Z Wielkopolski do wolnej Polski – Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Materiał informacyjny Enea
Fot. Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, koloryzacja zdjęcia Mikołaj Kaczmarek
Fot. Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, koloryzacja zdjęcia Mikołaj Kaczmarek
27 grudnia 1918 wybuchło Powstanie Wielkopolskie – inspirujący zryw niepodległościowy, będący kluczowym wydarzeniem dla kształtujących się granic państwa Polskiego. Zwycięskie Powstanie pozwoliło odzyskać ziemie, które bez niego nie zostałyby nam przyznane.

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 przywróciło Polsce Wielkopolskę

Minęły już 104 lata, odkąd wybuchło Powstanie Wielkopolskie: jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w polskiej historii, zakończony odzyskaniem niepodległości w regionie.

To zwycięstwo jednak trzeba było wywalczyć, bo nikt Wielkopolanom niepodległości nie dał. Gdyby nie Powstanie, część ziem przyznanych Polsce na pewno pozostałoby poza granicami II Rzeczypospolitej.

Historia nasza obfituje w cały szereg powstań i zrywów ludu polskiego do walki o wolność, które towarzyszyły dziejom naszym w ostatnich dwóch wiekach, toteż z pewną dumą powiedzieć, że dopiero Powstanie Wielkopolskie w 1918-19 roku było pierwszym udanym zwycięskim porywem zbrojnym w długim okresie naszej ponurej i mrocznej niewoli – pisał w 1947 roku Kazimierz Li-siecki, prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Wielkopolskich z 1918-19 roku. I dodawał – „gdy skutki innych powstań, zakończonych przeważnie klęską, długo ciążyły na życiu narodo-wym, Powstanie Wielkopolskie było wspaniałym triumfem, którego nie zdołał unicestwić wróg”. Jego efekty wykorzystano przy zajęciu Pomorza, powstaniach śląskich i wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r.

Wielkopolanie w walce o niepodległość

Powstanie musiało wybuchnąć, jeśli Wielkopolanie chcieli mieszkać w odradzającym się państwie polskim. Podpisany 11 listopada 1918 roku, o godzinie 5.20 w wagonie kolejowym w lesie Com-piègne, rozejm kończący I wojnę światową mówił, że pokonane wojska pruskie wycofają z dawnych ziem polskich zajętych przez Cesarstwo Austro–Węgierskie i Cesarstwo Rosyjskie, ale nie z Wielkopolski. Na szczęście przyjazd Ignacego Paderewskiego stał się iskrą, która spowodo-wała wybuch Powstania. Dzięki heroizmowi i odwadze naszych wielkopolskich bohaterów udało im się w krótkim czasie opanować Poznań, aresztowano niemieckie władze wojskowe i zajęto strategiczne obiekty. Walki o ziemie miały jednak miejsce jeszcze do lipca 1919 roku.

Z Wielkopolski do wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku.

Wiedza o Powstaniu Wielkopolskim dopiero od niedawna zaczęła być pielęgnowana w całym kraju. Choć wydarzenie miało charakter regionalny, to jego skutki były istotne dla kształtu granic państwa polskiego. Powstanie Wielkopolskie to niezwykle inspirujące wydarzenie, dotyczące zwycięskiej części naszej historii.

Z Wielkopolski do wolnej Polski – Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Chcąc promować wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego wśród młodych — nie tylko z Wielkopolski, ale wśród młodzieży w całym kraju — ENEA organizuje konkurs skierowany do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych.

Projekt historyczny organizowany jest pn. „Z Wielkopolski do Wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku”. Akcja trwa w dniach od 27 grudnia 2022 do 16 lutego 2023 roku. Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz konkursowy dostępny pod adresem 1918pamietamy.enea.pl oraz przygotować zadanie konkursowe w jednej z trzech form: filmu, pracy plastycznej lub tekstowej.

Prace konkursowe można zgłaszać do 22 stycznia 2023 r.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe:

  • 3 x tablet Samsung Galaxy Tab II – 1. miejsca,
  • 3 x aparat Instax Mini 11 – 2. miejsca,
  • 3x słuchawki bezprzewodowe JBL Endurance Race – 3. miejsca.

Więcej informacji o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej: https://1918pamietamy.enea.pl/.

Regulamin konkursu dostępny na stronie:
https://1918pamietamy.enea.pl/pdf/RegulaminKonkursuZWielkopolskiDoWolnejPolski.pdf

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie