Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa multimedialna „20 – 40 – 20”. Można przenieść się do lasu katyńskiego i odczuć ogrom Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

M.S.
Zapoznanie się z ekspozycją jest bezpłatne.
Zapoznanie się z ekspozycją jest bezpłatne. mat. prasowe
Do 22 kwietnia w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia przy ul. J.H. Dąbrowskiego 29 w Poznaniu można oglądać wystawę multimedialną pt. „20 – 40 – 20”. Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu Polaków walczących o Polskę. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.

Wystawa multimedialna jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do godz. 16:00. Została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodzone były w roku 2020: 100. rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

Wystawa ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków (ojca i syna), por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Oglądający mogą zapoznać się z ich biogramami, zobaczyć archiwalne zdjęcia ukazujące świat, w którym żyli i ludzi, których najbardziej kochali.

Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.

Zapoznanie się z ekspozycją jest bezpłatne. Zwiedzanie może być doskonałą okazją dla młodzieży szkolnej, aby poznać historię Polski. W przypadku grup zorganizowanych, najlepiej kontaktować się z pracownikiem OBEN w Poznaniu, Witoldem Sobóckim (adres email: [email protected]).

Dr Agnieszka Stempin specjalizuje się m. in. w okresie wczesnego średniowiecza.

Wierzenia dawnych Wielkopolan i znaczenie „pochówków antywam...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski