Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyznawcy kościołów wschodnich obchodzą Boże Narodzenie

Marek Zaradniak
Wyznawcy kościołów wschodnich prawosławni i grekokatolicy obchodzą od wtorku Boże Narodzenie. Uroczystości trwać będą trzy dni.
Wyznawcy kościołów wschodnich prawosławni i grekokatolicy obchodzą od wtorku Boże Narodzenie. Uroczystości trwać będą trzy dni. Paweł Miecznik
Wyznawcy kościołów wschodnich prawosławni i grekokatolicy obchodzą od wtorku Boże Narodzenie. Uroczystości trwać będą trzy dni.

Pierwszego dnia wspomina się przyjście Jezusa na świat. Drugi dzień to uroczystość Świętej Bogurodzicy, a trzeciego dnia Św. Stefana pierwszego męczennika i diakona.

Boże Narodzenie poprzedził czterdziestodniowy post zwany Pytypiwka, który obowiązuje także w Wigilię, która przypada w Święto Trzech Króli.

Jak powiedział proboszcz poznańskiej parafii prawosławnej, ksiądz Paweł Minajew, podczas nabożeństwa w dniu Wigilii zgodnie z tradycją poświęcono pięć chlebów oraz pszenicę, wino i olej.

Czytaj też: Boże Narodzenie w cerkwi prawosławnej [ZDJĘCIA, KALENDARZ ŚWIĄT]

Wigilia Bożego Narodzenia podobna jest do tradycyjnej Wigilii polskiej. Rozpoczyna się wspólną modlitwą, którą jest najczęściej śpiewanie troparionu Narodzenia Pańskiego i czytanie Ewangelii opisującej narodzenie pańskie. Uczestnicy wieczerzy nie dzielą się opłatkiem, lecz prosforą czyli przaśnym chlebem z miodem. Na stole zgodnie z tradycją pojawia się 12 potraw, wśród których nie brakuje potraw wschodnich jak kutia czy związana z tradycją łemkowską kysełycia.

Zgodnie z tradycją pozostawia się wolne miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa. W cerkwiach rzadko można spotkać szopkę. Zamiast niej jest ikona Narodzenia Pańskiego, która w okresie świątecznym zostaje wystawiona na tetrapodzie, stoliku przed ikonostasem.

Trzynastodniowa różnica w obchodach Bożego Narodzenia bierze się ze stosowania różnych kalendarzy. Kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej w roku 1582 przez papieża Grzegorza XIII. Różnica między starym, a nowym stylem wynosi 13 dni.

Zobacz też:

Boże Narodzenie w cerkwi prawosławnej [ZDJĘCIA, KALENDARZ ŚWIĄT]

Boże Narodzenie w cerkwi prawosławnej [ZDJĘCIA, KALENDARZ ŚWIĄT]

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski