Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za miesiąc najstarszy poznański bieg, czyli Bieg Sylwestrowy. Biegacze znów nad Maltą pożegnają stary i przywitają nowy rok

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
W Biegu Sylwestrowym nie brakuje akcentów... sylwestrowych i humorystycznych
W Biegu Sylwestrowym nie brakuje akcentów... sylwestrowych i humorystycznych Lukasz Gdak, Grzegorz Dembiński
W Poznaniu odbywają się w ciągu roku dziesiątki, a może nawet setki biegów, ale żaden z nich nie może się pochwalić tak długą tradycją jak Bieg Sylwestrowy. W tym roku odbędzie się on w sobotę, 28 grudnia (start o godz. 12), tradycyjnie już nad Maltą (start i meta przy hangarach).

- Historia Biegu Sylwestrowego zaczęła się w 1975 r. Zwiastunem był bieg, który odbył się 31 grudnia w Parku Sołackim przy świetle pochodni. Wydarzenia w kraju w roku 1976 oraz sytuacja polityczna nie stwarzały dobrego klimatu do świętowania, jakim niewątpliwie było sylwestrowe bieganie. Dopiero w 1984 r. 29 grudnia reaktywowano bieg, a jego organizację przejął Klub Biegacza Piast.
Pierwsze biegi odbywały się na osiedlu Piastowskim, z trasą wiodącą przez Starówkę, a w latach 1988 i 1989 start następował przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Od 1990 r. impreza na stałe przeniosła się nad Maltę - wspomina Dariusz Gorczyński, wiceprezes Wielkopolskiego TKKF i główny organizator biegu.

Biegi Sylwestrowe rozgrywano w różnych warunkach pogodowych, w czasie śniegu, deszczu, ostrego mrozu i pięknego słońca. Jak wykazała historia nie miało to znaczącego wpływu na frekwencję (zazwyczaj startuje około 1000 osób). Obok amatorów w Biegu Sylwestrowym rywalizują także zawodnicy o znanych nazwiskach. Należy tu wspomnieć reprezentantki naszego kraju na igrzyskach: Monikę Stefanowicz i Małgorzatę Sobańską, które wielokrotnie były triumfatorkami poznańskiego biegu. Wśród uczestników są też osoby, które startowały od pierwszego Biegu Sylwestrowego, czyli Krzysztof Grzybowski (Gorzów), Władysław Faltyński (Poznań), Edward Gołębiewski (Pobiedziska), Stanisław Przybylak (Poznań) i Ryszard Bartkowiak (Poznań).

Cztery lata temu triumfatorem Biegu Sylwestrowego na dłuższym dystansie (10,8 km) był Marcin Kęsy. - Pamiętam, że wtedy akurat pogoda była wspaniała, czyli z temperaturą w okolicach 8-10 stopni Celsjusza. Dla mnie to nie miało większego znaczenia, bo ja akurat lubię ciężkie warunki i preferuję wymagającą, techniczną trasę. Wiąże się to z tym, że jestem biegaczem wytrzymałościowym - tłumaczył 34-letni Kęsy.

Czytaj też: Poznaniacy startowali w maratonie w Nowym Jorku

Poznański zawodnik kilka tygodni temu został najszybszym Polakiem na trasie słynnego maratonu w Nowym Jorku. W marcu ma już pobiec w półmaratonie w Lizbonie, a miesiąc później w maratonie w Hamburgu. - W życiu biegacza trudno wskazać czas bezruchu i wyłączenia z treningów, ale niewątpliwie końcówka sezonu to taki moment, że można sobie pozwolić na rozluźnienie. Dlatego nie dziwi mnie, że sporo osób biegnie wtedy w przebraniu i traktuje udział w biegu zabawowo. Oczywiście jeśli ktoś już znajdzie się w czołówce biegu, to na pewno powalczy o zwycięstwo, bo na tym przecież polega sport - dodał Kęsy.

Ciekawą opinię przedstawił on też na temat specyfiki biegów rozgrywanych pod koniec roku. - W takich imprezach jak Bieg Sylwestrowy startuje nie więcej niż 1000 osób. W Polsce większość organizatorów stawia na komercję i frekwencję. Efekt jest taki, że zaczyna nam brakować biegów kameralnych z ciekawą obsadą i z wysokim poziomem sportowym. Na szczęście poznańska impreza jest zaprzeczeniem tej ogólnopolskiej tendencji - zakończył wielokrotny uczestnik i medalista Biegu Sylwestrowego w Poznaniu.

Zgłoszenia do Biegu Sylwestrowego: Uczestnicy zgłaszają się drogą internetową, na formularzu dostępnym na stronie:
https://plus-timing.pl/zgloszenia/bieg_sylwestrowy-poznan-2019 wraz z opłatą startową, którą należy wpłacić na podane na formularzu zgłoszeniowym konto w wysokości: 60 zł do 30 listopada lub 70 zł do 15 grudnia. Ostatnim dniem, w którym można się zapisać jest 15 grudnia. Nie ma zapisów w dniu imprezy. Przy zapisie należy wybrać dystans.

Program 36. Biegu Sylwestrowego
(28 grudnia, sobota, start i meta nad Maltą)
godz. 12 bieg popularny 5,4 km (jedna pętla wokół jeziora)
godz. 12.05 bieg główny 10,8 km (dwie pętle wokół jeziora )
godz. 13.15 wręczenie nagród

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski