Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych sprawiają, że Polacy coraz częściej przesiadają się na rowery

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Już w trakcie pandemii koronawirusa Polacy przekonali się, że hulajnogi oraz rowery to doskonała alternatywa nie tylko dla komunikacji miejskiej, ale także podróżowania samochodem. Dzisiaj ten trend podsycają systematycznie rosnące ceny paliwa. – W tym momencie jak jedziemy na stację benzynową, to nasze portfele mocno odczuwają ten wzrost cen paliw i ten rower staje się taką fajną alternatywą do przemieszczania się, szczególnie w miastach – tłumaczy w rozmowie z nami Marta Pokutycka-Mądrala. Jednocześnie podkreśla, że wybieramy coraz droższe rowery, ponieważ chcemy jeździć na dobrym sprzęcie.

Według szacunków z ubiegłego roku do 2027 r. wartość światowego rynku rowerowego osiągnie wartość 80 mld dolarów. Polacy, wzorem Holendrów, Duńczyków czy Niemców, również pokochali jednoślady. Ostatnie dane GUS potwierdzają, że już ponad 60 proc. polskich gospodarstw domowych posiada własny rower.

Wysokie ceny paliw zwiększyły popularność rowerów

– Polacy pokochali jednoślady. 8 na 10 Polaków w sezonie wiosenno- letnim wybiera rower i to nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też w celu przemieszania się do pracy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej oraz PR w Nationale-Nederlanden.
– Wpływ na to ewidentnie miała pandemia, gdzie unikaliśmy komunikacji miejskiej, izolowaliśmy się i ten rower był fajnym wyborem w kontekście przemieszczani się. Obecnie rosnące ceny paliw na stacjach benzynowych wpłynęły na popularność rowerów – dodaje.

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Nationale-Nederlanden, 73 proc. respondentów posiada własny samochód. Jednak w związku z niedawnym nałożeniem embarga na rosyjską ropę, wizja kolejnych podwyżek mobilizuje coraz większą część społeczeństwa do korzystania z alternatywnych środków transportu.  Już prawie 60 proc. badanych ograniczyło korzystanie z samochodów na rzecz własnych lub wypożyczonych jednośladów, znacznie tańszych w codziennym utrzymaniu. 

– W tym momencie jak jedziemy na stację benzynową, to nasze portfele mocno odczuwają ten wzrost cen paliw i ten rower staje się w tym momencie taką fajną alternatywą do przemieszczania się, szczególnie w miastach – mówi ekspertka.

Przyjazne dla atmosfery formy transportu przekonały do siebie ponad 70 proc. badanych z największych miast w Polsce. 54 proc. ich mieszkańców twierdzi, że dzięki rowerom i hulajnogom unikają korków, a tym samym szybciej pokonują wyznaczone trasy. O tym, że jednoślady na stałe wpisały się w styl życia społeczeństwa, świadczy również fakt, że 40 proc. respondentów deklaruje korzystanie z nich nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także podczas codziennych dojazdów do pracy czy sklepu.  

Rower jest zdecydowanie najchętniej wybieranym, alternatywnym do samochodu, środkiem transportu. W przeciętnym sezonie wiosenno-letnim, korzysta z niego niemal ośmiu na dziesięciu respondentów, z czego 62 proc. codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu. – Badanie pokazuje, że wybieramy coraz droższe rowery, chcemy jeździć na dobrym sprzęcie. Na sprzęcie, który jest po przeglądzie – dodaje Pokutycka- Mądrala.

4 na 10 badanych obawia się kolizji na drodze 

Początek sezonu rowerowego to najlepszy czas na sprawdzenie i przygotowanie sprzętu, który będzie służył amatorom dwóch kółek przez najbliższe miesiące. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Nationale-Nederlanden, 60 proc. użytkowników jednośladów wykonuje samodzielny przegląd stanu technicznego swojego sprzętu, a blisko 30 proc. decyduje się skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów w serwisie. Przed pierwszą przejażdżką co piąty ankietowany inwestuje w dobrej jakości zabezpieczenie roweru przed kradzieżą.  

Jednak sprawne rowery i hulajnogi nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa na drodze. Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w 2021 r. doszło do 22 816 wypadków drogowych, z czego w 3 513 kolizjach uczestniczyli rowerzyści.

[polecany[22694871[/polecany]

– Polacy o podróży rowerem myślą bardziej kompleksowo, tak żeby mieć dobry sprzęt, dobrze zabezpieczony w postaci ubezpieczenia, ale z drugiej strony, bardzo często wybierają rozwiązania po to, żeby chronić ten rower, są to linki, czy GPS – wymienia. Częściej jeździmy w kasku i dbamy o to bezpieczeństwo na drodze, edukujemy dzieci w tym zakresie, także widać mocny trend w kontekście bezpieczeństwa na drodze – dodaje.

Ubezpieczenie dla rowerzystów

Jak wskazują dane zebrane przez firmę smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden, ubezpieczenie dla użytkowników rowerów i hulajnóg staje się coraz bardziej popularne wśród miłośników jednośladów. Ich posiadaczy, którzy zdecydowali się na dodatkową formę ochrony, można podzielić na cztery główne grupy: osoby korzystające z powyższych sprzętów w celach treningowych, rekreacyjnych, wykorzystujące je jako codzienny środek transportu, oraz te, które wykupiły polisę dla bliskich – głównie swoich dzieci.

– Jeśli chodzi o wydatki rowerowe, jakie przewidują Polacy, to w tym sezonie planujemy kupić rower za około 1,6 tys zł i więcej – mówi ekspertka.

"Ostatnie dwa lata nauczyły Polaków jazdy na rowerze". Ile o...

– Bardzo mocno stawiamy na dobrą polisę OC, która przyda się w momencie kiedy wyrządzimy komuś krzywdę lub szkodę, np. w postaci zarysowania auta. Coraz częściej Polacy interesują się NNW, czyli ubezpieczeniem na wypadek doznania uszczerbku, kontuzji czy kolizji – tłumaczy ekspertka.

Na stronach ubezpieczycieli możemy znaleźć specjalne kalkulatory, gdzie można wyliczyć, ile wyniesie takie ubezpieczenie. – Wszystko zależy od ceny roweru, od pakietu, także ciężko jest wskazać konkretną kwotę, jednak jest to produkt coraz bardziej dostępny – mówi.

Coraz wyższe raty kredytu hipotecznego. Sprawdź, w jaki sposób płacić mniej:

Przy całkowitej lub częściowej spłacie kredytu, najprościej mówiąc: spłacamy nasz kredyt przed terminem. Możemy albo oddać bankowi całą pożyczoną kwotę albo kredyt nadpłacić. W tym drugim przypadku są dwa rozwiązania: albo wpłacimy jednorazowo dużą kwotę pieniędzy, albo będziemy regularnie, np. co miesiąc, przelewać ratę powiększoną o nawet niewielkie sumy pieniędzy, większe niż przewiduje to pierwotna wersja umowy.

Jak obniżyć comiesięczne raty kredytu hipotecznego? Całkowit...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych sprawiają, że Polacy coraz częściej przesiadają się na rowery - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski