Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa na placu Adama Mickiewicza: „Dzieje zbrodni w Kraju Warty” już otwarta - to trzeba zobaczyć, by poznać historię!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wystawa będzie otwarta do 7 listopada.
Wystawa będzie otwarta do 7 listopada. Łukasz Gdak
„Wartheland. Dzieje zbrodni” - to tytuł wystawy, i zarazem albumu dr. Adama Pleskaczyńskiego z poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconych najbardziej bezwzględnej i brutalnej polityce zniemczania obywateli polskich w czasach okupacji.

Na obszarach wcielonych do Rzeszy jako Kraj Warty (do którego to tworu administracyjnego należały rejencje poznańska, inowrocławska i kaliska – później łódzka) hitlerowcy wprowadzili szczególny terror, bezwzględnie tępiąc jakiekolwiek organizacje ruchu oporu i próby podtrzymania polskości. Adam Pleskaczyński pokazuje okupację z perspektywy polskiej, niemieckiej i żydowskiej, wykorzystując blisko tysiąc zdjęć spośród siedmiu tysięcy zgromadzonych, w większości niepublikowanych, szerzej nieznanych.

od 16 lat

Album „Wartheland. Dzieje zbrodni” Adama Pleskaczyńskiego, to pierwsza tego typu publikacja, w której zaprezentowano ponad tysiąc archiwalnych fotografii spośród siedmiu tysięcy, które udało się zebrać podczas ponad dwuletnich prac nad książką - przedstawia poznański IPN. - Książka składa się z ośmiu rozdziałów, w których za pomocą obszernych opisów i komentarzy opisano dzieje Kraju Warty z perspektywy ludności polskiej, niemieckiej i żydowskiej. I choć w publikacji umieszczono wiele obrazów przedstawiających eksterminację, terror i prześladowania, to również całkiem sporo zdjęć pochodzących z oficjalnych niemieckich instytucji propagandowych.

Warto zacytować recenzję doktora Bogumiła Rudawskiego, który napisał: „Na uwagę zasługuje również sposób omówienia fotografii. Siłą rzeczy, większa część zdjęć jest proweniencji niemieckiej i ma charakter propagandowy. Autorowi udało się trafnie wychwycić przekłamania towarzyszące tym zdjęciom i odpowiednio je skomentować. Jest to o tyle istotne, iż właściwa interpretacja fotografii umożliwia skonfrontowanie propagandowych intencji twórców z rzeczywistością. Przejmujące i wstrząsające zdjęcia różnych egzekucji są najlepszym świadectwem brutalnego terroru rozpętanego w Kraju Warty. Terroru, który był maskowany niezliczonymi wydarzeniami, imprezami etc. przeznaczonymi dla Niemców. W albumie doskonale widać odrębność tych „światów”, które koegzystowały w Kraju Warty”.​

Wystawa na placu Adama Mickiewicza będzie otwarta i powszechnie dostępna do 7 listopada.

Zobacz też: Fort VII w Poznaniu - pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich, w którym po raz pierwszy zastosowano komory gazowe. Zobacz wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski