Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 2019 na żywo: Kiedy, gdzie i jak oglądać zaćmienie. Co to jest Super Krwawy Księżyc Wilka?

BAZA
ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 2019 na żywo: Kiedy, gdzie i jak oglądać zaćmienie. Co to jest Super Krwawy Księżyc Wilka? [21.01.19]
ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 2019 na żywo: Kiedy, gdzie i jak oglądać zaćmienie. Co to jest Super Krwawy Księżyc Wilka? [21.01.19] Sylwia Dąbrowa
Zaćmienie Księżyca to wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Aby wystąpiło, trzy ciała niebieskie, czyli Ziemia, Księżyc i Słońce, muszą znaleźć się w odpowiedniej konfiguracji względem siebie. Następna okazja, by je zobaczyć będzie już w poniedziałek 21.01.19. Zobaczcie, o której i jak oglądać to niesamowite zjawisko. Wyjaśniamy też jak często można zobaczyć zaćmienie Księżyca, jak długo trwa oraz jak je oglądać na żywo? Zwłaszcza, że najbliższe już 21.01.19

Zaćmienie Księżyca 2018 na żywo: Kiedy i gdzie oglądać w Polsce najdłuższe zaćmienie od 100 lat?

Zaćmienie Księżyca w Polsce

Ostatni raz zaćmienie Księżyca w Polsce mogliśmy obserwować 27 lipca 2018 roku. Było ono wyjątkowe, gdyż najdłuższe od 100 lat!

Tamto zjawisko zaczęło się około godziny 21.30 i trwało ponad 1,5 godziny. Według astronomów kolejny raz tak długie zaćmienie wystąpi dopiero za ponad 100 lat - w 2123 roku. Nie znaczy to, że na zaćmienie będziemy musieli czekać stulecie.

Zaćmienie Księżyca zobaczymy bowiem już w poniedziałek 21 stycznia 2019. Tym razem w niebo trzeba będzie patrzeć rano - już od godziny 5.41. Apogeum osiągnie po 30 minutach, natomiast około 6.44 będzie już po wszystkim. Zaćmienie będzie widoczne w Polsce, ale niestety nie tak dobrze, jak w Amerykach, gdzie ma prezentować się najefektowniej.

Warto wspomnieć, że tym razem będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem, które doczekało się nazwy niczym z horrorów - Super Krwawy Księżyc Wilka. Spokojnie, nie oznacza to inwazji wilkołaków, ale nałożenie się trzech rzeczy:

  • Superksiężyca - momentu, gdy naturalny satelita Ziemi jest najbliżej naszej planety,
  • Księżyca Wilka - pierwszej styczniowej pełni,
  • Krwawego Księżyca - pełni, podczas której Księżyc staje się czerwony.

Z pewnością warto zwrócić uwagę także na zaćmienie Księżyca, które wystąpi 31 stycznia 2033 roku, gdyż nastąpi wówczas superpełnia, czyli Księżyc będzie w niedużej odległości od Ziemi (około 350 tys. km), podobnie, jak miało to miejsce w 2015 roku.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które możemy zaobserwować, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc znajdą się w odpowiedniej konfiguracji. O jaki układ chodzi? Otóż nasza planeta musi być pomiędzy gwiazdą a Księżycem w pełni.

Zobacz ZDJĘCIA INTERNAUTÓW:

Zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 - ZDJĘCIA

Zaćmienie Księżyca 2018 - Wasze zdjęcia z niezwykłej nocy 27...

Jak oglądać zaćmienie Księżyca 2019?

Zaćmienie widać po wschodzie Księżyca, o czym mogliśmy przekonać się w 2011 roku, gdy początek zjawiska - właśnie z tego powodu - nie był widoczny w Polsce.

Zobacz też: Zaćmienie Księżyca i nie tylko... Piątkowe niebo szykuje dla nas wiele niespodzianek

Zaćmienie Słońca należy oglądać, chroniąc przy tym oczy. Zalecane są specjalne okulary lub maska spawalnicza. Brak takiego zabezpieczenia może skutkować poważnym uszkodzeniem wzroku. A jak jest w przypadku zaćmienia Księżyca? Tu nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt, gdyż nie patrzymy na Słońce, ale w kierunku przeciwnym. Oczywiście luneta, teleskop czy lornetka mogą sprawić, że dostrzeżemy więcej szczegółów zjawiska, ale korzystanie z nich nie jest niezbędne.

Co ile lat jest zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko rzadsze niż zaćmienie Słońca.

- Maksymalnie może wystąpić do 3 razy w ciągu roku, podczas gdy zaćmienie Słońca występuje 3-5 razy - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz też: Nad Polską można było oglądać częściowe zaćmienie Księżyca

(Źródło: TVN24)

Tematykę tę zbadał austriacki uczony Theodor von Oppolzer. Przeanalizował on blisko 4000 tysiące lat i ustalił, że w tym czasie zaćmienie Słońca wystąpi 8 tys. razy a zaćmienie Księżyca nieco ponad 5 tys. Oznacza to, że średnio na 3 zaćmienia naszej gwiazdy, przypadają 2 zaćmienia naturalnego satelity Ziemi.

Ile trwa zaćmienie Księżyca?

Cały proces zaćmienia Księżyca, od początku zaćmienia półcieniowego do jego zakończenia, trwa kilka godzin. Moment najefektowniejszy jego oczywiście krótszy. W przypadku zaćmienia całkowitego wynosi około 1-1,5 godziny.

Zobacz też: Zaćmienie Księżyca 2018. Kiedy i jak fotografować Księżyc? Co można jeszcze oglądać na niebie tej nocy?

Kiedy będzie zaćmienie Księżyca? [KALENDARZ]

  • 21.01.2019 (zaćmienie całkowite),
  • 16.07.2019 (zaćmienie częściowe),
  • 5.06.2020 (zaćmienie częściowe),
  • 5.07.2020 (zaćmienie częściowe),
  • 3.11.2020 (zaćmienie częściowe).

Zobacz też: Gdyby znane filmy działy się w Poznaniu

Co stałoby się, gdyby Frodo szedł na Łazarz, wilk z Wall Street mieszkał w Suchym Lesie, a bohaterowie z "Moneyballa" pracowali w Lechu Poznań? Na te i inne pytania postaraliśmy się znaleźć odpowiedź. Zobaczcie, jak potoczyłaby się akcja znanych filmów, gdyby rozgrywała się w Poznaniu.Zobacz kolejny slajd --->

Co by było, gdyby akcja znanych filmów działa się w Poznaniu?

Zobacz też: Lipcowe zaćmienie Księżyca będzie najdłuższym w XXI wieku i potrwa godzinę i czterdzieści trzy minuty

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski