Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa zajezdnia przy ul. Gajowej popada w ruinę. Wielkie plany pozostały obietnicami

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Zabytkowa zajezdnia popada w ruinę. Miał być tam kompleks handlowo-gastronomiczny, jednak prac nie rozpoczęto.
Zabytkowa zajezdnia popada w ruinę. Miał być tam kompleks handlowo-gastronomiczny, jednak prac nie rozpoczęto. Adam Jastrzębowski
Zabytkowa zajezdnia przy ul. Gajowej miała zyskać drugie życie, ale zamiast tego od lat popada w ruinę. W jej sąsiedztwie wybudowano kompleksy mieszkaniowe, ale nie przystąpiono do trzeciego etapu inwestycji, jakim miała być renowacja historycznej zajezdni. Mieszkańcy są zawiedzeni, a inwestor tłumaczy się pandemią.

Sprzedaż działki z zajezdnią, która dla Jeżyc i ma wyjątkowe znaczenie, od początku nie podobała się mieszkankom i mieszkańcom tej dzielnicy.

- Społeczność jeżycka od początku była krytyczna wobec tego pomysłu. Z dużym smutkiem przyjęliśmy koniec działania zajezdni, a nasze obawy wiązały się z tym, że teren ten przestanie być terenem miejskim. Niestety obawy okazały się słuszne, bo bardzo szybko powstało tam zamknięte osiedle mieszkaniowe, a miejsce, które miało być dostępne dla wszystkich nie powstało

– mówi Filip Schmidt, radny i przewodniczący zarządu Osiedla Jeżyce.

Zobacz zdjęcia z zajezdni

Zabytkowa zajezdnia popada w ruinę. Miał być tam kompleks handlowo-gastronomiczny, jednak prac nie rozpoczęto.

Zabytkowa zajezdnia przy ul. Gajowej popada w ruinę. Wielkie...

Wielkie plany inwestora

Działka wraz z zajezdnią została sprzedana przez miasto w 2008 roku, portugalskiej spółce REF Eastern Opportunities, za 91 mln zł. Po 130 latach działania, ostatnie tramwaje z zajezdni wyjechały pod koniec 2010 roku.

Przez kolejne dwa lata na zakupionym terenie nic się nie działo i dopiero w 2012 roku inwestor rozpoczął prace rozbiórkowe, a w 2015 roku zaczęto budować osiedle mieszkaniowe. Spośród dotychczasowych zabudowań na terenie zajezdni pozostała hala tramwajowa, w której miała powstać hala targowa i strefa gastronomiczna, na wzór tych z Barcelony, czy Lizbony.

Ukończono dwa pierwsze etapy inwestycji, którymi było wybudowanie budynków mieszkalno-usługowych w rejonie ul. Kraszewskiego, ul. Prusa, ul. Sienkiewicza i ul. Zwierzynieckiej wraz z przedłużeniem ul. Prusa aż do ul. Zwierzynieckiej. Zwieńczeniem inwestycji miała być odnowiona hala tramwajowa, jednak ta część inwestycji nie postępuje tak szybko, a właściwie stoi w miejscu.

Niszczejąca zajezdnia przy Gajowej

- Jeszcze w 2013 roku inwestor uzyskał pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych w budynku hali głównej oraz jej adaptację do nowych funkcji. Pozwolenie straciło ważność w grudniu 2015 r., a prac nie rozpoczęto – informuje Joanna Bielawska-Pałczyńska, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W 2019 roku z kolei, po przeprowadzonej kontroli wydano zalecenia pokontrolne, których nie zrealizowano. Obecnie toczy się postępowanie, dotyczące nałożenia kary, która może wynosić od 500 do 50 tys. zł.

W 2020 roku wykonano prace zabezpieczające części dachu zajezdni, jednak podczas kontroli w listopadzie 2020 roku stwierdzono kolejne zniszczenia, a przede wszystkim niepełne zabezpieczenie przed opadami. W 2021 roku inwestor spełnił nakaz zabezpieczenia obiektu.

Dlaczego wciąż nie przystąpiono do renowacji zabytkowej hali i stworzenia przestrzeni wspólnej, która została obiecana mieszkańcom Jeżyc i Poznania?

Jak tłumaczyła przedstawicielka inwestora, Dominika Kozoń cytowania przez portal transport.publiczny.pl, wpływ na to miałaby mieć pandemia.

- Prace miały być prowadzone równolegle z pozostałymi etapami inwestycji tj. budynkiem biurowym i hotelowym. Jednakże pandemia, która wybuchła z początkiem 2020 roku wstrzymała inwestycje - branża hoteli miejskich jak i biur dotkliwie odczuła skutki pandemii, tak samo jak branża gastronomiczna, która była w głównej mierze przewidziana w zabytkowej hali. Inwestor jest obecnie w trakcie przygotowania nowej koncepcji dostosowanej do obecnych realiów rynku

– mówiła Dominika Kozoń.

Młyn Hermanka na poznańskiej Wildzie miał zmienić się w kompleks handlowo-biurowy. Minęło 11 lat a poznański zabytek przechodzi z rąk do rąk i niszczeje. Zobacz najnowsze zdjęcia --->

Zabytkowy młyn Hermanka w Poznaniu popadł w ruinę. Nieruchom...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski