Z PPK oszczędzasz dwa razy szybciej

Materiał informacyjny Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych daje wiele korzyści, a przede wszystkim opłaca się. W odkładaniu pieniędzy partycypują bowiem także pracodawca i państwo. Poznań to kolejne miasto, w którym odbyło się szkolenie dla pracodawców i pracowników na temat PPK.

W całej Polsce odbywa się cykl szkoleń i konferencji, podczas których można dowiedzieć się więcej o PPK. W Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, PFR Portal PPK oraz sami pracodawcy, wdrażający już u siebie PPK, przekonywali o korzyściach płynących z pozostania w tym programie.

- Pracownicze Plany Kapitałowe to zmiana fundamentalna. W pierwszej fazie wdrażania tego programu już udało się przekonać do oszczędzania ponad milion sto tysięcy Polaków. Jednak nasze założenia, bardzo ambitne, to przekonać do uczestnictwa w PPK 9 mln obywateli, przy czym znając prezesa PFR i Polski Fundusz Rozwoju jest to do zrealizowania – przekonywał Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Wojewoda podkreślił, że PFR Portal PPK, spółka zależna PFR, pomaga zrozumieć funkcjonowanie PPK tym, dla których to wciąż wielka niewiadoma. - Rząd Mateusza Morawieckiego nie pozostawia swoich obywateli samych z wdrożoną ustawą. Eksperci z PFR Portal PPK dzielą się z pracodawcami swoją wiedzą i doświadczeniem poprzez szkolenia i edukację. Dzięki temu nie trzeba korzystać z porad komercyjnych firm – zapewnił Łukasz Mikołajczyk.

Lepiej już zacząć oszczędzać niż czekać do emerytury
Czym jest PPK? To powszechny i dobrowolny dla pracownika program długoterminowego oszczędzania, zapewniający prywatną własność środków. Do oszczędności pracownika środki dokłada także pracodawca i państwo. To, czemu warto pomyśleć i zabezpieczyć swoją przyszłość, wyjaśniał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju - Bartosz Marczuk.

- To idealny moment, by wdrożyć PPK. Dlaczego? Dlatego, że Polacy w końcu mają nadwyżki w swoich portfelach i mogą przeznaczyć te środki na oszczędzanie – mówił Marczuk. Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatnich 16 lat poziom wynagrodzeń istotnie się zmienił. Jeszcze w 2003 roku poziom dochodów i wydatków był na tym samym poziomie. - W 2019 roku różnica jest już rzędu 30 procent. To dzięki rosnącym pensjom i zmianom dotyczącym polityki społecznej, możemy te 30 procent zaoszczędzić – uważa Bartosz Marczuk.

Jak się okazuje, Polacy najczęściej oszczędzają do skarpety lub nieumiejętnie lokują swoje pieniądze, tracąc na tym. - Wybieramy formy, które niespecjalnie przynoszą nam zysk. Dlatego warto pomyśleć o takich sposobach oszczędzania jak PPK – mówił wiceprezes PFR.

Zwrócił on uwagę na trudną sytuację demograficzną w Polsce, co może się bezpośrednio przełożyć na wysokość przyszłych emerytur. - W tej chwili średnia wypłata z systemu publicznego to przeciętnie połowa uzyskiwanych wcześniej pensji. Z naszych obliczeń wynika, że w 2050 roku będzie to już poniżej 30 procent. To znaczy, że świadczenia systemu publicznego będą prawie dwa razy niższe niż w tej chwili – przekonywał Marczuk.

Wielkopolska korzysta z PPK
Wielkopolska to jeden z tych regionów, gdzie PPK cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jedną z pierwszych firm, która wdrożyła PPK w I fazie, czyli jeszcze w 2019 roku, był Lidl Polska.
- PPK było wyzwaniem dla naszej firmy, ale zebraliśmy ciekawe doświadczenia przy wdrażaniu tego projektu. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku, jeszcze przed wejściem w życie ustawy. Mieliśmy przed sobą około roku, by w tak dużej organizacji jak nasza wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe. W listopadzie 2018 roku powołaliśmy grupę projektową, składającą się z przedstawicieli kilku działów, co było bardzo dobrym posunięciem, patrząc z dzisiejszej perspektywy – opowiadał Robert Galus, HR Biznes Partner z Lidl Polska.

Jak przyznał, firma docenia lepsze warunki dla pracowników w związku z wdrożeniem PPK i stabilność oszczędzania w tym programie.

Czy lokowanie pieniędzy w PPK jest bezpieczne?
- To system uczciwy wobec pracowników. Przede wszystkim w ustawie zaznaczono, że są to pieniądze prywatne, w każdej chwili możemy z nich skorzystać, a na najkorzystniejszych zasadach możemy dysponować nimi po skończeniu 60. roku życia. Środki w PPK są to nasze, prywatne pieniądze, gdyby je więc znacjonalizować, to tak, jakby przywłaszczyć sobie nasze nieruchomości – wyjaśniał Bartosz Marczuk.

- W programie przewidziane są również możliwości wypłaty środków, które mają wesprzeć uczestników PPK w najtrudniejszych sytuacjach - np. w razie poważnego zachorowania. Program przewiduje także wypłatę środków na korzystnych zasadach np. w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie na zakup mieszkania. W zależności od sytuacji, przewidziano różne możliwości wypłaty środków przed 60. rokiem życia, co sprawia, że te pieniądze cały czas są w rękach prywatnych. Uczestnik PPK w każdej chwili może podjąć decyzje o ich wypłacie – wyjaśniał Dariusz Selak, dyrektor Biura Relacji z Klientami PFR Portal PPK.

Wideo

Dodaj ogłoszenie