Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dla rolkarzy

Redakcja
Murek, który ograniczy wyłożone wapieniem otoczenie kościoła św. Wojciecha, został z jednej strony wydłużony o 11 m, z drugiej będzie dłuższy o 2 metry. Komisja z udziałem m.in. konserwatorów zabytków, dyrektora Zarządu Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa i przedstawicieli wykonawcy zastanawiała się, jak powinno wyglądać jego zakończenie.

Kula na murek

   - Nie schodzi całkiem do poziomu płyty Rynku, więc trzeba by go jakoś zaokrąglić - proponowano. - Postawić na końcu kulę - padł pomysł. - To może lwa. Krasnoludka! - puszczano wodze fantazji. Krasnoludka nie będzie; ma natomiast zostać ustalone z projektantem architektoniczne rozwiązanie zakończenia murku.
   - Trzeba wymyślić coś, żeby rolkarze nie załatwili tego miejsca jak placu Magdaleny - zwracała uwagę miejska konserwator zabytków Genowefa Zań-Ograbek. Tamten plac, z pomnikiem Skargi, ulubili sobie rolkarze i deskorolkarze, mocno zniszczyli jego nawierzchnię. - Ale może Straż Miejska tu, na Rynku, pilnuje - stwierdził Tadeusz Murzyn, dyrektor ZRZZK. Uspokajano też, że przecież murkiem, który nadałby się do ewolucji deskorolkarzy, dotąd się oni nie zainteresowali.
   W remontowanym otoczeniu kościoła św. Wojciecha przyjrzano się też wczoraj propozycji układu bruku nowej nawierzchni. Wzdłuż murku okalającego otoczenie kościoła pobiegnie opaska-rynsztok z czterech rzędów nowej kostki z wapienia tureckiego (dostarczanego przez firmę niemiecką). Zaakceptowano naprzemienny układ tej kostki (ma ona 18 na 12 cm, jest lekko beżowa czy różowawa). Teren ograniczony murkiem - 904 metry kw. - podzielony będzie na osobne pola dziewięcioma rynsztokami, odchodzącymi promieniście od świątyni. Większość pól wypełni wapień turecki, a dwa pola od strony klubu Pod Jaszczurami i wylotu Grodzkiej - stary, nieregularny bruk wapienny (ok. 75 m kw.). Wybrano go spod Rynku - część to dawna nawierzchnia Rynku, sprzed przebudowy w latach 60., wydobyta podczas tegorocznego remontu, a część to nadające się do ponownego użycia elementy dotychczasowej nawierzchni wokół św. Wojciecha. Zaplanowano ok. 2 - 2,5 proc. spadku od strony budowli na zewnątrz, by zapobiec zalewaniu kościoła. Przypomnijmy, że przy murze kościoła od strony pomnika Mickiewicza w nawierzchni znajdzie się przeszklenie, przez które będzie można oglądać romańskie mury pod poziomem Rynku. Na przyszły rok planuje się konserwację starego bruku w dolnej części koło kościoła, tam, gdzie jest wejście do jego części poniżej płyty Rynku.
   Prace przy otoczeniu kościoła prowadzi ta sama firma, która jest wykonawcą remontu płyty Rynku. Teraz, gdy na Rynku dokonywane są już tylko poprawki, usuwane usterki - prace wokół św. Wojciecha mają zostać zintensyfikowane i zakończone przed świętami. (MM)
Zdjęcia: Anna Kaczmarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski