Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższy VAT na leki dla zwierząt odbije się na schroniskach i uderzy w posiadających zwierzęta? Dorociński włącza się do dyskusji

TK
Wyższy VAT na leki dla zwierząt odbije się na schroniskach i uderzy w posiadających zwierzęta? Dorociński włącza się do dyskusji
Wyższy VAT na leki dla zwierząt odbije się na schroniskach i uderzy w posiadających zwierzęta? Dorociński włącza się do dyskusji arch. PPG
Wyższy VAT na leki dla zwierząt może okazać się dużym problemem dla fundacji, które prowadzą schroniska. Również adopcja zwierzęcia oznaczała będzie wyższy koszt jego utrzymania. Taki krok, zawarty w ustawie nad którą pracuje Ministerstwo Finansów odbić się może na posiadających zwierzęta i pozostałych Polakach. Choć wiceminister finansów Filip Świtała, stwierdził, że to tylko propozycja, to już odbija się echem w branżach wśród tych, których może dotyczyć. Co oznacza wyższy podatek VAT na leki dla zwierząt?

Wyższy VAT na leki dla zwierząt. Na co wpłynie?

O podwyżce podatku VAT na leki dla zwierząt poinformował "Puls Biznesu". Jest to element prac Ministerstwa Finansów nad projektem stawek podatku VAT dla niektórych towarów i usług. Jest jednak jeden element nowelizacji, który budzi szczególne kontrowersje. Chodzi o leki dla zwierząt i wzrost podatku VAT. W wypadku produktów leczniczych przeznaczonych dla zwierząt proponowane zmiany oznaczają, że:

  • znikną one z listy towarów objętych 7 proc. VAT-em
  • stawki VAT na leki dla zwierząt wzrośnie z 7 do 23 proc.

Taki krok uderzy nie tylko w fundacje prowadzące schroniska dla zwierząt, ale również we wszystkich właścicieli pupilów domowych oraz inne branże, takie jak np.:

  • branża mleczna
  • branża jajczarsa
  • branża mięsna

To nie są pieniądze, które wspomogą budżet państwa, ale jednocześnie to kwota, która może mieć naprawdę solidne negatywne konsekwencje dla przemysłów mięsnego, mleczarskiego, a w efekcie dla konsumentów tych produktów, oraz właścicieli 15 mln psów i kotów - mówił na łamach "Pulsu Biznesu" dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET, Artur Zalewski.

Choć wiceminister finansów Filip Świtała, mówi, że zmiany wysokości podatku VAT na leki dla zwierząt to tylko propozycja, poddana pod dyskusję, to w wielu branżach wywołała już olbrzymie emocje.

Konsultacje nad projektem ustawy trwać będą jeszcze przez dwa tygodnie.

Najlepszy pies dla dziecka. Psy tych ras nadają się idealnie

Marcin Dorociński zabrał głos w sprawie wyższego VATu na leki weterynaryjne

Do sprawy wyższego podatku VAT na leki weterynaryjne odniósł się na swoim Facebooku Marcin Dorociński, aktor i ambasador fundacji WWF Polska, który zwraca uwagę na fakt, że nowe przepisy uderzą w niezamożnych ludzi, którzy posiadają zwierzęta. Aktor zwraca uwagę na kosztowne zabiegi takie jak:

  • leczenie
  • szczepienia
  • kastracje

Dorociński apeluje i niewprowadzanie zmian, które uderzą również w instytucje zajmujące się zwierzętami.

"(...) Jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta. Nie utrudniajmy ich i tak bardzo ciężkiego losu w Polsce" - napisał Dorociński.

Jaki pies jest dla ciebie najodpowiedniejszy? [QUIZ PREFERENCJI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski