klasie MT Div1 triumfował Aleksander Wojciechowski (A. Wielkopolski), a w klasie MT Div2 najszybszy był Paweł Kopacz (A. Galicyjski).

Następne wyścigi samochodowe mistrzostw Polski na Torze Poznań w dniach 24-26 sierpnia.