Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za zbrodnię środowiskową będzie można pójść do więzienia nawet na 25 lat? Będą zmiany w kodeksie karnym

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Pożary nielegalnych składowisk kilka lat temu były prawdziwą plagą. Wyższe kary  mają odstraszyć tych, którzy nielegalnie składują odpady, zwłaszcza odpady niebezpieczne.
Pożary nielegalnych składowisk kilka lat temu były prawdziwą plagą. Wyższe kary mają odstraszyć tych, którzy nielegalnie składują odpady, zwłaszcza odpady niebezpieczne. Radoslaw Jozwiak / Fotocrew.Com
25 lat więzienia za zbrodnię środowiskową, wyższe kary za inne przestępstwa przeciwko środowisku - nad propozycjami takiej nowelizacji kodeksu karnego pracuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Czy zaostrzenie przepisów pomoże chronić środowisko? Nie wszyscy są w tej kwestii optymistami.

Śmieci w lesie, dzikie składowiska odpadów, w tym także odpadów niebezpiecznych i bezradność służb publicznych w skutecznym zwalczaniu tego procederu to wcale nierzadki problem.

Według danych i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska tylko w naszym regionie miejsc, gdzie składowane są nielegalnie odpady niebezpieczne, jest kilkadziesiąt. W całym kraju setki. Trudności w ściganiu sprawców, niskie zagrożenie karami z jednej strony, z drugiej zyski możliwe do osiągnięcia czy to na nielegalnym składowaniu odpadów, czy na omijaniu wymogów ochrony środowiska np. w przypadku działalności produkcyjnej sprawiają, że problem nie maleje.

Nielegalne składowisko w Szołajdach - zobacz film:

Próbą rozwiązania jest zaostrzenie kar za przestępstwa środowiskowe. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pracuje nad stosownym projektem nowelizacji kodeksu karnego.

Kodeks karny ochroni środowisko?

- To odpowiedź na oczekiwania społeczne bezkompromisowego działania przeciwko przestępcom środowiskowym. - twierdzi Krzysztof Gołębiewski, dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ.

Co miałoby się zmienić? Praca nad projektem cały czas są w toku, więc na ostateczny kształt propozycji przyjdzie jeszcze poczekać. Generalnie jednak nowelizacja ma pójść w stronę surowszych kar.

- Chodzi o podwyższenie tzw. widełek określających zakres wysokości kary pozbawienia wolności możliwy do orzeczenia za popełnienie danego czyny zabronionego - informuje Gołębiewski.

Czytaj także

Obecnie na przykład za nielegalne składowanie odpadów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze „zwykłymi” śmieciami czy z odpadami niebezpiecznymi. Te ostatnie, zgodnie z proponowanymi zmianami, mają zostać potraktowane szczególnie.

- W art. 183 Kodeksu karnego proponuje się dodać odrębną sankcję za porzucanie odpadów niebezpiecznych - wyjaśnia Krzysztof Gołębiewski.

25 lat więzienia za zbrodnię środowiskową

Nie wyklucza, że wśród przestępstw przeciwko środowisku najpoważniejsze będzie zagrożone karą nawet 25 lat pozbawienia wolności. - Prowadzone są także analizy w zakresie możliwości wprowadzenia kary 25 lat pozbawienia wolności za popełnienie czynu typu kwalifikowanego, tj. czynu którego następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób. Chcemy, aby takie działanie było uznawane za zbrodnię środowiskową - informuje.

Obecnie za takie przestępstwo kodeks karny przewiduje nie więcej niż 12 lat więzienia. - Proponowane zaostrzenie kar ma również pełnić rolę prewencyjną, tak aby skutecznie zniechęcać potencjalnych sprawców do ich popełniani - twierdzi Gołębiewski.

Czy to zadziała? Marek Smolarkiewicz z organizacji Na Straży Przyrody ma co do tego wątpliwości.

- Moim zdaniem sednem problemu nie jest zbyt niskie zagrożenie karą, zapisane w kodeksie karnym - mówi. - Większym problemem jest praktyka orzecznicza, a także brak jasnych przepisów dotyczących biegłych. Kolejny kwestia to zapis w ustawie o ochronie przyrody, który mówi, że w przypadku naruszania jej przepisów odpowiedzialność karna następuje na podstawie kodeksu wykroczeń. Organizacje ekologiczne pisały w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich, ten zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości. I zapadła cisza. Po zmianach w kodeksie karnym nie obiecywałbym sobie za wiele.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski