Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Wolsztyna do Warszawy. Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości wzięło udział Centralnych Obchodach Święta Wojska Polskiego

Marcin Paczkowski
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości wzięło udział Centralnych Obchodach Święta Wojska Polskiego na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W uroczystościach uczestniczyła czteroosobowa delegacja SMHW w składzie: Aniela Włodarczyk, Ewa Włodarczyk, Iwona Wilczewska oraz prezes Stowarzyszenia Macieja Myczka.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Mszy przewodniczył ks. biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek. Modlitwa za Ojczyznę odbyła się z asystą kompanii honorowej WP. Uczestniczyli w niej m.in. : prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu i szef MON, Mariusz Błaszczak.

Po mszy świętej nadszedł czas na Wielką Defiladę Niepodległości z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Pana Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej, Pana Mariusza Błaszczaka, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pana Pawła Solocha i Szefa Sztabu Generalnego WP, Pana Gen. broni Rajmunda Andrzejczaka. Na trybunach licznie zasiedli także weterani i kombatanci. Spotkaliśmy tam wielu przyjaciół naszego Stowarzyszenia. W defiladzie udział wzięło około tysiąca żołnierzy i dziewięciuset rekonstruktorów. Zaprezentowało się blisko dwieście pojazdów wojskowych oraz blisko sto samolotów i śmigłowców. To była piękna lekcja patriotyzmu. Za sprawą kolegów miłujących historię i propagujących szczytne tradycja Wojska Polskiego nie zabrakło w Wielkiej Defiladzie akcentów wolsztyńskich i wielkopolskich. Pan Waldemar Banaszyński miał zaszczyt reprezentować Wojska Wielkopolskie prowadząc replikę pojazdu Austin Putiłow „Poznańczyk” z kolekcji Muzeum Broni Pancernej (replikę, którą sam zbudował).

Pani Małgorzata Banaszyńska wraz z pułkownikiem Ogrodniczukiem jechała samochodem pancernym Daimler Dingo w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich Wojska Polskiego na Zachodzie. Oprócz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Wielkopolskę reprezentowało również: Muzeum Uzbrojenia oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości z samochodem Willys w barwach 8 batalionu strzelców 3 Brygady Strzelców 1 Dywizji Pancernej. Grupa East&West zaprezentowała pojazd Willys w barwach 6 Pułku Artylerii Lekkiej wchodzącego w skład 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty z 1 Armii Wojska Polskiego. Kolekcjonerzy z Budzynia prezentowali replikę wozu pancernego Ehrhardt M17. Wszystkich Wielkopolan nagrodzono wielkimi brawami.

Kolejnym etapem uroczystości było spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Była więc okazja do rozmów z weteranami i kombatantami - honorowymi gośćmi Pana Prezydenta. Nawiązaliśmy także liczne kontakty, które zaowocują bliższą współpracą ze środowiskami kombatanckimi i patriotycznymi. W trakcie spotkania mieliśmy honor i zaszczyt rozmawiać z Prezydentem RP i Pierwszą Damą Panią Agatą Kornhauser-Dudą.

Zdjęcia: Igor Smirnow /KPRP, Włodzimierz Staszak, Małgorzata Banaszyńska, Maciej Myczka.

Źródło: wolsztyn.naszemiasto.pl

Zobacz też:

Wolsztyn był kolejnym przystankiem na trasie kultowej audycji „Lato z Radiem”. W wolsztyńskiej Parowozowni atrakcji nie brakowało.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

"Lato z radiem" w Wolsztynie. W Parowozowni atrakcji nie bra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski