Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXI Dzień Judaizmu w Gnieźnie. Wręczono Medale dla Sprawiedliwych wśród Narodów Świata [ZDJĘCIA]

Paweł Brzeźniak
Na medalu widnieje właśnie pochodzący z Talmudu napis „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.
Na medalu widnieje właśnie pochodzący z Talmudu napis „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Paweł Brzeźniak
W Gnieźnie wręczono medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawane osobom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów przed Holocaustem. Podczas poniedziałkowej uroczystości nagrodzono nimi cztery osoby pochodzące z Wielkopolski.

Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Przyznaje się je osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holocaustu podczas II wojny światowej. Na medalu widnieje właśnie pochodzący z Talmudu napis „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

W poniedziałek w ramach Dnia Judaizmu w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie medalami uhonorowano cztery osoby pochodzące z Wielkopolski. Przekazała je Ruth Cohen-Dar, zastępca szefa misji z Ambasady Izraela w Polsce.

- Tegoroczny XXI Dzień Judaizmu, pragnie zwrócić naszą uwagę zarówno chrześcijan, jak i wyznawców judaizmu, że pokój - Shalom - ma szczególne znaczenie i jest jednym z największych wartości. Pochodzi od Boga, jest jego darem i w sposób nierozłączny wiąże się z przymierzem ofiarowanym Izraelowi - mówił abp Wojciech Polak, prymas Polski. - Jan Paweł II mówił, że pokój nie jest tylko prostym brakiem wojny i nie sprowadza się jedynie do stanu równowagi sił sobie przeciwstawnych, nie rodzi się z despotycznego władztwa, ale słusznie i właściwie łączy się z dziełem sprawiedliwości. Cieszę się bardzo i dostrzegam to jako znak błogosławieństwa i pokoju, że za chwilę będziemy tutaj w Gnieźnie po raz pierwszy świadkami wręczenia medali Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Pierwszym z medali uhonorowano pochodząca z Piły matkę przełożoną Tekla Budnowska, która w Warszawie uratowała od zagłady 24 żydowskich dzieci, w tym 13-letnią Janinę Dawidowicz. W imieniu nieżyjącej już zakonnicy, a swojej cioci, medal odebrali Jan Budnowski oraz Krystyna Kabat.

Wojciecha i Czesławę Pachurek z Piły uhonorowano za to, że pomogli przeżyć braciom Chaimowi i Jakubowi Zandmanom oraz innym członkom ich rodziny w Puchaczach, w okolicach Międzyrzecza. Medal w imieniu swoich dziadków odebrali Maria Lipkowska oraz Wojciech Pachurek.

Medal odebrała również rodzina Mariana Stanisława Połowicza ze Środy Wielkopolskiej, który uratował życie doktor Olgi Lilien.

Medalami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata uhonorowano już ponad 26 tysięcy osób. W tym gronie jest ponad 6600 Polaków, najwięcej z grona wszystkich narodowości.

Zobacz wideo:
Ratowali Żydów ryzykując życie. Spotkanie polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w muzeum Polin:

źródło: TVN24/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski