Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawki z drewna: Ekologiczne i twórcze. Warto je kupować?

Katarzyna Sklepik
Zabawki z drewna: Ekologiczne i twórcze
Zabawki z drewna: Ekologiczne i twórcze 123.rf
Zabawki z drewna są trwałe, ponadczasowe i uniwersalne. Wzorowane na tym, co od lat podoba się dzieciom: zwierzęta, klocki, pojazdy - moda na nie nie przeminie. Drewniany koń na biegunach, który cieszył nas ponad 20 lat temu, dziś skutecznie może sprawić radość dzieciom. Taką samą frajdę z zabawy klockami czy drewnianymi zwierzakami będą miały dziewczynki, jak i chłopcy.

Plusy zabawek drewnianych można łatwo wymienić: od rozwoju zdolności manualnych, po rozwój wyobraźni i kreatywności, na ćwiczeniu koncentracji kończąc.

Wyobraźmy sobie, że oddajemy do rąk naszej pociechy drewniane klocki lub słonia wykonanego z drewna, który nie jest statyczną zabawką, lecz posiada w stu procentach ruchome części. Dziecko swobodnie może wyginać jego nogi, trąbę, a nawet ustawiać je na dwóch łapach - wszystko zależy od pomysłowości malucha. Podobnie jest z drewnianymi klockami - dziecko mając je do dyspozycji pozna cały wachlarz nowych kształtów, a dzięki kreatywności samodzielnie zbuduje z nich zamek, dom dla ptaków lub znany tylko swojej wyobraźni obiekt. Stymulację wyobraźni umożliwia też forma zabawek, która - poprzez wyjątkową prostotę - zachęca dziecko do tego, aby samodzielnie tworzyło kolejne możliwe sposoby ich wykorzystania. Bo kto powiedział, że klocki mają służyć tylko do budowania?

O naturalności drewna nie trzeba nikogo przekonywać. By jednak mówić o tym, że drewniane zabawki są w pełni ekologiczne możemy wtedy, gdy sprawdzimy substancje, którymi zostały pokryte. Powinny być to materiały naturalne: wosk pszczeli, olej i kolorowe bejce na bazie roślin. Co ważne - naturalne substancje nie zabijają zapachu drewna.

Duże znaczenie mają certyfikaty. Poza certyfikatem CE, zabawki powinny mieć też: CPSIA (wydawany przez komisję ds. bezpieczeństwa wyrobów konsumpcyjnych, która bada, czy w produktach dla dzieci znajdują się farby zawierające ołów), EN71 (odnosi się do właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek) i FSC (nadawany przez międzynarodową organizację ds. właściwego gospodarowania zasobami leśnymi).

Drewniane zabawki nie posiadają małych, podatnych na oderwanie lub uszkodzenie części, które pod nieobecność rodzica mogą znaleźć się w ustach dziecka. Unikamy tym samym ryzyka zakrztuszenia. Dodatkowo, opływowy kształt i brak krawędzi sprawiają, że dziecko nie pokaleczy się podczas zabawy. Dzieci mają skłonność brania przedmiotów do buzi. Nie unikniemy tego, ale możemy zapobiec, aby bakterie nie dostały się do ust malucha, bo drewniane zabawki łatwiej utrzymuje się w czystości. Nie posiadają zakamarków, w których może gromadzić się kurz. Wystarczy przetrzeć zabawkę wilgotną szmatką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski