Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawę "Malarze Normandii" otwarto w poznańskim CK Zamek

Marek Zaradniak
Alain Tapie opowiada o francuskich impresjonistach zainspirowanych Normandią
Alain Tapie opowiada o francuskich impresjonistach zainspirowanych Normandią Łukasz Gdak Copyright Association Peindre en Normandie
W piątek w poznańskim CK Zamek otwarto wystawę „Malarze Normandii Delacroix, Coubert, Renoir, Monet i inni”

Wydarzeniem kulturalnym w Poznaniu jest otwarta w piątek wieczorem w CK Zamek wystawa „Malarze Normandii Delacroix, Coubert, Renoir, Monet i inni”. Obrazy pochodzą z kolekcji stworzonej w 1992 roku przez Radę Regionu Dolnej Normandii. Miejscem jej stalej prezentacji jest Abbaye Aux Dames w Caen. To jedyna w Polsce wystawa prac tej kolekcji. Dzięki prezentowanym obrazom można prześledzić zmiany jakie następowały w sztuce na przestrzeni ponad stu lat, a także jak twórczość poszczególnych malarzy wpływała na przemiany zachodzące w sztuce. Kolekcja pokazuje również jaką rolę odegrała Normandia w narodzinach nowoczesności i pojawieniu się awangardy stąd obecność prac takich twórców jak Adolph Felix Cals, Karl Daubigny czy Ralf Duffy. Jak powiedział w piątek przybyły do Poznania dyrektor kolekcji i komisarz generalny Alain Tapie na wystawie obejrzeć można małe obrazy wielkich mistrzów i wielkie obrazy mniej znanych mistrzów. W sumie na wystawie prezentowanych jest 80 obrazów wybitnych twórców.

Na przełomie XVIII i XIX wieku Normandia stawała się regionem coraz bardziej popularnym wśród artystów i stanowiła dla nich inspirację. Normandzkie krajobrazy dostarczały im wielu wątków. Artyści chętnie malowali w plenerze, ale uczyli się też obserwować naturę. Korzystali przy tym z rad Normandczyka Eugene Boudina, którego cała twórczość była związana z tym regionem. Na obrazach prezentowanych na poznańskiej wystawie zobaczymy gwałtowne zjawiska pogodowe, malowniczość lecz także surowość krajobrazu.

Wystawę, której towarzyszy bogaty program edukacyjny przeznaczony zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i uczniów. można oglądać do 14 lutego przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski