Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o zbrodni katyńskiej w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu można podziwiać wyjątkową wystawę dotyczącą historii ofiar zbrodni katyńskiej i losów ppłk. Józefa Lisa, więźnia obozu w Starobielsku i żołnierza Armii Andersa.
W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu można podziwiać wyjątkową wystawę dotyczącą historii ofiar zbrodni katyńskiej i losów ppłk. Józefa Lisa, więźnia obozu w Starobielsku i żołnierza Armii Andersa. Grzegorz Okoński
W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu można podziwiać wyjątkową wystawę dotyczącą historii ofiar zbrodni katyńskiej i losów ppłk. Józefa Lisa, więźnia obozu w Starobielsku i żołnierza Armii Andersa.

W poznańskim Muzeum Broni Pancernej przygotowano wyjątkową wystawę na temat historii ofiar zbrodni katyńskiej, a także ppłk. Józefa Lisa (1897-1960). Był on żołnierzem Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Do obozu w Starobielsku trafił w październiku 1939 roku.

Ekspozycja została przygotowana w związku z obchodzonym w tym tygodniu Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Chcemy upamiętnić pomordowanych polskich oficerów. Nie możemy pozwolić, by ta historia została zapomniana, musimy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom

– powiedział PAP szef muzeum ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć m.in. odznaczenia ppłk. Lisa, jego portret stworzony w obozie w Griazowcu, zdjęcia z okresu międzywojennego i z lat jego służby w 2. Korpusie, a także walizkę i mundur.

W niewoli chciano z niego zrobić oficera, który myśli po radziecku. Za krnąbrność i brak współpracy w marcu 1941 roku został przewieziony na Łubiankę, potem trafił do więzienia i do obozu. Po ogłoszeniu przez rząd sowiecki tzw. amnestii wstąpił do Armii Andersa. Brał udział w walkach pod Monte Cassino i pod Ankoną. Po wojnie zamieszkał w Londynie, gdzie zmarł w 1960 roku

– wyjaśnił dla portalu dzieje.pl ppłk Ogrodniczuk.

Wystawa w Muzeum Broni Pancernej przy ul. 3 Pułku Lotniczego 4 w Poznaniu dostępna będzie do czerwca tego roku.

Zbiory wystawy, w skład których wchodzą m.in. plansze z biogramami ofiar katyńskiej zbrodni, zostały wypożyczone z Muzeum Katyńskiego w Warszawie, z kolei pamiątki po ppłk. Lisie zostały przekazane poznańskiemu muzeum przez wnuka oficera, Jarosława Lisa.

Warto również dodać, że do muzeum w ostatnim czasie został sprowadzony brytyjski powojenny czołg Centurion Mk. 5 oraz niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz 250. Ten drugi został wydobyty z Pilicy. Nie jest jeszcze dostępny dla zwiedzających. Zanim zostanie pokazany zainteresowanym, będzie musiał przejść gruntowną renowację.

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu to jeden z trzech oddziałów Muzeum Wojska Polskiego. Czynne jest od wtorku do soboty w godz. od 10:00 do 16:00. Należy jednak dodać, że w Wielki Piątek i Wielką Sobotę punkt jest nieczynny. Z kolei w piątek 22 kwietnia placówka będzie zamknięta z powodu obchodzenia 100-lecia jej powołania.

Zobacz też:

Zapoznanie się z ekspozycją jest bezpłatne.

Wystawa multimedialna „20 – 40 – 20”. Można przenieść się do...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski