Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z placu Kolegiackiego znikną samochody. Co w zamian?

Karolina Koziolek
Z placu Kolegiackiego znikną samochody. Co w zamian?
Z placu Kolegiackiego znikną samochody. Co w zamian? Adrian Wykrota
Po konkursie na Wolne Tory i nowe centrum Poznania, miasto zapowiada kolejny konkurs urbanistyczny. Będzie dotyczył placu Kolegiackiego, z którego z początkiem przyszłego roku znikną samochody.

Plac przed Urzędem Miasta to drugie miejsce zabrane samochodom i oddane pieszym. W pierwszych dniach swojej prezydentury Jacek Jaśkowiak zapowiedział usunięcie samochodów z wewnętrznego dziedzińca przy urzędzie. Tak się stało. Za kilka miesięcy, po otwarciu parkingu podziemnego przy ul. Za Bramką, ten sam los spotka duży parking przed urzędem.

Ruch samochodowy na placu będzie dopuszczony, choć nie w takim wymiarze, jak obecnie.

W drugiej połowie września Urząd Miasta ogłosi konkurs urbanistyczno-architektoniczny, mający dać odpowiedź na pytanie, jak najlepiej zagospodarować wolną od samochodów przestrzeń. - Najważniejszym postulatem jest traktowanie placu jako jednego z elementów szerszego systemu. Obok jest przecież skwer u zbiegu z ulicą Wodną, wolny dziedziniec przy urzędzie oraz drugi dziedziniec, widoczny od Parku Chopina. Te cztery elementy powinny stanowić całość - uważa Jakub Głaz, krytyk architektury i uczestnik niedawnych warsztatów poświęconych zmianom na placu.

Po otwarciu bramy łączącej dwa wspomniane dziedzińce urzędu (mniejszy pełni w tej chwili funkcję parkingu) powstanie tranzyt od ul. Podgórnej, przez Park Chopina, poprzez Urząd Miasta i plac Kolegiacki, aż po Stary Rynek. - Powstanie w ten sposób system wnętrz urbanistycznych tworzących ciekawy skrót prowadzący na Stare Miasto - zauważa Głaz.
Z wspomnianych warsztatów wynika jeszcze jeden ważny wniosek. Plac Kolegiacki należy zmienić tak, by nie stał się przestrzennym fajerwerkiem, ale oazą i wytchnieniem od hałasu i zgiełku Starego Rynku.

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski mówi, że plac powinien służyć przede wszystkim mieszkańcom i turystom. W tej chili nie pełni takiej roli. - To miejsce, gdzie mogą się odbywać mniejsze wydarzenia kulturalne, na co dzień powinno to być kameralne miejsce odpoczynku dla turystów i poznaniaków - mówi.

Wstępne pomysły to elementy wodne, choć nie w formie spektakularnych wodotrysków, ale raczej w wersji japońskiej, minimalistycznej. Z kolei na ślepej ścianie kamienicy przy ul. Wodnej wychodzącej na Plac Kolegiacki, miałby powstać mural przedstawiający dawną kolegiatę.

- Do konkursu zaprosimy pięć poznańskich pracowni. Rozstrzygnięcie planujemy na grudzień. Realizacja projektu przewidziana jest na przyszły rok. Planujemy w tym celu pozyskać środki unijne - wyjaśnia Lech Podbrez, kierownik oddziału rewitalizacji Urzędu Miasta. Podbrez dodaje, że koszty tego przedsięwzięcia jeszcze nie były szacowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski