Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXI Dzień Judaizmu. Poznaniaków czeka w tym tygodniu wiele wydarzeń

Marek Zaradniak
Dorota Segda czytać będzie fragmenty Księgi Rodzaju oraz „Dębów patriarchy Izaaka” Romana Brandstaettera
Dorota Segda czytać będzie fragmenty Księgi Rodzaju oraz „Dębów patriarchy Izaaka” Romana Brandstaettera Archiwum
W środę rozpoczyna się w Poznaniu XXI Dzień Judaizmu

Cytat z Księgi Izajasza „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” jest hasłem rozpoczynającego się w środę w Poznaniu XXI Dnia Judaizmu. Potrwa on do przyszłego piątku 19 stycznia. Przyniesie wystawy, spektakle, koncerty, wykłady, warsztaty i nabożeństwo biblijne.

Inauguracją Dnia Judaizmu będzie w środę o godzinie 18 w ODK Pod Lipami otwarcie wystawy poświęconej kulturze i tradycji żydowskiej „Szalom Alejchem”.

W czwartek w samo południe w Gminie Żydowskiej odbędą się warsztaty dla młodzieży „Uświęcanie Szabatu jest celem Szabatu”. Natomiast o godzinie 18 w tym samym miejscu rozpocznie się wykład Szymona Zadumińskiego i Magdy Tomczyk „Szabat szalom”.

W piątek o godzinie 18 w ODK Pod Lipami rozpocznie się wieczór poezji żydowskiej „W blasku menory”.

Natomiast w sobotę w południe w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Teatrze Muzycznym fragmenty Księgi Rodzaju oraz „Dębów patriarchy Izaaka” Romana Brandstaettera czytać będzie Dorota Segda.

W niedzielę o godzinie 18 w ODK Pod Lipami zobaczymy film Johna Daly’ego „Aryjska para”.

W poniedziałek o godzinie 12 w Sali Białej Urzędu Miasta odbędzie się koncert laureatów Wielkopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej „Melodia może czas pokonać”. Także w poniedziałek o godzinie 18 o losach poznańskich Żydów podczas II wojny światowej w związku z przygotowywaną książką wspomnieniową Noacha Lasmana rozmawiać będą profesor Rafał Witkowski i Andrzej Niziołek. Spotkanie odbędzie się w Herbaciarni Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności.

W przyszły wtorek na temat hasła tegorocznego Dnia Judaizmu z Anną Bodzińską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu oraz Beląą Szwrcmsn-Czarnotą, pisarką filozofką i redaktorką „Midrasza” rozmawiać będzie dr Cezary Kościelniak z UAM. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18 w w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich.

Kulminacyjnym momentem Dnia Judaizmu będzie w przyszłą środę o godzinie 19 nabożeństwo biblijne z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej w kościele Świętego Wojciecha. W przyszły czwartek o godzinie 18 na Scenie Trzeciej Teatru Nowego odbędzie się sceniczne czytanie „Przypowieści i skrybie i innych opowiadań” Szmuela Josefa Agnona. Towarzyszyć ny my będzie dyskusja z udziałem profesorów Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i Wiesława Ratajczaka z UAM.

Finałem Dnia Judaizmu będzie w przyszły piątek o godzinie 20 w klubie Blue Note koncert „Szalom w Blue Note – Żydowskie inspiracje w jazzie”. Zagrają pianista Michał Tokaj, trębacz Piotr Wojtasik, saksofonista Gerard Lebik, basista Joris Teepe oraz perkusista Michał Miśkiewicz . Gościnnie wystąpią wokalistka Magdalena Zawartko i harfistka Julia Ziembińska.

***
Około 300 osób ocalonych z holokaustu wzięło udział w grudniowych uroczystości zapalenia świec w menorze z okazji Święta Chanuki. Ceremonia odbyła się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Obchody dedykowane były pamięci Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski