Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z jakich bezpłatnych usług może skorzystać senior w Poznaniu? Dla seniora taksówka, książka, a nawet pomoc podologa. Sprawdź szczegóły!

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Z jakich usług mogą w Poznaniu korzystać seniorzy? I to za darmo?
Z jakich usług mogą w Poznaniu korzystać seniorzy? I to za darmo? 123rf
Seniorzy w Poznaniu nie są pozostawieni sami sobie. W razie potrzeby mogą skorzystać z wielu bezpłatnych usług w ramach pakietu Poznań Viva Senior lub poprosić o pomoc wolontariusza. W czasie wciąż trwającej pandemii takie wsparcie może być jeszcze bardziej potrzebne, więc warto o nim wiedzieć.

Pakiet usług Viva Senior

Osoby 80+ lub 70+ z niepełnosprawnością mogą na przykład skorzystać z "Taksówki dla seniora" czyli bezpłatnych usług transportowych dla osób, które mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. W ten sposób na terenie miasta można przemieścić się do urzędu, na cmentarz albo na umówioną wizytę do lekarza. Przejazd może zgłosić senior, jego rodzina, przychodnia, instytucja lub osoba trzecia trzy dni wcześniej do firmy przewozowej pod numerem tel. 22 43 900 50. Z usługi można skorzystać maksymalnie 6 razy w roku i nie więcej niż raz w miesiącu.

TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O DARMOWYCH USŁUGACH DLA SENIORÓW W POZNANIU:

W skład pakietu Viva Senior wchodzą również: “Książka dla Seniora” – dostarczanie do domu niesprawnej osoby 60+ książek, audiobooków lub filmów z zasobów Biblioteki Raczyńskich; wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego bezpłatnie udostępniająca potrzebującym 70+ niezbędny sprzęt; “Złota Rączka dla Seniora” – czyli pomoc samotnym osobom 65+ przy drobnych, domowych usterkach; ”Mycie okien" w miejscu zamieszkania seniora 80+; pomoc dla tej grupy wiekowej w postaci mycia nagrobków na cmentarzu na Junikowie lub Miłostowie czy "Mobilna pielęgnacja stóp u seniorów" – usługa skierowana przede wszystkim do osób samotnych, niepełnosprawnych, długotrwale i przewlekle chorujących, które ukończyły 75 lat.

Chęć skorzystania z którejś z tych usług zgłosić trzeba przez miejską infolinię 61 646 33 44 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20.

“Transport na miejskich cmentarzach”, czyli możliwość dowiezienia seniora 80+ lub niesprawnego 60+ do grobu bliskiej osoby na miejskich nekropoliach trzeba zgłosić bezpośrednio do biur cmentarnych: Miłostowo – tel. 577 099 400, Junikowo – tel. 577 066 700.

Obecnie wszystkie usługi są dostępne, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego – wyjaśnia Joanna Olenderek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Koordynatorzy projektów przed ostatecznym zleceniem usługi wykonawcom przeprowadzają z seniorami krótką rozmowę, by przypomnieć o obowiązujących zasadach sanitarnych.

Usługi cieszą się dużym zainteresowaniem poznaniaków i poznanianek. Od stycznia do 18 czerwca w ramach “Taksówki dla Seniora” wykorzystano już 2393 kursów, wykonano 1311 napraw w ramach “Złotej Rączki”, 1898 usług podologicznych i 257 mycia okien.

– Seniorzy bardzo często pytają o te usługi, bo wielu z nich słyszało o nich, ale nie wiedzą, jak się o taką pomoc starać i czy mają do niej prawo – dodaje Aleksandra Gracjasz z Centrum Inicjatyw Senioralnych. – Informujemy o tych usługach na naszej stronie internetowej, w gazetce "Senioralny Poznań" oraz na bieżąco w rozmowach z najstarszymi poznaniakami.

Czytaj też: Wiesz, ile zarabia Twój lekarz rodzinny? Sprawdź!

Program rządowy "Wspieraj Seniora"

Nadal działa też rządowy program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Poznaniacy 70+ w ramach programu „Wspieraj Seniora” mogą poprosić o pomoc w zrobieniu zakupów (artykuły podstawowej potrzeby – spożywcze, środki higieny osobistej), w wyprowadzeniu psa na spacer czy też w załatwieniu spraw urzędowych – o ile nie wymagają one upoważnienia i udostępnienia danych wrażliwych.

Zobacz także: Emerytury 2022 bez podatku, waloryzacja i trzynastki. Ile pieniędzy dostanie emeryt w 2022 roku?

Za dostarczenie zakupów czy wyprowadzenia czworonoga nie trzeba płacić, ale koszt zakupów pokrywa senior. Usługę zamawiamy pod numerem infolinii 22 505 11 11. Pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie skontaktuje się wtedy z seniorem, zweryfikuje zgłoszenie i ustali szczegóły udzielenia wsparcia. Później z pomocą przyjdą już wolontariusze poznańskiego Caritasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski