Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXV LO: Tworzą klasy dwujęzyczne na wzór liceum na Krzesinach

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej przy ul. Widnej to mała, kameralna szkoła. Uczniowie czują się tutaj bezpiecznie
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej przy ul. Widnej to mała, kameralna szkoła. Uczniowie czują się tutaj bezpiecznie Łukasz Gdak
XXV Liceum Ogólnokształcące przy ulicy Widnej wprowadza klasy dwujęzyczne. Autorskim programem, kadrą, doświadczeniem i wsparciem służy szkole liceum na Krzesinach. Placówka przy ulicy Widnej zaprasza w piątek, w godzinach 16-18.30 na "drzwi otwarte".

Aula XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej przy ul. Widnej była wypełniona po brzegi. Przyszli mieszkańcy osiedla, absolwenci, znajomi, rodzice. Siódmy z kolei koncert charytatywny zorganizowano dla Ani. – To córeczka naszej absolwentki, zachorowała na nowotwór mózgu. Zebraliśmy ponad 12 tys. zł na rehabilitację dziewczynki – tłumaczy Małgorzata Supłat, dyrektor liceum. I nie ukrywa, że jest pod dużym wrażeniem wysiłku organizacyjnego uczniów, nauczycieli i rodziców. – Do takiej szkoły aż chce się przyjść.

Liceum przy ul. Widnej nie tylko bowiem uczy, ale także wychowuje, uczy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. A w szkole dzieje się, oj dzieje się... Aktywnie działa tutaj samorząd uczniowski, Szkolna Drużyna Szpiku, Szkolna Sekcja Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”. Młodzież przygotowuje audycje dla Radia Scool, wydaje periodyki „Krzyk”, „O!Krzyk” i „Kuźnię Młodych”. Organizowane są Spotkania Teatrów Młodzieżowych „Noc Teatrów” czy Festiwal Nauki i Sztuki u Zamoyskiej. – W tym półroczu powstała grupa mediacji rówieśniczej – dodaje M. Supłat. – Jej członkowie wywodzą się głównie z klasy o profilu psychologiczno-językowym.

W tegorocznej ofercie XXV LO również znalazła się klasa psychologiczno-językowa. Ponadto szkoła będzie prowadzić nabór do klasy teatralno - filmowej, dziennikarsko-medialnej i biologiczno-chemicznej.

– Naszą ambicją nie jest szkolenie aktorów – zaznacza M. Supłat. – Chcemy, aby uczniowie nabrali umiejętności wystąpień publicznych co przydaje się w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych. Współpracujemy z Teatrem Animacji, a warsztaty teatralne prowadzone przez Paulinę Graf cieszą się dużą popularnością.

Szkoła ma również podpisane umowy z UAM i Uniwersytetem Przyrodniczym, dzięki temu uczniowie biorą udział w zajęciach laboratoryjnych organizowanych przez te uczelnie.

Nowością, jaka pojawi się w przyszłym roku szkolnym, są dwie klasy dwujęzyczne. Nauka w nich będzie odbywać się według autorskiego programu realizowanego w XVI LO na Krzesinach. Porozumienie między szkołami gwarantuje wymianę kadry, doświadczeń oraz patronat autorów programu nad klasami.

– W pierwszej, drugiej i trzeciej klasie przewidujemy po sześć godzin angielskiego tygodniowo – mówi dyrektor Supłat. – W pierwszej klasie będą to trzy godziny z nauczycielem wiodącym, dwie ze wspomagającym i godzina z native speakerem.

Niektóre zagadnienia np. z wiedzy o kulturze, geografii czy historii będą wykładane po angielsku. Jako drugi język uczeń może wybrać francuski, niemiecki lub hiszpański. Nauka języków obcych będzie się odbywać w grupach międzyoddziałowych w zależności od stopnia zaawansowania.

Gimnazjaliści i ich rodzice mogą osobiście poznać szkołę i jej ofertę. W piątek, w godz. 16-18.30 odbędą się tutaj „drzwi otwarte”. – Przyjdź, zobacz, poczuj ten klimat – zachęca M. Supłat. – Tutaj wszyscy się znają, czują się bezpiecznie. To mała, kameralna szkoła.

Egzamin gimnazjalny 2017 - harmonogram:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski