Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższy zasiłek chorobowy z ZUS. 100-procentowe chorobowe między innymi dla medyków i strażaków. Dla kogo jeszcze? [WZÓR OŚWIADCZENIA]

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Dokumentem potrzebnym do wypłaty podwyższonego zasiłku jest oświadczenie ubezpieczonego, że niezdolność do pracy była lub jest spowodowana COVID-19
Dokumentem potrzebnym do wypłaty podwyższonego zasiłku jest oświadczenie ubezpieczonego, że niezdolność do pracy była lub jest spowodowana COVID-19 Pixabay
Zatrudnieni w placówkach leczniczych, zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni, mają prawo do 100 proc. zasiłku chorobowego. Na podwyższony zasiłek mogą również liczyć strażacy ochotnicy i pracownicy pomocy społecznej. Jak starać się o podwyższony zasiłek chorobowy? Czy trzeba złożyć wniosek? Czy ZUS wyrówna nam wysokość zasiłku wstecznie i ponownie przeliczy chorobowe? Na jakich zasadach?

100-procentowy zasiłek chorobowy z ZUS: kiedy się należy?

Prawo do podwyższonego, czyli 100 proc. zasiłku, osoby te mają wtedy, gdy po zetknięciu się z COVID-19 podczas pracy lub akcji ochotniczej straży pożarnej, zachorowały, muszą być na kwarantannie lub w izolacji.

Trwa głosowanie...

Czy zasiłek chorobowy podczas choroby zakaźnej powinien wynosić 100 proc.?

100-procentowy zasiłek chorobowy z ZUS: czy należy się wyrównanie i od kiedy?

Nowe przepisy umożliwiają też wyrównanie tym osobom wysokości zasiłku za chorobowe, które przypadło wcześniej - począwszy od 5 września br. Żeby jednak zasiłek został ponownie przeliczony, trzeba złożyć wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca, wniosek przekazujemy jemu; przedsiębiorcy składają go bezpośrednio w ZUS, najlepiej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Zobacz też: E-wizyta w ZUS: Umów się elektronicznie i skorzystaj z porady eksperta bez wychodzenia z domu. Tu zarezerwujesz e-wizytę w ZUS

Na 100 proc. wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem na podwyższony zasiłek chorobowy, mogą też liczyć osoby zatrudnione w jednostkach pomocy społecznej, noclegowniach i innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku podwyższone świadczenia przysługują od 29 listopada br.

Zobacz także: Ozdrowieńcy honorowo oddający osocze mają prawo do ulgi podatkowej

100-procentowy zasiłek chorobowy z ZUS: jacy ubezpieczeni mają do niego prawo?

100-procentowy zasiłek chorobowy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym:

  • obowiązkowo (np. pracownikom)
  • dobrowolnie (np. zleceniobiorcom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą).

100-procentowy zasiłek chorobowy z ZUS: konieczne oświadczenie

Dokumentem potrzebnym do wypłaty podwyższonego zasiłku jest oświadczenie ubezpieczonego, że niezdolność do pracy była lub jest spowodowana COVID-19. Strażak ochotnik składa oświadczenie, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19 i powstała w związku z wykonywaniem zadań członka OSP. Tu znajdziesz wzór oświadczenia.

Szczegółowe informacje o zasadach ustalania prawa do zasiłku chorobowego na preferencyjnych warunkach dla zatrudnionych w podmiotach leczniczych, jednostkach pomocy społecznej i członków ochotniczej straży pożarnej, znajdują się na stronie internetowej www.zus.pl.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski