Wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Ile zarobimy na rękę? [19.02.2019 r.]

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
W 2020 r. czeka nas rekordowy wzrost płacy minimalnej. To świetna wiadomość dla osób z najniższą krajową, ale mniejsze powody do radości mają lepiej usytuowani Polacy. Będzie im trudniej o podwyżkę.

Najniższe wynagrodzenie za pracę podlega waloryzacji, do której dochodzi przynajmniej raz do roku. W 2020 r. płaca minimalna wzrosła o 350 zł, czyli o ponad 240 zł na rękę. Podwyżka o 15,6% spowodowała, że osoby z najniższą krajową zarabiają 2600 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa także poszła w górę; wynosi obecnie 17 zł brutto. O tym, ile dostajemy na rękę, decydują składki opłacane w związku z zatrudnieniem.

Ile dostaniemy na rękę?

- W 2019 r pracownik zarabiający najniższą krajową otrzymywał na rękę 1673 zł netto miesięcznie. W 2020 r., po wzroście płacy minimalnej, jest to już ok. 1920,60 zł netto, czyli o ok. 247 zł więcej. Faktyczna kwota wynagrodzenia netto dla pracownika uzależniona jest wielu aspektów takich, jak: praca w miejscu lub poza miejscem zamieszkania, udział w PPK czy wiek (na osoby poniżej 26. roku życia przysługują dodatkowe ulgi) – tłumaczy Ewelina Glińska-Kołodziej, Ewelina Glińska-Kołodziej, dyrektor operacyjna w Agencji Zatrudnienia i Doradztwa Personalnego Trenkwalder.

Wpłaty pracodawcy na Pracownicze Plany Kapitałowe wynoszą minimum 1,5% pensji. 1 stycznia 2020 r. do rządowego programu dołączyły przedsiębiorstwa, w których pracuje co najmniej 50 pracowników.

Ile godzin spędzamy w pracy? Zobacz, jak długo pracuje Niemi...

Ponadto w 2020 r. zmienił się sposób obliczania wysokości pensji. Do podstawy wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku stażowego, dzięki czemu osoby nagradzane za staż pracy mogą liczyć na wyższe zarobki. Podstawa nie obejmuje także wielu innych elementów pensji, m.in. nagród jubileuszowych, odpraw pieniężnych dla osób przechodzących na rentę lub emeryturę, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku za pracę w godzinach nocnych.

Co spowoduje podniesienie płacy minimalnej?

Podwyżka płacy minimalnej stanowi duże obciążenie dla gorzej prosperujących przedsiębiorstw, zwłaszcza małych. Ewelina Glińska-Kołodziej podkreśla, że ze względu na wzrost najniższej krajowej niektórzy pracodawcy zamierzają wstrzymać się z zatrudnianiem nowych pracowników.

Ekspertka podaje także przykład dużej firmy, która planuje przenieść część produkcji do kraju, gdzie koszty pracy są niższe. Ekonomiści obawiają się również rozszerzenia szarej strefy. To nie jedyne zagrożenia dotykające przedsiębiorstwa z sektora MŚP.

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia może negatywnie wpłynąć na konkurencyjność mniejszych firm, zwłaszcza tych z regionów słabiej rozwiniętych. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia przełoży się również na koszty zatrudnienia. Wzrosną składki na Fundusz Pracy i podatek dochodowy. Przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych składek ZUS będą płacić więcej – uważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka ds. prawa pracy w organizacji Pracodawcy PR.

W związku z wyższymi kosztami pracy pracodawcy mogą szukać oszczędności w wynagrodzeniach lepiej opłacanych pracowników. A to oznacza, że będzie im trudniej o podwyżkę lub premię. Przedstawicielka Pracodawców RP podkreśla, że podczas ustalania najniższego pułapu zarobków należy brać pod uwagę sytuację gospodarczą.

- Niewspółmierny do poziomu przeciętnego wynagrodzenia wzrost płacy minimalnej nie daje gwarancji rozwoju gospodarki, może wręcz ograniczyć tempo wzrostu gospodarczego – wyjaśnia Katarzyna Siemienkiewicz.

W 2020 r. płaca minimalna wyniesie 46,9% prognozowanego na 2020 r. wynagrodzenia w gospodarce narodowej – zapowiadała Rada Ministrów w rozporządzeniu w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Według danych GUS w październiku 2019 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw uplasowało się ono na poziomie 5213 zł.

- Niemniej pracodawcy powinni dostrzec jeden duży plus podniesienia płacy minimalnej: Polska stanie się bardziej atrakcyjnym krajem dla pracowników z Ukrainy, dzięki czemu naszym rodzimym firmom łatwiej będzie pozyskać ich do pracy i utrzymać. W ostatnim czasie przegrywaliśmy w tej rywalizacji z najbliższymi sąsiadami – Czechami i Słowacją, gdzie wynagrodzenia już teraz są wyższe niż w Polsce, nie wspominając o Niemczech – podkreśla Ewelina Glińska-Kołodziej. – To bardzo ważny aspekt, gdyż wiele polskich firm nie jest w stanie utrzymać atrakcyjności i wzrostu bez pracowników zza wschodniej granicy – dodaje ekspertka z Trenkwalder.

Czy płaca minimalna w Polsce jest wysoka?

Pod względem najniższych zarobków Polska ma wiele do nadrobienia. Eurostat wyróżnia trzy grupy o różnej strukturze płacy minimalnej. W styczniu 2019 r. do pierwszej grupy należały państwa z najniższą krajową powyżej 1000 euro: Luksemburg, Irlandia, Holandia, Belgia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.

Płaca minimalna w różnych krajach. Porównaj minimalne stawki...

Do drugiej kategorii trafiło 10 państw, z czego w sześciu (w tym w Polsce) płaca minimalna tylko nieznacznie przekroczyła wartość graniczną w wysokości 500 euro miesięcznie. Oprócz naszego kraju w tym przedziale znajdują się: Słowenia, Malta, Portugalia, Grecja, Litwa, Estonia, Słowacja, Czechy i Chorwacja.

W grupie państw z płacą minimalną poniżej 500 euro znalazły się: Bułgaria, Łotwa, Rumunia i Węgry. Jeszcze do niedawna Polska także znajdowała się w ogonie Europy, jeśli chodzi o najniższą krajową. Pozostali członkowie UE w ogóle nie wprowadzili płacy minimalnej.

- Plusem podwyższenia płacy minimalnej jest zwiększenie domowego budżetu pracowników z najniższymi zarobkami. Ponadto, płaca minimalna oddziałuje na wysokość innych świadczeń pracowniczych, m.in. dodatku za pracę w nocy, a także jest podstawą obliczania zasiłków – wskazuje Katarzyna Siemienkiewicz.

Co siódmy pracownik zarabia najniższą krajową

Gorzej opłacani pracownicy są szczególnie wrażliwi na wzrost płac. Podnosząc obowiązujące stawki, państwo zwiększa im możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb. Ewelina Glińska-Kołodziej przyznaje, że przez podwyżkę niektórzy mogą obawiać się utraty pracy, ale podkreśla też, że „jest to uzależnione od tempa wzrostu naszej gospodarki w najbliższych latach”. Na podwyżkę płacy minimalnej czekał co siódmy pracownik.

- Z podsumowujących 2017 rok danych GUS wynika, że co siódma osoba z umową o pracę zarabia najwyżej pensję minimalną. Najwięcej takich pracowników jest zatrudnionych w gastronomii, budowlance i handlu. Jeżeli chodzi o regiony Polski, wśród osób zatrudnionych na umowę o pracę pensję nie wyższą od minimalnej najczęściej otrzymują pracownicy z w woj. świętokrzyskiego (18 proc.) oraz małopolskiego (17 proc.). Ma to związek ze strukturą gospodarczą tych regionów, gdzie dominuje przetwórstwo rolno-spożywcze, choć oczywiście nie dotyczy to wszystkich miast w tych województwach – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Wzrost płacy minimalnej budzi obawy wielu przedsiębiorców, zwłaszcza że rząd zapowiedział kolejne podwyżki w następnych latach – do 3000 zł w 2021 r. oraz do 4000 zł w 2023 roku. Ekonomiści prognozują, że tak skokowy wzrost najniższych wynagrodzeń pociągnie w górę ceny w sklepach. Nie tylko będziemy płacić więcej za produkty i usługi, ale możemy również odczuć skutki spowolnienia gospodarczego.

Które kraje wydają najwięcej na socjal? Sprawdź, gdzie możes...

Co drugi uczestnik badania Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad spodziewa się wzrostu cen. Autorzy badania prognozują, że w 2020 r. co czwarte przedsiębiorstwo zawiesi nowe rekrutacje, a co piąte przeprowadzi redukcję etatów.

Większy optymizm przejawia Katarzyna Siemienkiewicz. - Wzrost płacy minimalnej nie spowoduje rewolucji na rynku pracy i nie przyczyni się do gwałtownej redukcji zatrudnienia. Może jednak zniechęcać pracodawców, a zwłaszcza małe firmy, do zatrudniania nowych pracowników. Wpłynie też na zwiększenie presji płacowej, która w dobie braku rąk do pracy już teraz jest wyzwaniem dla pracodawców – uważa ekspertka ds. prawa pracy w Pracodawcach RP.

W 2019 r. 86,6 proc. firm przebadanych przez Business Centre Club (BCC) i Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną (AEH) w Warszawie miało problem ze znalezieniem pracowników – wynika z raportu „Idealny pracodawca – idealny pracownik”. Oczekiwania finansowe kandydatów do pracy przewyższają wysokość płacy minimalnej. Uczestnicy badania chcieliby zarabiać minimum 3000 zł na rękę.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 19 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 19 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Materiał oryginalny: Wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Ile zarobimy na rękę? [19.02.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość
7 stycznia, 01:03, fen:

Zrozumcie wyższa minimalna oznacza wzrost cen w sklepach, bankach i wzrost bezrobocia

A gdzie Ta Polska ktora miala byc rowna dla wszystkich plyna,ca miodem Prywaciarze dorabiaja , sie, na ludzkiej krzywdzie wyzyskuja a ludzia, brakuje zdrowia

G
Gość
7 stycznia, 01:03, fen:

Zrozumcie wyższa minimalna oznacza wzrost cen w sklepach, bankach i wzrost bezrobocia

Czy to jestPanstwo PRAWA SKORO Prywaciarze nas wyzyskuja w nieludzkich warunkach a gdzie inspekcja ?

G
Gość
2 stycznia, 12:25, RyszardFrankowski:

- Crypto Revenue jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta. Platforma Profit Revolution posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście.

Jak zacząć zarabiać z Crypto Revenue?

Krok Pierwszy: Przejdź na tą stronę: http://system-zarabiania.pl

Krok Drugi: Wypełnij wszystkie dane w rejestracji i otrzymaj DARMOWĄ licencje do tradowania.

Krok Trzeci: Pracuj według instrukcji, które zostały przedstawione na platformie, żeby zacząć zarabiać z naszą platformą

Profit Revolution duże pieniądze!

Jeśli jesteś klientem platformy Crypto Revenue to zyskujesz dostęp do:

- Stałej pomocy z naszej strony 24/7

- Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera

- Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze

- Renomowanej platformy

Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami z Crypto Revenue nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas.

LINK DO STRONY: http://system-zarabiania.pl

Częste pytania, które są skierowane do nas :

Pytania, które często mi zadajcie:

1. Pokaż Twoje przelewy od Profit Revolution bo nie wierzę w takie cuda.

"Chcesz nie wierzyć no to nie wierz"

https://zapodaj.net/a5f29e95442db.jpg.html

2. Ile mogę zarobić na Profit Revolution ?

Tego nie można określić jednoznacznie. Jest kilka czynników, jak m.in kwota inwestycji (minimum to 250$), Twoja cierpliwość, opanowanie emocji (czasem kurs może gwałtownie spaść i gwałtownie wzrosnąć) oraz aktualny kurs dolara.

3. Czy muszę posiadać jakieś doświadczenie w handlu?

Profit Revolution jest tworzony z myślą o nowicjuszach tak, aby każdy miał szansę na zarobienie. Bardzo możliwe, że ta platforma umożliwia najłatwiejszy handel kryptowalutą na świecie.

4. Czy coś to kosztuje?

Nie. W Profit Revolution nie ponosisz żadnych kosztów. Każdą zainwestowaną złotówkę możesz przeznaczyć na handlowanie lub wypłacić ją kiedy tylko chcesz.

5. Ile ta platforma ma członków?

Obecnie zarejestrowanych jest 30 tysięcy użytkowników z całego świata.

6. A co jeżeli cena bitcoina spadnie?

Taka sytuacja jest właśnie najlepsza. Gdy cena spada jedni sprzedają ze strachu, żeby więcej nie stracić a mądrzy (na przykład Ty) kupują bo wiedzą, że cena wzrośnie. Dzięki takiej sytuacji zysk może być naprawdę fajny. W marcu tego roku 1 Bitcoin był warty 4000$ a w czerwcu 12000$. To aż 3 razy więcej!.

LINK DO STRONY: http://system-zarabiania.pl

7 stycznia, 14:47, Gość:

Dajcie ludzia godnie zarabiac i dobrze zyc Polak potrafi pracowac naprawde,

Wypiera.. Ztym swoim bitcoinem

M
Ms

Z tymi Ukraińcami to powoli...Czesi nie biorą Ukraińców, a przynajmniej nie brali do niedawna właśnie po to aby nie zahamować wzrostu płac i zatrzymać Czechów u siebie co im się udało a do Niemiec to ukrom też nie blisko bo Niemcy stawiają wymagania.. Zresztą do Czech nie mamy co startować, od dawna u nich lepiej a poziom ich elit bije naszych na łeb. Ale oni na grubą kreskę nie poszli. Gowin powiedzial z zadowoleniem, dużo na wzroście minimalnej Ukraińcy zyskają, i to go cieszy, jego przyszla elyta. Polacy przy ogolnym wzroscie cen i szybko rosnacej inflacji więcej stracą niż zyskają. Zresztą to nie problem ustanowić minimalną i 10tys złotych.

G
Gość

A co z dodatkiem stazowym dla pracowników poza sfery budżetowej

J
Jjjjj
8 stycznia, 13:37, Ela:

Ja mam w Niemczech 4 euro na godz dniowka 50 euro 12 godzin jako opiekunka..

Tego tak się nie da porównać a napisz ile wydajesz na mieszkanie na ubezpieczenie samochodu czy masz wogule możliwość wzięcia kredytu i kupna domu, nietwierdze że w Polsce jest lepiej bo niejest ale koszty życia zagranicą są dużo wyższe a jeżeli w Polsce wiem bo to przerabiam, ale mimo wszystko gdybym nie miał w Polsce stabilnego życia już by mnie wtym chorym kraju dawno niebylo

H
Hhhhh
8 stycznia, 11:09, Gość:

Coraz więcej polaków za granicą wraca z powrotem do Polski ponieważ inwestują Bitcoina tylko śmieszne 250euro a budują biznes na lata rzędu 22.000zł miesięcznie. Teraz każdy może tak zarabiać zobaczcie film jak to robią i zapiszcie się do biznesu na stronie: http://systemzarabiania.pl

Kto wraca do Polski chyba kurna nieudacznik życiowy ci i w Polsce będzie żył z mopsu, Polacy wracają do Polski chyba zaraz pande że śmiechu

E
Ela

Ja mam w Niemczech 4 euro na godz dniowka 50 euro 12 godzin jako opiekunka..

R
Rafal

Ten wzrost płacy minimalnej jest tylko plusem dla tej zlodziejskiej partii PiS, a kto teraz pracuje w Polsce za najniższa krajowa garstka ludzi reszta i ci ludzie to morze odczują a reszta co zarabia ponad najniższa krajowa dostanie podwyżkę tylko na umowie co równa się tylko i wyłącznie wyższe składki na zus pislamskie choloty niepyklo im z funduszem emerytalnym żeby zlupic kasę na obiecanki dla nierobow bo 70 %pracujących z tego gówna zrezygnowało to podnieśli najniższa krajowa żeby pracodawcy doprowadzili większe składki, oj polaczki coscie ich wybrali jesteście głupi a jeżeli but z lewej nogi tępy ten naród naobiecywac dać wam parę groszy jak się wam wydawało że te pieniądze z plusów skąd wezmą z nieba niespadna to są między innymi wasze pieniądze dali wam 500 a zabrali i biorą po 800 głupi ten naród oj głupi

G
Gość
5 stycznia, 19:22, Elfu:

Problem macie taki że żyjecie na beczce prochu. Pytanie tylko kiedy ktoś odpali lont. Zarabiacie 5-6 razy mniej niż zachodnia Europa. Śmieją się z was że złodzieje i pijaki. Polish face. Żyłem przez 30 lat w tym kraju, nie dał mi nic oprócz łez, kłamstwa i obłudy. Wy[wulgaryzm] wam Stalin inteligencjie i teraz elita z pod gołębnika [wulgaryzm] mać, zarządza tym łez padołem. Macie powtórkę z kolchozu , życie na kredycie, od 1 do 1. I po[wulgaryzm]ki elity z pod gołębnika będą was tresować - patrz segregacja odpadów w Polsce. Hahaha hahaha. Elita z pod gołębnika... Sowieckie ścierwo wymieszane że zdrajcami.

To dobrze,że wyjechałeś.Tak najłatwiej.Jednak ktoś musi zostać. Zycie to nie bajka.

G
Gość

Coraz więcej polaków za granicą wraca z powrotem do Polski ponieważ inwestują Bitcoina tylko śmieszne 250euro a budują biznes na lata rzędu 22.000zł miesięcznie. Teraz każdy może tak zarabiać zobaczcie film jak to robią i zapiszcie się do biznesu na stronie: http://systemzarabiania.pl

G
Gość
8 stycznia, 05:27, Gość:

Zlodziejstwo żadna wyższa płaca minimalna! Raczej niższa wszystko podrożało ta podwyżka.nic nie daje nie ma sensu podwyższać jak i tak wszystko górę i nie poczujesz tego.

Właśnie,jaka podwyżka plac skoro wszystko poszło w górę

G
Gość

Zlodziejstwo żadna wyższa płaca minimalna! Raczej niższa wszystko podrożało ta podwyżka.nic nie daje nie ma sensu podwyższać jak i tak wszystko górę i nie poczujesz tego.

G
Gość
2 stycznia, 12:25, RyszardFrankowski:

- Crypto Revenue jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta. Platforma Profit Revolution posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście.

Jak zacząć zarabiać z Crypto Revenue?

Krok Pierwszy: Przejdź na tą stronę: http://system-zarabiania.pl

Krok Drugi: Wypełnij wszystkie dane w rejestracji i otrzymaj DARMOWĄ licencje do tradowania.

Krok Trzeci: Pracuj według instrukcji, które zostały przedstawione na platformie, żeby zacząć zarabiać z naszą platformą

Profit Revolution duże pieniądze!

Jeśli jesteś klientem platformy Crypto Revenue to zyskujesz dostęp do:

- Stałej pomocy z naszej strony 24/7

- Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera

- Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze

- Renomowanej platformy

Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami z Crypto Revenue nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas.

LINK DO STRONY: http://system-zarabiania.pl

Częste pytania, które są skierowane do nas :

Pytania, które często mi zadajcie:

1. Pokaż Twoje przelewy od Profit Revolution bo nie wierzę w takie cuda.

"Chcesz nie wierzyć no to nie wierz"

https://zapodaj.net/a5f29e95442db.jpg.html

2. Ile mogę zarobić na Profit Revolution ?

Tego nie można określić jednoznacznie. Jest kilka czynników, jak m.in kwota inwestycji (minimum to 250$), Twoja cierpliwość, opanowanie emocji (czasem kurs może gwałtownie spaść i gwałtownie wzrosnąć) oraz aktualny kurs dolara.

3. Czy muszę posiadać jakieś doświadczenie w handlu?

Profit Revolution jest tworzony z myślą o nowicjuszach tak, aby każdy miał szansę na zarobienie. Bardzo możliwe, że ta platforma umożliwia najłatwiejszy handel kryptowalutą na świecie.

4. Czy coś to kosztuje?

Nie. W Profit Revolution nie ponosisz żadnych kosztów. Każdą zainwestowaną złotówkę możesz przeznaczyć na handlowanie lub wypłacić ją kiedy tylko chcesz.

5. Ile ta platforma ma członków?

Obecnie zarejestrowanych jest 30 tysięcy użytkowników z całego świata.

6. A co jeżeli cena bitcoina spadnie?

Taka sytuacja jest właśnie najlepsza. Gdy cena spada jedni sprzedają ze strachu, żeby więcej nie stracić a mądrzy (na przykład Ty) kupują bo wiedzą, że cena wzrośnie. Dzięki takiej sytuacji zysk może być naprawdę fajny. W marcu tego roku 1 Bitcoin był warty 4000$ a w czerwcu 12000$. To aż 3 razy więcej!.

LINK DO STRONY: http://system-zarabiania.pl

Dajcie ludzia godnie zarabiac i dobrze zyc Polak potrafi pracowac naprawde,

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3