Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa kamienica przy ulicy Dominikańskiej 5 w Poznaniu ma ponad 200 lat. Teraz niszczeje, ale jest szansa na jej remont

Alicja Durka
Alicja Durka
Kamienica przy ulicy Dominikańskiej 5 wpisana jest do rejestru zabytków w 2007 roku.
Kamienica przy ulicy Dominikańskiej 5 wpisana jest do rejestru zabytków w 2007 roku. Łukasz Gdak
W Poznaniu jest wiele opuszczonych, zabytkowych kamienic. Duża część z nich znajduje się nawet w dzielnicy Stare Miasto. Jednym z takich budynków jest kamienica na ulicy Dominikańskiej 5, która została wybudowana w 1805 roku, a w 1891 roku została przebudowana. Teraz niszczeje, ale pojawiła się szansa na jej remont.

Kamienica na Dominikańskiej niszczeje

Kamienica z 1805 roku znajduje się na ulicy Dominikańskiej w Poznaniu, która w 1918 roku i w latach 1939-1945 była nazywana Dominikanerstrasse. Cała ulica, na obecnej linii powstała rok przed budową kamienicy, czyli w 1804 roku, po pożarze miasta w 1803 roku. Do tego czasu kościół Dominikański był połączony z Kościołem Najświętszej Krwi Pana Jezusa ulicą Złotniczą, której po pożarze nie odbudowano. W średniowieczu w tym miejscu znajdowała się osada Św. Gotarda. Teraz kamienica, zamiast być ozdobą dzielnicy — straszy i niszczeje. Właścicielem obiektu jest osoba fizyczna.

Obecnie nie trwają tam żadne prace remontowe, ale jak przekazuje Jacek Maleszka, zastępca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Poznania, w 2016 roku Miejska Konserwator Zabytków zleciła przeprowadzenie kontroli obiektu. Wydano zalecenia pokontrolne. W 2018 roku odbyła się kolejna kontrola, która potwierdziła, że wykonano niezbędne prace zabezpieczające, a właściciel deklarował podjęcie działań zmierzających do remontu budynku.

Kamienica przy ulicy Dominikańskiej 5 została wpisana do rejestru zabytków w 2007 roku. To oznacza, że remont i projekt musi być uzgadniany z konserwatorem zabytków. Z przekazanych informacji wynika jednak, że udało się dojść do porozumienia. Nie wiadomo jeszcze, jak ostatecznie będzie wyglądał budynek ani co będzie się w nim mieściło. Pewne jest jednak to, że przynajmniej jedna z niszczejących kamienic w Poznaniu na Starym Mieście ma szansę na odzyskanie dawnego blasku.

- W 2020 r. zatwierdzona została koncepcja przebudowy budynku z częściową zmianą jego funkcji. 15 lipca 2021 r. właściciel uzyskał pozwolenie konserwatorskie na kompleksowy remont, które jest elementem obligatoryjnym dla uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcie prac. MKZ ma nadzieję, że właściciel po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń rozpocznie w najbliższym czasie inwestycję

— dodaje Jacek Maleszka.

Tuż obok, bo przy Dominikańskiej 8 i Szewskiej 4 mieściły się kiedyś synagogi, jednak w 1947 roku jedna z nich została rozebrana ze względu na zniszczenia po wojnie. Druga synagoga powstała w 1884 roku po wojnie działka długi czas stała pusta aż do r. 2006, kiedy to odkupił ją deweloper.

Miejsca wstydu w stolicy Wielkopolski. Zobacz najbardziej zaniedbane miejsca w Poznaniu --->

Miejsca wstydu w Poznaniu. Najbardziej zaniedbane miejsca w ...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski