Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zacznij triathlon od "ćwiartki"!

Przemysław Walewski
Moda na bieganie w Polsce eksplodowała niczym Supernowa!

Bieganie stało się „cool”, choć jeszcze w 2000 r. biegaczy, a przede wszystkim biegaczki, wytykano palcami i obrzucano niewybrednymi komentarzami. Podobnie eksplodowała popularność triathlonu, który stał się w przeciągu kilku lat nowym wyzwaniem dla tych, którzy aktywnie chcą przeżyć swoje życie.

Podczas pierwszego poznańskiego maratonu linię mety minęło oficjalnie niespełna 800 osób. To był 2000 rok. Dwanaście lat później w egzotycznej, jak na polskie warunki, dyscyplinie triathlonu w Poznaniu na mecie LOTTO POZnan* Triathlon finiszowało 1244 zawodniczek i zawodniczek. Wojciech Kruczyński, dyrektor poznańskiego triathlonu, dodaje, że deklaracje udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się już prawie 2500 osób. Okazuje się, że to panie mają mniejsze obawy przed tym trójbojem (pływanie, jazda na rowerze, bieganie) niż panowie. Na tzw. dystansie krótkim zawodnicy mają do pokonania 950 m pływania, 45 km rower, 10 km bieg, na dystansie długim podwójną dawkę kilometrów, a ukoronowaniem jest Ironman - 3,8 km pływania / 180 km jazdy rowerem / 42,195 km biegu. Mistrzostwa świata na dystansie Ironman odbywają się na Hawajach.

- Mężczyźni sprawdzają się jako biegacze, ale ich piętą achillesową jest pływanie – zaznacza Daniel Osik , wielokrotny triumfator maratonów pływackich, trener MaltaTRI.pl Strefa Triathlonu. – Panie częściej chodzą na basen, nawet jak pływają tylko żabką, nie mają obaw przed wodą. Brakuje im jednak siły potrzebnej w kolarstwie i bieganiu.

Triathlon to młoda dyscyplina. Pierwsze zawody zorganizowano w 1974 r. w San Diego w Kalifornii (USA) na dystansie 500 jardów (457,2 metra) pływania, 5 mil (8,047 kilometra) jazdy rowerem 6 mil (9,656 kilometra). Triathlon zadebiutował jako dyscyplina olimpijska w Sydney dopiero w 2000 roku na dystansie 1,5 km/40 km/10 km. W Polsce pierwszy triathlon odbył się w … Kiekrzu pod Poznaniem 14 lipca 1984 roku na dystansach 1,5 km/50 km/20 km. Poznański triathlon rozegrany na Malcie w 2013 r. wdarł się przebojem do czołówki polskich triathlonów. Ukoronowaniem made in Poland będzie oficjalny Ironman. Na razie odbywają się tylko zawody „na dystansie Ironman”. Prawie to samo, ale „prawie” robi kolosalną różnicę.
Większość startujących w Polsce w tri to biegacze, którzy trening pływacki traktowali dotąd jako uzupełniający, a rower jako rekreację. Jednak to oni depczą po piętach, siedzą na kole triathlonowym wyjadaczom.

- Nie myślałem, że to mnie tak wciągnie! – cieszy się Jacek „Mezo” Mejer, raper i triathlonista. – Pokonywałem dotąd maratony, a triathlon był dla mnie czymś nieznanym. Na początku życzyłem sobie, by dopłynąć po prostu do brzegu, a reszta będzie „kaszką z mlekiem”. No, prawie… Teraz przymierzam się do Ironmana.
Wielu maratończyków szuka nowych wyzwań, a dawkę adrenaliny daje im właśnie triathlon.

- Uprawiać triathlon może każdy, kto jest aktywny fizycznie – zachęca Jurek Górski, mistrz świata w Double Ironman (wystarczy dwukrotnie pomnożyć dystans Ironman). – Nie można jednak trenować na własną rękę, ale trzeba skonsultować się z trenerem, doświadczonym triathlonistą i mierzyć siły na zamiary. Coraz więcej jest basenów, na których można trenować pływanie przez cały rok. Zacznijmy od ćwiartki. To naprawdę dla każdego.

Na Termach Maltańskich jest możliwość trenowania na 50-metrowym basenie, co kształtuje wytrzymałość i technikę. Latem trzeba trenować w „czarnej wodzie” – na otwartym akwenie, gdzie głęboko, ciemno i zapachy nie takie, jak na basenie.

- Trening pływacki musi być podbudowany treningiem ogólnorozwojowym – radzi Jarek Skiba, medalista Mistrzostw Polski w triathlonie, prekursor para-triathlonu w Polsce, startuje razem w tandemie z Marcinem Suwartem, trener MaltaTRI Strefa Triathlonu. – Trening obwodowy, czucie głębokie. Trzeba zachować równowagę pomiędzy trzema dyscyplinami. Tu tkwi klucz do sukcesu. Triathlonista musi być sportowcem kompletnym, a nie sumą umiejętności pływackich, kolarskich i biegowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski