Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 przywróciło Polsce Wielkopolskę
Minęły już 104 lata, odkąd wybuchło Powstanie Wielkopolskie: jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w polskiej historii, zakończony odzyskaniem niepodległości w regionie.
To zwycięstwo jednak trzeba było wywalczyć, bo nikt Wielkopolanom niepodległości nie dał. Gdyby nie Powstanie, część ziem przyznanych Polsce na pewno pozostałoby poza granicami II Rzeczypospolitej.
Historia nasza obfituje w cały szereg powstań i zrywów ludu polskiego do walki o wolność, które towarzyszyły dziejom naszym w ostatnich dwóch wiekach, toteż z pewną dumą powiedzieć, że dopiero Powstanie Wielkopolskie w 1918-19 roku było pierwszym udanym zwycięskim porywem zbrojnym w długim okresie naszej ponurej i mrocznej niewoli – pisał w 1947 roku Kazimierz Li-siecki, prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Wielkopolskich z 1918-19 roku. I dodawał – „gdy skutki innych powstań, zakończonych przeważnie klęską, długo ciążyły na życiu narodo-wym, Powstanie Wielkopolskie było wspaniałym triumfem, którego nie zdołał unicestwić wróg”. Jego efekty wykorzystano przy zajęciu Pomorza, powstaniach śląskich i wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r.
Wielkopolanie w walce o niepodległość
Powstanie musiało wybuchnąć, jeśli Wielkopolanie chcieli mieszkać w odradzającym się państwie polskim. Podpisany 11 listopada 1918 roku, o godzinie 5.20 w wagonie kolejowym w lesie Com-piègne, rozejm kończący I wojnę światową mówił, że pokonane wojska pruskie wycofają z dawnych ziem polskich zajętych przez Cesarstwo Austro–Węgierskie i Cesarstwo Rosyjskie, ale nie z Wielkopolski. Na szczęście przyjazd Ignacego Paderewskiego stał się iskrą, która spowodo-wała wybuch Powstania. Dzięki heroizmowi i odwadze naszych wielkopolskich bohaterów udało im się w krótkim czasie opanować Poznań, aresztowano niemieckie władze wojskowe i zajęto strategiczne obiekty. Walki o ziemie miały jednak miejsce jeszcze do lipca 1919 roku.
Z Wielkopolski do wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku.
Wiedza o Powstaniu Wielkopolskim dopiero od niedawna zaczęła być pielęgnowana w całym kraju. Choć wydarzenie miało charakter regionalny, to jego skutki były istotne dla kształtu granic państwa polskiego. Powstanie Wielkopolskie to niezwykle inspirujące wydarzenie, dotyczące zwycięskiej części naszej historii.

Chcąc promować wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego wśród młodych — nie tylko z Wielkopolski, ale wśród młodzieży w całym kraju — ENEA organizuje konkurs skierowany do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych.
Projekt historyczny organizowany jest pn. „Z Wielkopolski do Wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku”. Akcja trwa w dniach od 27 grudnia 2022 do 16 lutego 2023 roku. Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz konkursowy dostępny pod adresem 1918pamietamy.enea.pl oraz przygotować zadanie konkursowe w jednej z trzech form: filmu, pracy plastycznej lub tekstowej.
Prace konkursowe można zgłaszać do 22 stycznia 2023 r.
Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe:
- 3 x tablet Samsung Galaxy Tab II – 1. miejsca,
- 3 x aparat Instax Mini 11 – 2. miejsca,
- 3x słuchawki bezprzewodowe JBL Endurance Race – 3. miejsca.
Więcej informacji o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej: https://1918pamietamy.enea.pl/.
Regulamin konkursu dostępny na stronie:
https://1918pamietamy.enea.pl/pdf/RegulaminKonkursuZWielkopolskiDoWolnejPolski.pdf
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”