Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie słońca w październiku 2022. Jak i gdzie oglądać zjawisko? W obserwatorium odbędą się pokazy nieba

Angelika Sarna
Angelika Sarna
Zaćmienie, które będzie widoczne w Poznaniu- rozpocznie się o godz. 11:11, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:18, a zjawisko zakończy się o 13:25. w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 37% tarczy słonecznej.
Zaćmienie, które będzie widoczne w Poznaniu- rozpocznie się o godz. 11:11, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:18, a zjawisko zakończy się o 13:25. w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 37% tarczy słonecznej. Pixabay
Zaćmienie słońca w Poznaniu widoczne będzie 25 października po godzinie 11:00. W dniu zaćmienia w parku przy budynku Obserwatorium na ul. Słonecznej 36 odbędą się pokazy nieba, przygotowane przez pracowników Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM oraz członków Astronomicznego Koła Naukowego.

Zaćmienie Słońca w Polsce. Niezwykłe zjawisko już 25 października

We wtorek, 25 października, nastąpi jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku - częściowe zaćmienie Słońca.
Zaćmienie, które będzie widoczne w Poznaniu- rozpocznie się o godz. 11:11, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:18, a zjawisko zakończy się o 13:25. w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 37 proc. tarczy słonecznej.

Zaćmienie Słońca w Poznaniu. Pokaz w Obserwatorium Astronomicznym

W dniu zaćmienia w parku przy budynku Obserwatorium na ul. Słonecznej 36 odbędą się pokazy nieba, przygotowane przez pracowników Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM oraz członków Astronomicznego Koła Naukowego. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych w godzinach od 11:00 do 13:30, jednak zastrzegają, że w przypadku niekorzystnej pogody pokazy mogą zostać odwołane.

Zaćmienie Słońca. Transmisja live- gdzie obejrzeć?

Wydarzenie organizowane przez pracowników Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM oraz członków Astronomicznego Koła Naukowego będzie również dostępne online przez transmisję live z wydarzenia, które dostępne będzie w czasie zaćmienia. Link do transmisji pojawi się bliżej dnia wydarzenia na profilu FB Obserwatorium.

Maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji i obejmie 80% tarczy słonecznej.

Zaćmienie Słońca 2022. Jak oglądać bezpiecznie?

Jak podkreślają organizatorzy- podczas obserwacji zaćmienia zaleca się szczególną ostrożność.

– Pod żadnym pozorem nie spoglądamy na tarczę słońca przez teleskopy lub lornetki niewyposażone w odpowiednie filtry (np. folia słoneczna Baader) – przestrzega Jakub Tokarek, który jest pracownikiem Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM i dodaje- Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji jest metoda projekcji ekranowej. Można również obserwować zjawisko przez szkło spawalnicze lub specjalne okulary do obserwacji zaćmienia Słońca. Długotrwałe patrzenie wprost na Słońce również może uszkodzić wzrok, dlatego polecamy krótkie sesje obserwacyjne

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski