Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczęły się targi POLEKO: Jak zarobić na śmieciach?

Paulina Jęczmionka
Równolegle z POLEKO odbywają się targi techniki komunalnej, na których prezentowany jest m.in. sprzęt do utrzymania czystości na drogach
Równolegle z POLEKO odbywają się targi techniki komunalnej, na których prezentowany jest m.in. sprzęt do utrzymania czystości na drogach G. Dembiński
W najbliższych dniach Poznań będzie centrum debaty na temat ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i działalności samorządów. Dzisiaj rozpoczęła się 21 edycja międzynarodowych targów ochrony środowiska POLEKO. Równolegle odbywają się targi techniki komunalnej KOMTECHNIKA, a także targi GMINA. Tematem łączącym wszystkie wydarzenia będzie gospodarka odpadami.

POLEKO, jak co roku, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem zarówno krajowych, jak i zagranicznych wystawców. Na targach prezentują się firmy z 23 krajów m.in. z Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych czy Nigerii. I przedstawiają nowoczesne rozwiązania w zakresie zagospodarowania odpadów, pozyskiwania energii czy przeciwdziałania zmianom klimatu.

Najważniejsze będą jednak debaty i konferencje z udziałem ekspertów, przedsiębiorców i przedstawicieli władz. Najwięcej czasu przeznaczono na dyskusje o odpadach i energii odnawialnej.

Problem składowania i niszczenia śmieci dotyczy całej Europy. Statystyczny Polak produkuje około 350 kg odpadów rocznie. Jeśli zliczyć to w skali Unii Europejskiej - jej mieszkańcy wytwarzają ponad 1,6 miliarda ton śmieci. A ich składowanie powoduje nieodwracalne szkody dla środowiska.

Równocześnie problemem stają się zanieczyszczenia spowodowane wytwarzaniem energii. Dąży się więc do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko poprzez rozwiązanie obu problemów jednocześnie. I temat pozyskiwania energii z odpadów jest jednym z najważniejszych na targach POLEKO.

Zainteresowani mogą zapoznać się z najnowszym sprzętem do zbiórki, obróbki i niszczenia śmieci. I zobaczyć jak problem odpadów rozwiązały inne kraje europejskie. Innowacyjny pomysł przedstawia m.in. firma EnergoPlasma. W zamian za likwidację wysypisk proponuje tworzenie w miastach instalacji, które metodą plazmową przekształcałyby odpady w energię.

- Instalacje te są całkowicie bezpieczne dla środowiska - tłumaczy Damian Grabiński, rzecznik EnergoPlasma. - Przerabiają ponad 99 procent śmieci na materiały takie jak szlaka, sól, woda, siarka czy gaz, z którego można produkować ciepło i energię elektryczną.

Firma proponuje miastom 20-letnie umowy na odbiór i utylizację śmieci za stałą kwotę. Koszty budowy (ok. 20 mln euro) i zarządzania instalacją EnergoPlasma pokryje sama. Jedna instalacja przerabiająca 200 ton śmieci dziennie zajmuje 4 hektary ziemi. - Gdziekolwiek ją zbudujemy, tam równocześnie posadzimy cztery hektary lasu - dodaje Damian Grabiński.

Walka z zanieczyszczeniem środowiska jest również tematem przewodnim targów KOMTECHNIKA. Dostawcy prezentują tu nowoczesne rozwiązania z zakresu gospodarki komunalnej, usług utrzymania czystości i zieleni, a także utrzymania higieny w obiektach użyteczności publicznej.

Dopełnieniem POLEKO oraz KOMTECHNIKI są targi GMINA. To wydarzenie ma być z kolei forum rozmów między przedstawicielami prywatnych firm a samorządowcami. Eksperci dzielą się pomysłami dotyczącymi organizacji i budowy gminnych dróg, mostów czy ścieżek rowerowych, a także placówek publicznych.

Jutro na targach odbędzie się też Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny. Jego uczestnicy sformułują postulaty do uczestników szczytu w Kopenhadze.

Potrójne targi w Poznaniu potrwają do piątku. Można je zwiedzać w środę i czwartek od godziny 9 do 17, a w piątek do godz. 16.

Pojedynczy bilet na jeden dzień po rejestracji (on-line lub przy wejściu na targi) kosztuje 20 zł. Jeśli ktoś zdecyduje się kupić od razu bilet do końca imprezy, to po rejestracji zapłaci 40 zł. Bez rejestracji bilety na targi kosztują odpowiednio 50 i 100 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski