Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa willa przy Wieniawskiego w Poznaniu w rękach PAN

Karolina Koziolek
Zabytkowa willa niszczała przez ostatnich kilka lat
Zabytkowa willa niszczała przez ostatnich kilka lat Grzegorz Dembiński
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN kupi zabytkową willę przy ul. Wieniawskiego. Powstanie tam Centrum Innowacji.

9 stycznia Polska Akademia Nauk stanie się właścicielem zabytkowej willi przy ul. Wieniawskiego na przeciwko kościoła oo. dominikanów. Budynek dotychczas znajdował się w zasobach miejskich.

Według planów PAN-u swoją siedzibę znajdzie tam nowa komórka badawcza Instytutu Chemii Bioorganicznej pod nazwą Centrum Innowacji. Centrum będzie łączyć badania biologiczno - chemiczne i informatyczne. - W istniejących już laboratoriach borykamy się z brakiem miejsca, co uniemożliwia dalszy rozwój instytutu. Od jakiegoś czasu myśleliśmy o rozbudowie - mówi prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

Naukowiec przyznaje, że o willi w bezpośrednim sąsiedztwie (IChB graniczy z działką na której mieści się willa) myśleli już od dawna. Wcześniej jednak przeszkodą były względy finansowe, w tym roku sytuacja ekonomiczna na tyle się poprawiła, że zapadła decyzja o kupnie nieruchomości. Jej cena rynkowa to 3,7 mln zł, jednak IChB kupi ją za połowę wartości czyli 1,8 mln zł, zgodnie z przepisami o nabywaniu zabytkowych obiektów.

- Kwestia sprzedaży jest przesądzona - mówi Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. - Cieszy nas, że willa będzie służyć celom użyteczności publicznej.

Willa podobała nam się od dawna. Trzeba brać na siebie takie wyzwania

Centrum Innowacji przede wszystkim będzie służyć archeogenomice. To połączone badania archeologów, antropologów oraz genetyków, którzy chcą sprawdzić jakiego pochodzenia byli pierwsi Piastowie. Jednostka planuje rozwijać się również w dwóch innych kierunkach: biomedycyny systemowej, biologii syntetycznej. Szczególnie pierwsza z nich będzie skupiać się na szukaniu nowych metod diagnostycznych oraz nowych metodach leczenia.

- Dotychczas naukowcy skupiali się na pojedynczych genach i komórkach. Nowoczesna nauka proponuje całościowe podejście. W nowym centrum chcemy zająć się tworzeniem modeli całych organizmów, a następnie badać je - deklaruje prof. Figlerowicz.
Najbliższe pół roku minie na tworzeniu projektu konserwatorskiego, a kolejne pół to przetarg na projekt architektoniczny. Remont planowany jest na 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski