Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywiad z Andrzejem Plichtą, kandydatem na prezydenta Kalisza

Daria Kubiak
Andrzej Plichta
Andrzej Plichta
Jakie pomysły na rozwój Kalisza ma Andrzej Plichta, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Kalisza?

Jakie działania zamierza Pan podjąć aby wreszcie doszło do budowy, obiecywanej od wielu lat obwodnicy miasta, aby Kalisz został połączony z krajową siecią dróg szybkiego ruchu i przestał być zaniedbaną komunikacyjnie prowincją ?
Decyzje o tego typu drogach podejmowane są na szczeblu województwa, a przede wszystkim centralnym, dlatego należy odpowiednio i nieustannie lobbować w tym temacie, poprzez lokalnych parlamentarzystów i osoby, które mogą to zagadnienie prezentować w Warszawie czy Poznaniu.

Dlaczego w Ostrowie Wielkopolskim na mieszkanie z zasobów miasta czeka zaledwie kilkadziesiąt osób a w Kaliszu ponad tysiąc?! Jakie rozwiązanie proponuje Pan dla problemu mieszkaniowego setek kaliskich rodzin?
Niezbędna jest zmiana sposobu zarządzania MZBM-em. Należy przekształcić Zarząd w spółkę, która musi zostać wyposażona w kapitał, przede wszystkim nieruchomości. Spółka rządzi się innymi prawami, dzięki którym będzie mogła zaciągać kredyty na inwestycje i remonty. Może ona także wynajmować i sprzedawać posiadane mieszkania. Proponuję wprowadzenie programu „Mieszkanie dla młodych” . Miasto zbuduje wraz z inwestorem mieszkania, które następnie sprzeda młodym rodzinom na dogodnych warunkach, tj. miasto poniesie część kosztów kredytu, by odciążyć kredytobiorcę i umożliwić mu stanie się właścicielem lokalu po 20-25 latach. Nie zapominamy też o budowie mieszkań socjalnych.

Dlaczego Pana zdaniem w ostatnim czasie wielu kaliszan opuszcza miasto i osiedla się w sąsiednich gminach? Co należy zrobić, aby ludzie trwale wiązali swą przyszłość z Kaliszem, aby w naszym mieście chcieli żyć, pracować, płacić podatki?
Miasta charakteryzują się dużo wyższymi kosztami utrzymania, co przede wszystkim widoczne jest w kwotach podatków. Żeby przyciągnąć do Kalisza nowych mieszkańców i zapobiec emigracji, należy stworzyć przyjazne warunki, które zapewnić może obniżenie podatków, stworzenie lepszej oferty spędzania wolnego czasu i dostosowania rozrywki do potrzeb mieszkańców. Potrzebna jest również diametralna zmiana polityki mieszkaniowej, zagwarantowanie atrakcyjnych miejsc pracy, co jest związane z zapewnieniem potencjalnym inwestorom dobrych możliwości rozwoju. Od lat Kalisz boryka się również z problemem komunikacji. Wzorując się na dużych miastach, musimy postawić na przyciągnięcie do Kalisza mieszkańców regionu. Jednym słowem: „Słoiki do Kalisza!”.

Czy rozważy Pan, wzorem włodarzy innych polskich miast, likwidację podatku od nieruchomości, aby w Kaliszu ludzie chętniej budowali domy a inwestorzy zakłady produkcyjne, dające miejsca pracy?
Oczywiście i wraz z tym powinny iść również inne zachęty, jak na przykład Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, powołanie programu „Kaliskiej Firmy Rodzinnej” oraz uruchomienie funduszu grantowego. Do dobrego zarządzania miastem niezbędne jest również wykorzystanie mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jaki pomysł ma Pan na szybką rewitalizację kaliskiej starówki?
Szybko, nie znaczy dobrze. Kwestia rewitalizacji jest sprawą poważną. Nie chcemy, żeby z Kalisza śmiano się tak, jak obecnie szydzi się z miast, w których zapomniano o jednej ważnej rzeczy – projekt rewitalizacji musi być spójny z charakterem miasta. Mamy piękną historię miasta i należy o tym pamiętać, jednocześnie tworząc projekt nowoczesny i praktyczny. Racjonalne połączenie tych warunków jest niezbędne do zrealizowania projektu godnego Kalisza. Ogłoszenie konkursu SARP (Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej) da gwarancje wybrania najlepszej koncepcji. Żeby jednak rewitalizacja starówki miała szanse powodzenia, należy wraz z odbudową oferty handlowo-usługowej dążyć równocześnie do odtworzenia funkcji mieszkaniowej tym rejonie. Czynniki ludzki jest tu kluczowy, dlatego powinna być przeprowadzona profesjonalna analiza stref starówki, z podziałem na sfery mieszkaniową i usługowo-handlową. Dalsze kroki to remonty i budowa infrastruktury, kompleksowe remonty kamienic, polityka zachęt do remontów dla prywatnych właścicieli kamienic. Odpowiednia polityka podatkowa dla handlu i usług oraz podmiotów, które zainwestują w starówkę.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski