Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodnie giganty, które „zapomniały”, że Rosję obłożono sankcjami i nadal z nią współpracują

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Grupa Veolia, która działa na świecie w sektorach energetycznym i gospodarowania odpadami wciąż utrzymuje gospodarcze relacje z Rosją, którą obłożono międzynarodowymi sankcjami
Grupa Veolia, która działa na świecie w sektorach energetycznym i gospodarowania odpadami wciąż utrzymuje gospodarcze relacje z Rosją, którą obłożono międzynarodowymi sankcjami Fot. Evening Standard/eyevine/EAST NEWS
Nie wszystkie firmy zerwały więzi z Rosją po wybuchu wojny na Ukrainie. Mimo nacisków, są przedsiębiorstwa, które w bezpośredni lub pośredni sposób finansują wojnę. Należą do nich m. in. Grupa EDF i Veolia.

Dwóch gigantów użyteczności publicznej zgarniających miliardy od brytyjskich klientów nadal prowadzi interesy z Rosją - donosi The Mirror.

Dostawca energii EDF i Veolia, międzynarodowa grupa działająca w sektorach energetycznym i gospodarowania odpadami, zostali oskarżeni o pośrednie finansowanie wojny.

Kontrakty Grupy EDF obejmują umowę o pozyskiwanie uranu od rosyjskiego giganta energii jądrowej Rosatom. A Veolia – podobnie jak EDF – ma wiele kontraktów na ogrzewanie i dostawę odpadów.

Firmy upierają się, że przestrzegają międzynarodowych sankcji i że ich działalność polega na świadczeniu podstawowych usług publicznych. Krytycy uważają, że powinni zerwać wszystkie więzi z Moskwą.

Greenpeace France wezwał szefa Grupy EDF Jean-Bernarda Levy'ego do wycofania się z Rosji „ze względu na ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności za współudział w zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciwko ludzkości”.

Sabine Le Gac, dyrektor prawny EDF: zarzuty Greenpeace są równie „poważne, co bezpodstawne”. W Wielkiej Brytanii spółka zależna EDF Energy dostarcza gaz i prąd do 3,7 miliona domów i firm.

Veolia UK zajmuje się utylizacją śmieci i recyklingu dla samorządów. Ma też umowy na dostawę i konwersję naturalnego uranu z wielu krajów, w tym z Rosji. W 2018 podpisała kontrakt, z Tenex – eksporterem Rosatomu – na recykling przetworzonego uranu wyprodukowanego we Francji. Uran z Rosji jest wykorzystywany przez EDF w reaktorze w Suffolk, choć rząd zapewnia, że od wybuchu wojny nie wysłano nowych dostaw.

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski