Za tydzień wielkie otwarcie poznańskiej słoniarni

  Za tydzień wielkie otwarcie poznańskiej słoniarni

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pracownicy nowego zoo codziennie odpowiadają na pytania, gdzie można obejrzeć słonie, a kiedy otwarcie, a czy słonie już biegają na wybiegu.
  Są też tacy, którzy na własną rękę próbują dostać się do słoniarni, żeby jeszcze przed jej otwarciem zajrzeć choć na chwilę i obejrzeć najbardziej oczekiwane zwierzęta.

  Za tydzień, 24 kwietnia prezydent Poznania Ryszard Grobelny przetnie uroczyście wstęgę otwierając poznańską słoniarnię. Największą i najnowocześniejszą budowlę tego typu w Europie. Przez cały weekend trwać będą specjalne imprezy dla wszystkich, którzy przyjadą zobaczyć słonie, ale także i inne wspaniałe zwierzęta w poznańskim nowym zoo.


  W sobotę i niedzielę , 25 i 26 kwietnia poznaniacy będą mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć unikatową na skalę europejską słoniarnię, a także jej dwóch wspaniałych mieszkańców: 10-letniego Ninio i 5-letniego Yzika, którzy długo przed otwarciem są wielką atrakcją i promocją Poznania.
  Yzik i Ninio tak nazywają się dwa słonie afrykańskie, które zamieszkały w poznańskiej słoniarni. Pierwszy z nich urodził się w 2004, a drugi w 1999 roku. Są to młode zwierzęta.

  Nowoczesny budynek robi wrażenie nie tylko swoim ogromem, ale także nowoczesnością.

  Słonie osiągają dojrzałość płciową w wieku 14-15 lat. W sumie dożywają 70-80 lat. Opiekuje się nimi czteroosobowa grupa pod kierownictwem Roberta Dąbrowskiego, który wcześniej opiekował się słoniami w warszawskim ogrodzie. Okazuje się, że przysmakiem poznańskich słoni są jabłka.

  Nowoczesny budynek robi wrażenie nie tylko swoim ogromem, ale także nowoczesnością. Drewniano-metalowa konstrukcja pokryta jest tysiącem metrów kwadratowych szkła. Wewnątrz znajdują się: wybieg, boksy dla zwierząt, pomieszczenie przeznaczone na salę konferencyjną.

  Główna hala dla słoni to około 1500 metrów kwadratowych powierzchni, zewnętrzny wybieg ma wymiary około 2,5 hektara oraz 14-hektarowe łąki, po których przechadzać się będą zwierzęta.

  Wejście dla zwiedzających znajduje się około 3 metrów nad ziemią na I kondygnacji. Słonie mają także do dyspozycji basen. W sumie ma tutaj zamieszkać 5-6 słoni wraz z małymi. Inwestycja kosztowała 36 mln złotych z czego ponad 5 milionów to dotacja z Unii Europejskiej.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo