Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVI LO: Uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji historii [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
XVI LO: Uczniowie wzięli udział w niecodzinnej lekcji historii
XVI LO: Uczniowie wzięli udział w niecodzinnej lekcji historii Anna Jarmuż
Uczniowie XVI LO im. Charlesa de Gaulle'a wzięli w czwartek udział w nietypowej lekcji historii. Podobne zajęcia odbyły się też w V LO im. Klaudyny Potockiej.

Co łączyło Johna Smitha - angielskiego żołnierza i kolonizatora (który pojawił się m.in. w bajce Pocahontas) z Polakami? Pomnik jakiego znanego Polaka zdobi budynek amerykańskiej uczelni wojskowej w West Point? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, poznali w czwartek licealiści z XVI LO. Niecodzienny wykład poprowadził dla nich Paweł Kudzia - były reporter wojenny i pasjonat historii.

Akcję "Przywracamy historię do życia w szkołach" - nad którą patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej - zorganizowali twórcy kanału telewizyjnego Polsat Viasat History. Jak mówią, historia w szkołach staje się nudnym obowiązkiem. W Wielkopolsce na maturze wybrało ją zaledwie 6 proc. uczniów. Akcja ma zachęcić młodzież do poszukiwań i uzupełniania historycznych luk na własną rękę.

- Historia dzieje się na naszych oczach. Jej znajomość pomaga zrozumieć to, co zachodzi w Polsce i na świecie - tłumaczy Paweł Kudzia. Jak mówi, jeżeli licealiści zainteresują się jego opowieścią, będą potem - być może - bardziej uważni na lekcjach historii. Zaczną też czytać książki historyczne i biografie.

- Młodzież lubi mieć autorytety. Nie ma lepszych bohaterów niż postacie historyczne. Warto o nich opowiedzieć - stwierdza Paweł Kudzia.

Bohaterami czwartkowego wykładu byli Kazimierz Pułaski, Tadeusz Kościuszko i Ignacy Paderewski, którzy ślady po sobie zostawili nie tylko w Polsce, ale i na kontynencie amerykańskim.

- Młodzież wie, że Paderewski grał na fortepianie, ale już informacja, co zrobił dla Polski może być jej mniej znana. Wiedzą o jego osiągnięciach może być niesamowitą inspiracją, by kontynuować naukę - mówi Paweł Kudzia.

Licealiści z "szesnastki" słuchali wykładu z dużym zainteresowaniem. Kiedy lekcja się skończyła, nikt nie wstał, by opuścić salę.

- Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów i przekonaliśmy, ze historia to nie tylko suche daty - mówi Dorota, uczennica pierwszej klasy. - Nie wszystkie lekcje tak wyglądają. Wiele zależy od nauczyciela - dodaje jej koleżanka Zuza.

Dyrektor XVI LO, Andrzej Karaś przyznał, że poczuł się zainspirowany i być może przygotuje dla uczniów podobne wystąpienie na temat historii szkoły, np. z okazji dnia patrona.

W październiku i listopadzie w spotkaniach z historią wzięli udział licealiści z Warszawy, Łodzi oraz Gdyni. W Poznaniu w akcję włączyło się XVI LO oraz V LO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski