Za i przeciw wprowadzeniu kary śmierci

  Za i przeciw wprowadzeniu kary śmierci

  Małgorzata Linettej, Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Maks Kraczkowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz ojciec Leonard Bielecki, franciszkanin.

  Maks Kraczkowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz ojciec Leonard Bielecki, franciszkanin.

  Maks Kraczkowski twierdzi, że kara śmierci jest potrzebna, nawet jeśli papież mówi inaczej. Ojciec Leonard Bielecki: ludzie lubią interpretować Słowo Boże tak, aby im pasowało.
  Maks Kraczkowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz ojciec Leonard Bielecki, franciszkanin.

  Maks Kraczkowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz ojciec Leonard Bielecki, franciszkanin.

  Czytaj także:
  Poznań: Przeciwko karze śmierci

  Rozmowa z Maksem Kraczkowskim, posłem PiS

  Czy mimo słów papieża Benedykta XVI przeciw karze śmierci, PiS podtrzymuje chęć jej wprowadzenia w polskim kodeksie karnym?

  Maks Kraczkowski: - Oczywiście. Dogmat o nieomylności papieża uznajemy, ale kilka dni temu abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wypowiadał się w kategoriach dopuszczających taką możliwość.
  Uważamy, że zdanie naszego hierarchy jest wiążące. Jeśli zaś chodzi o kwestie prawne, to PiS chce zwrócić uwagę na wielką dysproporcję między czynem, czyli pozbawieniem kogoś życia, a karą dla sprawcy. Dzisiaj zabójca średnio spędza za kratami 7 lat.

  Jednak Pan, jako prawnik, wie, że czym innym jest stosowanie przepisów prawa karnego i praktyka penitencjarna, a czym innym wprowadzenie kary śmierci. A to może przynieść skutki trudne do wyobrażenia, np. wyjście Polski z Unii.

  Maks Kraczkowski: - W kraju demokratycznym, takim jak Stany Zjednoczone, od stuleci funkcjonuje kara śmierci i nikogo to nie dziwi. Podkreślam przy tym, że chodzi o przypadki, w których istnieje możliwość jednoznacznego wykazania winy. Zatem mówienie, że wprowadzenie u nas kary śmierci wywołałoby jakąś rewolucję społeczną w Europie, jest nieporozumieniem.

  Ale ja mówię o skutkach politycznych dla Polski. A poza tym, zamiast USA, wskazałabym przykład Białorusi. Tam właśnie orzeczono karę śmierci wobec osób, których wina jest wątpliwa.

  Maks Kraczkowski: - Nawet pod rządami Platformy nie porównywałbym Polski do Białorusi, bo jesteśmy krajem demokratycznym.

  Ale Jarosław Kaczyński porównał Polskę do Białorusi...

  Maks Kraczkowski: - Ja wolę jednak porównanie do Stanów Zjednoczonych.

  Uchwalenie kary śmierci w obecnym parlamencie nie ma szans, więc pojawia się przypuszczenie, że ten temat jest "wrzutką" PiS, aby przykryć rozłam w partii.

  Maks Kraczkowski: - Taka interpretacja jest nieuprawniona, bo dyskusja o karze śmierci toczy się w PiS od dawna. A ponieważ w Sejmie pojawiły się plany zmian w kodeksie karnym, to nasze propozycje zostały niejako dołączone do pakietu innych. A co do uzyskania większości, to są to kwestie do rozważenia na lata, a nie na tygodnie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kara śmierci w niedalekiej przyszłości ?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24

  Kara śmierci w przyszłości będzie przywrócona jak przypuszczam we wszystkich krajach europejskich z głównego powodu - ekonomicznego .Nawet krajom demokratycznym a w przyszłości być może będzie...rozwiń całość

  Kara śmierci w przyszłości będzie przywrócona jak przypuszczam we wszystkich krajach europejskich z głównego powodu - ekonomicznego .Nawet krajom demokratycznym a w przyszłości być może będzie przeważać i dyktatura tzw. rządy twardej ręki jako obrona przed chaosem - nie będzie opłacało się trzymać morderców na długich wyrokach pozbawienia wolności .Pozbawienie wolności nie wystarczy więc kaesy będą wykonywane i to szybko wykonywane. Poparcie dla kary śmierci będzie zwiększać z wielu powodów które obecnie są medialnie wyciszane i nieobiektywne oraz na niekorzyść rodzin którym brutalnie i z premedytacją morderca zabił członka rodziny . Jeszce nie dawno temu ten co mówił ,że Euro i Unia może się rozpaść był oszołomem a obecnie zastanawiają się politycy jak tego uniknąć ale czy uda się uniknąć rozpadu w przyszłości ? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PIS-HANBA

  FANATYK ANTYPISOWSKI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 49

  Pisowcy- Wy wszystko uznajecie co nierealne i idiotyczne, jaki dogmat o nieomylnosci czlowieka? Wasz Jarek tez juz jest nieomylny?. Wy się barany Pisowskie wejscie za zwalczanie bezrobocia, rzeczy...rozwiń całość

  Pisowcy- Wy wszystko uznajecie co nierealne i idiotyczne, jaki dogmat o nieomylnosci czlowieka? Wasz Jarek tez juz jest nieomylny?. Wy się barany Pisowskie wejscie za zwalczanie bezrobocia, rzeczy realnych, a nie bujajcie w obłokach, bo nie macie programu, tylko wiecznie obchodzicie rocznice, szukacie tematow zastępczychzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE dla kary śmierci - TAK dla dożywocia i prac społecznych...

  joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 25

  nam również nikt nie dał prawa do zabijania, jestem za dożywociem w prawdziwych więzieniach a nie w tych "luksusach" w których tv, siłownia itp, itd...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czarni nie interpretują Słowa Bożego na swój strój?

  Sal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 34

  Kara śmierci powinna być. Z ograniczeniami do najbardziej zwyrodniałych przypadków oraz recydywy ale jednak.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo